Lietuva pradėjo balandžio viduryje Atėnuose pasirašytos stojimo į Europos Sąjungą (ES) sutarties ratifikavimo procedūrą. Vyriausybė trečiadienį (05.21) kreipėsi į prezidentą Rolandą Paksą su prašymu pateikti Seimui ratifikuoti šią sutartį.
Balandžio 16 dieną Atėnuose 15 ES narių ir 10 stojančiųjų šalių pasirašyta sutartis įsigalios, kai jai pritars visų šalių parlamentai. Tikimasi, kad Lietuvos Seimas šią sutartį ratifikuos dar šioje pavasario sesijoje, kuri baigsis birželio pabaigoje.
Pasak Vyriausybės spaudos tarnybos pranešimo, Seimas, ratifikuodamas sutartį, teisiškai įtvirtins Lietuvos derybų su ES rezultatus, sąlygas bei įsipareigojimus, taip pat Lietuvos referendumo dėl narystės ES rezultatus. Stojimo sutartis taps teisiniu Lietuvos narystės ES pagrindu.
Stojimo Sutartyje, kurią sudaro apie 5 tūkstančiai puslapių, atspindimos Lietuvos - būsimos ES narės teisės ir pareigos, visas derybų su ES turinys, finansinės narystės ES sąlygos, konkrečios finansinės paramos sumos infrastruktūros ir regionų plėtrai, žemės ūkiui, išmokos žemdirbiams, žemės ūkio gamybos kvotos, pinigai Ignalinos uždarymo padariniams įveikti, pereinamieji laikotarpiai ir kita.
Be to, į tekstą yra įtrauktos 9 Lietuvai aktualios deklaracijos: ES paskelbė deklaraciją dėl greitesnio nei 7 metai darbo rinkų atvėrimo Lietuvai, taip pat dėl Bendrijos paramos, siekiant, kad Lietuva įsijungtų į Šengeno erdvę kartu su pirmąja prisijungsiančiųjų šalių grupe bei kitos.
Sutartyje taip pat specialiu protokolu yra įteisintas Ignalinos atominės elektrinės uždarymo padarinių finansavimas.
Gegužės 10-11 dieną vykusiame referendume už šalies narystę ES pasisakė daugiau nei 91 proc. referendume dalyvavusių Lietuvos piliečių.
Sutartį ratifikavus visų ES ir stojančiųjų šalių parlamentuose, Lietuva ES nare taps 2004 metų gegužės 1 dieną.
BNS