2009 m. turėtų būti persvarstomas ES biudžetas, Lietuva jau rengia derybinę poziciją ir tikisi daugiau laisvės skirstant Europos paramą, rašo „Klaipėda”.
Pasak dienraščio, prieš pusę metų Europos Komisija (EK) paskelbė šūkį „Pertvarkykime biudžetą ir pakeiskime Europą“. Taip buvo pradėta vieša diskusija dėl ES biudžeto ateities.
ES biudžeto išlaidų struktūra buvo neretai kritikuojama kaip neatitinkanti „modernios“ Europos prioritetų, nes dauguma lėšų (43 proc.) vis dar skiriama žemės ūkiui, didelė struktūrinės paramos dalis atitenka turtingesnėms šalims. Pasak dienraščio, jau kurį laiką siekiama daugiau ES lėšų nukreipti į inovacijų ir mokslinių tyrimų plėtrą.
Lietuvos poziciją šiuo klausimu Finansų ministerija nutarė formuoti inicijuodama diskusijų ciklą.
„Daugelis diskusijos dalyvių pradeda suprasti, kad problema yra ne tikslų įgyvendinimas, bet ir jų nustatymas. Po to, kai įstojome į Sąjungą, tarsi sustingome, nebėra didesnių strateginių uždavinių. ES biudžeto persvarstymas suteikia progą dar kartą pamąstyti, ko mums reikia ir kur link mes einame“, – dienraščiui sakė diskusijas vedantis Viešosios politikos ir valdymo instituto direktorius Haroldas Brožaitis.
Finansų ministerijos sekretoriaus Rolando Kriščiūno manymu ES biudžeto svarstymas yra puiki proga kovoti dėl didesnės laisvės naudojant ES lėšas.
„Iš Briuselio tikrai ne geriau matyti, ko reikia Lietuvai. Esu prieš griežtą kontrolę, o pasakymas, kad mes patys nesugebėsime tvarkyti paramos, yra įžeidžiantis. Jei galvose trūksta minčių, jokie pinigai to neišspręs“, –sakė jis “Klaipėdai”.