Lietuvoje ir visoje Europos Sąjungoje nuo 2020 m. gegužės 20-osios įsigalioja draudimas prekiauti mėtinėmis cigaretėmis. Naujos taisyklės bus taikomos cigarečių, sukamo tabako, cigarų ir cigarilių gaminiams. Draudimas negalioja kaitinamojo tabako gaminiams. Tai numatanti Europos Sąjungos direktyva patvirtinta dar 2014 metais.
„Mažmenine prekyba besiverčiantiems ūkio subjektams būtina <...> užtikrinti, kad nuo gegužės 20 d. mentolio skonio ir kvapo cigaretės ir suktinių tabakas nebūtų ne tik parduodamas, bet ir nebūtų laikomas prekybos ir viešojo maitinimo vietų patalpose“, – informuoja Narkotikų, alkoholio ir tabako kontrolės departamentas.
Įžvelgia grėsmę kontrabandos klestėjimui
Tačiau tabako gamintojai baiminasi, kad penktadalį tabako rinkos užimančio gaminio draudimas jį pamėgusius vartotojus skatins pirkti kontrabandines.
„Pagrindinė problema ir rizika, kokią matome dėl šito draudimo, tai yra, kaip į tokį draudimą sureaguos nelegali tabako rinka, kuri šiuo metu sudaro 21,3 proc. Nerimaujame, kad mėtiniai, mentolio tabako gaminiai sudaro apie penktadalį visų legaliai parduodamų tabako gaminių vien Lietuvoje.
O šitas draudimas įsigalios ne tik Lietuvoje, bet ir visoje Europos Sąjungoje. Tai, kitaip tariant, Lietuvoje atsivers penktadalio rinkos dydžio paklausa, o visoje Europos Sąjungoje – Europos Sąjungos dydžio paklausa“, – tv3.lt kalbėjo Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vadovas Arnas Neverauskas.
Jo teigimu, mėtinius tabako gaminius vartotojai renkasi dėl skonio, o ne kainos, nes tabako skonio ir mentolio skonio cigarečių kainos, jei ir skiriasi, tai nežymiai. Todėl, jo manymu, vartotojai, negalintys įsigyti norimo skonio cigarečių legaliai, galės nesunkiai jų nusipirkti nelegaliai.
„Nelegali tabako rinka yra tokio dydžio, kad ji atspindi, kad šiai nelegaliai rinkai yra visa logistinė tiekimo grandinė padaryta. Kitaip tariant, tokio paplitimo nelegalių gaminių nebūtų, jei nebūtų tam sukurtos grandinės – nelegalių pardavimo vietų, tiekimo ir gabenimo. Todėl nemaža dalis vartotojų jau žino, kur įsigyti gaminius nelegaliai, arba, jeigu patys nežino, gali nesunkiai sužinoti“, – svarstė A. Neverauskas.
Tiesa, A. Neverauskas pripažįsta, kad atsivėrusi skylė tabako rinkoje nereiškia, kad visi mėtinį tabaką pamėgę rūkantieji suskubs pirkti kontrabandines cigaretes. Dalis jų veikiausiai mes rūkyti, kita dalis ieškos alternatyvų.
„Be abejo, vienas prie vieno į nelegalią rinką nepereis. Bet, kiek man pačiam tekę matyti sociologinių apklausų, didžiausi segmentai asmenų, apklaustų, kaip jie reaguos į tokį draudimą, buvo, kad vienas ieškos alternatyvų nelegalioje rinkoje, nes legalioje nebegalės įsigyti gaminių, prie kurių yra įpratę, o kitas segmentas ieškos teisėtų alternatyvų, kaip elektroninės cigaretės ar kaitinamasis tabakas“, – teigė tabako gamintojų atstovas.
Tačiau, anot A. Neverausko, kalbant apie tabako gaminių alternatyvas, svarbus valdžios požiūris, kad įvairūs valdančiųjų sprendimai dar labiau nepaskatintų kontrabandos populiarumo.
„Čia ir priklausys labai nuo valstybės, Seimo, Vyriausybės ir kitų institucijų sprendimų, reguliuojant tas alternatyvas. Nes mentolio ir mėtinių cigarečių draudimas numatytas direktyvos, mūsų valdžios institucijos dėl jo nieko negali padaryti, jis bus. Bet sprendimai reguliuoti tas teisėtas alternatyvas – mūsų rankose. Jeigu neišmintingai bus reguliuojamos alternatyvos, tai valstybė tokiais veiksmais tik didins proporciją asmenų, perbėgančių į nelegalią rinką, nes legalioje rinkoje alternatyvų jiems nebus“, – teigė A. Neverauskas.
Pasieniečiai pajėgų nestiprina
Tikėtina, kad Europos Sąjungoje uždraudus prekybą mentolio skonio tabako gaminiais, šie Lietuvą pasieks iš kaimyninės Baltarusijos. Jau vasario pradžioje Lietuvos muitinė pranešė pastebinti augančius ir intensyvėjančius kontrabandinių cigarečių iš Baltarusijos srautus.
Muitinės kriminalistai nurodo pernai sulaukę 8,2 mln. pakelių baltarusiškų cigarečių, 2018 metais – 6,1 mln. pakelių.
Tačiau pasieniečiai abejoja, kad, Europos Sąjungai nutraukus prekybą mėtinėmis cigaretėmis, Lietuvoje išvysime baltarusiškos kontrabandos pliūpsnį.
„Tos cigaretės, kur mes saugome, sudaro labai, labai minimalią dalį sulaikomų – iki 2 proc. gal, o pernai netgi dar mažiau buvo jų. Tai nemanome, kad tas draudimas galėtų kažkaip keisti situaciją. Sienos kontrolė yra pakankama. Tai dėl šito paties draudimo fakto, kad kažkas labai pasikeistų, tai tikrai negalima to pasakyti“, – tv3.lt kalbėjo Valstybės sienos apsaugos tarnybos Prevencijos skyriaus viršininkas Giedrius Mišutis.
Vis dėlto, jei būtų pastebėta, kad dėl mėtinių cigarečių draudimo auga cigarečių kontrabandos mastai, G. Mišutis teigia, kad dabartinių pasieniečių pajėgumų užtektų srautams užkardyti.
„Jei išaugtų, yra visos priemonės pas mus. Tikrai dėl tokio vieno cigarečių rūšies išėmimo, kad kažkokie būtų ypatingi planai... Taip, kaip yra gaudomi, kasdieną beveik sulaikymai yra, taip ir bus, ar bus pigesnio segmento, ar aukštesnės rūšies cigaretės. Mūsų veikla yra užkardyti kontrabandą“, – sakė G. Mišutis.
Vis dėl to Lietuva – cigarečių kontrabandos „lyderė“ tarp Baltijos šalių. Šešėlinės tabako rinkos mastas Latvijoje 2019 m. IV ketvirtį siekė 16,8 proc., Estijoje – 9,9 proc.
Nelegalios tabako gaminių rinkos dydis Lietuvoje 2019 m. IV ketvirtį siekė 21,3 proc. ir, lyginant su 2018 m. IV ketvirčiu, augo 2 proc. punktais, rodo rinkos tyrimų „Nielsen“ atlikto tuščių pakelių tyrimo duomenys.
Daugiau apribojimų
Įsigaliojusioje Europos Sąjungos direktyvoje taip pat aprašyti Bendrijoje jau iš dalies įsigalioję apribojimai – privalomi dideli įspėjamieji užrašai su nuotraukomis abiejose cigarečių pakelio pusėse, draudžiamos cigaretes su papildomais skoniais, nustatomi nauji kokybės ir saugos reikalavimai elektroninėms cigaretėms.
Šiuo metu plonosios cigaretės ir mentolio skonio ir kvapo cigaretės sudaro apie 20 proc. tabako gaminių rinkos.
PSO duomenimis, dėl rūkymo sukeltų ligų kasmet miršta 8 mln. žmonių, iš kurių apie 1,2 mln. – nerūkantys, susirgę dėl pasyvaus rūkymo. Rūkymas yra pagrindinė tokių onkologinių ligų, kaip ryklės, gerklų, trachėjos, burnos, stemplės, plaučių, kasos, kepenų ir šlapimo pūslės vėžys, priežastis.