Lietuva užima 4 vietą Europos Sąjungoje pagal nelegaliai mokamų atlyginimų mastą, atskleidė „Eurobarometer“ atliktas nedeklaruojamo darbo ES tyrimas.
Pirmąją vietą ES pagal nuo valstybės slepiamų mokesčių apimtį mokant atlyginimus „vokeliuose“ užima Rumunija. Joje kas penktas samdomas darbuotojas (23 proc.) visą ar dalį atlyginimo gauna „vokelyje“.
Antroje vietoje – Latvija: čia nelegalius atlyginimus gauna 17 proc. dirbančiųjų. Trečioje – Bulgarija (14 proc.) Po jos seka Lietuva (14 proc.), penktoje vietoje – Lenkija (11 proc.).
Mažiausiai nelegalūs atlyginimai paplitę Danijoje, Prancūzijoje, Liuksemburge, D. Britanijoje ir Maltoje. Šiose šalyse atlyginimus „vokeliuose“ gauna vos 1 proc. ekonomiškai aktyvių gyventojų.
„Eurobarometer“ tyrime pažymima, kad vidutiniškai 5 proc. visų samdomų darbuotojų 27 ES šalyse visą ar dalį savo atlyginimo gauna „vokeliuose“, tačiau šiuo požiūriu skirtumas tarp Vakarų ir Europos šalių ypač didelis. Visose Centrinės ir Rytų Europos valstybėse, išskyrus Čekiją (3 proc.) ir Slovėniją (5 proc.) slepiamų nuo apmokestinimo atlyginimų dalis yra gerokai didesnė už ES vidurkį. Iš Vakarų Europos šalių vidurkis didesnis tik Italijoje (7 proc.) ir Belgijoje (6 proc.).
Lietuvos gyventojai, paprašyti nurodyti, kokios priežastys skatina darbdavius mokėti atlyginimus vokeliuose, nurodė pernelyg didelius pajamų ir socialinio draudimo mokesčius. Tokią pat priežastį nurodė ir Belgijos, Danijos, Nyderlandų, Švedijos, Vengrijos ir Maltos piliečiai.
Latviai, lenkai, vokiečiai, graikai, prancūzai, slovėnai ir slovakai mano, kad samdomus darbuotojus sutikti su algų „vokeliuose“ mokėjimu verčia maži atlyginimai. Bulgarijos, Graikijos ir Kipro gyventojai svarbiausia nelegalių atlyginimų plitimo priežastimi laiko nepakankamą valdžios institucijų kontrolę.