Nacionalinio M. K. Čiurlionio dailės muziejaus M. Žilinsko dailės galerijoje, Nepriklausomybės a. 12, Kaune liepos 14 d., antradienį lietuviškam lietui pasitinkant Japonijos saulę nusidrieks plati šiuolaikinio meno vaivorykštė — bus atidaryta žymiojo japonų fluxus kūrėjo Ay-O (tikr. Takao Iijima) ir jo kolegų bei pasekėjų paroda „Rain Meets Sun“ („Lietus sutinka saulę“).
Glaudūs Japonijos ir Lietuvos menininkų ryšiai užsimezgė 2001 metų vasarą, kai Kauno paveikslų galerijoje įvyko nepaprasta „Fluxus“ šventė. Tą birželį į galeriją atvyko garsus japonų „Fluxus“ menininkas Ay-O. Pagerbdamas savo bičiulį ir bendražygį Jurgį Mačiūną, Ay-O surengė vaivorykštinės grafikos parodą.
Kaip pagarbos ženklą Lietuvai ir Kaunui, išauginusiam „Fluxus“ judėjimo pradininką, AY-O įteikė muziejui objektą „Finger Box Kit“ ir 31 vaivorykštinės grafikos atspaudą, tarp kurių ir J. Mačiūno portretas „One Eye is Enough“. Tą pačią vasarą Paveikslų galerijos hole jis įrengė J. Mačiūnui skirtą nuolatinę instaliaciją „Juodoji skylė“, kurią galima apžiūrėti ir šiandien.
2008 metų rudenį šios parodos kuratoriui Sauliui Valiui besilankant Japonijoje, menininkui Ay-O buvo įteiktos LR Kultūros ministro Jono Jučo ir Kauno miesto mero Andriaus Kupčinsko padėkos už indėlį į kultūros ryšių puoselėjimą ir dovanas Lietuvai. Tuo metu Ay-O dirbtuvėje Tokijuje ir gimė mintis surengti Lietuvoje dar vieną parodą, kurioje dalyvautų menininko kolegos ir pasekėjai. Šio apsilankymo metu Ay-O dovanojo dar du savo grafikos atspaudus ir objektą „Fluxus Finger Box“, kurie bus pirmą kartą pristatyti parodoje „Rain Meets Sun“.
Parodos pavadinimą įkūnija vaivorykštinė Ay-O grafika. Šalia jos — dvylikos ryškių Japonijos šiuolaikinio meno scenos dalyvių ir aštuonių Lietuvos kūrėjų darbai. Parodoje dalyvaus instaliacijas-performansus kuriantis Tokio Maruyama, ryškus vidurinės kartos fotomenininkas Naotaka Sugimoto. Žymus japonų vyresniosios kartos dailininkas Akira Komoto, dirbantis fotografijos ir tapybos-instaliacijos srityse, ketina pasekti Ay-O pavyzdžiu — dovanoti M. K. Čiurlionio muziejui vieną savo kūrinių.
Taeko Mori, Yoshiko Maruyama, Rikiya Iwakuma, Miyuki Iwakuma, Mitsumasa Kadota, Noriko Maehara — tai gausus būrys menininkų, pristatysiančių parodai savo instaliacijas. Na o žymus japonų menininkas ir parodų kuratorius Hiroshi Egami Lietuvoje lankosi jau bene penktąjį kartą. Savo apsilankymu vėl nudžiugins ir performanso meistrė Tei Kobayashi. Atidarant parodą M. Žilinsko galerijoje koncertuos pianistė Yumiko Okawa, 2002 metais įrašiusi autorinį improvizacijų ciklą Paberžės bažnytėlės vargonais.
Parodos metu Kaune svečiuosis ir paskaitas skaitys kuratoriai Hiroko Murata ir Tatsuhiko Murata iš šiuolaikinio meno centro „Youkobo Art Space Tokyo“, taip pat Atsuko Takahasi ir Fumiko Otsuka iš Tarptautinio popieriaus meno centro Mino mieste.
Lietuviškąjį „šiuolaikinio meno lietų“ parodoje atstovaus aštuoni įvairių sričių kūrėjai. Bus eksponuojama Vytenio Lingio ir Laisvydės Šalčiūtės tapyba, Kęstučio Musteikio skulptūra, naujausi Dianos Radavičiūtės ir Kęstučio Grigaliūno atspaudai. Parodoje ir trijų lietuvių — Aistautės Valiūtės, Daumanto Plechavičiaus ir Sauliaus Valiaus instaliacijos.
„Rain Meets Sun“ — vienas plačiausių šios vasaros meninių projektų Kaune. Iš viso jame dalyvauja 26 menininkai ir kuratoriai iš Lietuvos ir Japonijos. Šis, Sauliaus Valiaus ir Eglės Komkaitės-Baltušnikienės kuruojamas projektas, subūręs ryškias šiuolaikinio meno asmenybes — reikšmingas ilgamečio šalių kultūrinio bendravimo rezultatas.