Socialdemokratų mėginimai buldozeriu prastumti Atominės elektrinės įstatymo pataisas, taip pat, pasitelkus Naująją sąjungą (NS), perstumdyti Seimo komitetų vadovų krėslus ir ypač perimti Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) kontrolę – netikėtai stringa.
A. Zuokas: artimiausiomis dienomis naujoji dauguma nesusiformuos
Liberalų ir Centro sąjungos (LiCS) pirmininkas Artūras Zuokas portalui „Balsas.lt“ sakė, jog artimiausiomis dienomis nauja koalicija, į kurią planuojama įtraukti ir A. Paulausko Naująją Sąjungą – nesusiformuos. Kartu jis neigė, jog liberalcentristų sprendimas nepritarti koalicijos partnerių stumiamam „LEO LT“ projektui destabilizuoja pačią koaliciją.
„Skeptiškas mūsų požiūris į šį projektą žinomas koalicijos partneriams jau labai seniai, tiesiog dabar tai viešai pasakyta. Iki šiol viešai ir oficialiai nešnekėjome, bet dabar, kai svarstome jau konkrečius derybų rezultatus, atėjo laikas pasisakyti“ – sakė liberalcentristų lyderis.
„Priimtas Teisės ir teisėtvarkos komiteto nutarimas, jog Atominės elektrinės įstatymo pataisos galimai prieštarauja Konstitucijai – įrodo, jog esame teisūs. Atkreipkite dėmesį – komitetas nutarė vienbalsiai,“- pažymėjo A. Zuokas.
„Laikysimės savo pozicijos ir tai nebus pirmas kartas, kai balsavom kitaip, nei koalicijos partneriai. Dujų tiekimo tarpininkų pelnai šiandien yra reguliuojami taip pat tik mūsų balsų dėka. Yra ir daugiau precedentų. Nesiekiame destabilizuoti koalicijos. Priešingai – manome, kad į mūsų nuogąstavimus turėtų atsižvelgti ir partneriai, ir verslininkai. Pastarieji irgi turėtų suprasti, jog tokio masto projektuose, verslo rizikos požiūriu, nelabai racionalu pasikliauti sprendimais, priimtais radikalaus spaudimo dėka“, pabrėžė jis.
Komentuodamas užvirusią kovą dėl Seimo komitetų - ypač NSGK – A. Zuokas sakė žiūrįs į tai ramiai.
„Šioje situacijoje, kai nėra galimybių suformuoti realios ir tvirtos daugumos, aš pats, nebūdamas Seimo nariu, vertinu tai kaip atskirų žmonių ambicijas ir siekius. Mums daug svarbiau išsiaiškinti, kodėl socialliberalai, kurių pozicija „liūtuko“ klausimu anksčiau buvo skeptiška, dabar ima keisti požiūrį - iškart po to, kai buvo pakviesti į koaliciją. Susidaro įspūdis, jog tai tiesiog sandėris. Būtent todėl atidėjome kelioms savaitėms savo partijos tarybos posėdį, o be jo sprendimo jokia naujoji koalicija, manau, nesusiformuos“ – pabrėžė LiCS lyderis.
A. Kubilius: liberalcentristų pozicija atgaivina galimybes kovoti
Tėvynės sąjungos (TS) pirmininkas Andrius Kubilius portalui „Balsas.lt“ pastebėjo, kad visiškai netikėtai pasikeitusi LiCS pozicija leidžia tikėtis, jog Seime pavyks sustabdyti socialdemokratų ir G. Kirkilo vyriausybės stumiamą projektą.
„Jau buvome nuleidę rankas, nes supratome, jog patekome į situaciją, kurios negalime įtakoti. Atrodė, kad galime tik triukšmauti ir moralizuoti, bet vargu, ar būsime išgirsti. A. Zuoko partijos pasikeitusi pozicija leidžia tikėtis, kad įstatymas turės būti arba radikaliai pataisytas, arba atmestas. Teisės ir teisėtvarkos komiteto sprendimas taip pat nuteikia optimistiškai“, sakė konservatorių lyderis.
„Nežinau, kokie A. Zuoko motyvai, ir kiek jo partijos pozicija bus nuosekli, tačiau dabar galimybių yra. Miglotomis tampa ir Socialliberalų, kurie jau pasiskelbė „projekto garantais“, perspektyvos. Atrodo, kad bandymas vienu metu sulipdyti ir valdančiąją daugumą, ir Seime patvirtinti naują Atominės elektrinės įstatymą, ir dar susidoroti su A. Matulevičiumi - gali būti nelabai sėkmingas. Kažkaip atrodo, kad valdančiąją koaliciją ir pačius socialdemokratus drebina vis didesnės audros. Todėl ką nors prognozuoti, išskyrus tai, kad per audras kas nors gali ir nuskęsti, yra nebeįmanoma”, - samprotavo A. Kubilius.
****
Lietuvos socialdemokratų partijos vadovaujama valdančioji koalicija, kuri, prisidėjus Naujajai sąjungai, turėjo įgyti daugumą (73 balsus Seime), neįmanoma be LiCS pritarimo. Ši frakcija turi tiek pat balsų, kaip ir NS – 10. Pilietinės demokratijos frakcija, turinti 7 narius, taip pat priešinasi LSDP ir NS siekiams išstumti iš NSGK vadovo pareigų Algimantą Matulevičių, kuris G. Kirkilo nemalonę užsitraukė dar tuomet, kai vadovavo parlamentiniam Valstybės saugumo departamento (VSD) veiklos tyrimui. Pastarojo metu paaiškėjo nemažai galimų korupcinių schemų. Dalis medžiagos yra nemaloni ir premjero pagrindiniam patarėjui Albinui Januškai.