Netoli Marijampolės, Liudvinavo kaime gyvenantis Vytas neneigia simpatijos alkoholiui. Tačiau vyras sako, kad jei kas pasiūlytų koduotis nuo priklausomybės – gal ir sutiktų. Gydytis Vytas dažniausiai užsinori po daugiadienių, kai sveikata būna labai bloga.
Tačiau net jei Vytas nuspręstų žengti svarbų žingsnį – koduotis, tokios galimybės jau nebeturi. Sveikatos apsaugos ministerija gydymo būdą – suleidžiant į organizmą vaistų – uždraudė. Ministras sako, kad vadinamosios „torpedos“ buvo akių dūmimas. Medikai esą alkoholikams suleisdavo kraujagysles plečiančių vaistų, kurie nieko bendro su gydymu nuo priklausomybės neturi. Ministras sako, kad alkoholikai buvo gydomi baime, o raganavimas gydymo įstaigose yra netoleruotinas.
Tačiau žmonės iš nuostabos dėl tokio ministerijos draudimo tik trauko pečiais. Štai kitas Liudvinavo miestelio gyventojas Antanas sako, kad ypač kaimuose žmonės yra iš tiesų įtikėję kodavimo galia. Antanas rėžia – jei tik kodavimas padeda kam nors išgyti, jo negalima uždrausti.
Kiti Liudvinavo miestelyje sutikti žmonės vardija atvejus, kai kodavimas padėjo išlipti iš alkoholio liūno. Štai Violeta pasakoja, kad pora giminaičių po kodavimo negeria jau daug metų.
Kauno priklausomybės ligų centro vadovas sako, kad jau sulaukė išsigandusių pacientų skambučių, kurie nuogąstavo, kad nebus gydomi nuo alkoholizmo. Centro direktorius ramina – kodavimas iš tiesų nutrauktas, tačiau priklausomi nuo alkoholio asmenys bus gydomi kitais metodais. Gydymą kiekvienu atveju paskirs psichiatras.
Kodavimas Lietuvoje buvo plačiai paplitęs. Kai kurios savivaldybės iš savo biudžeto veždavo koduoti paslydusius gyventojus. Alytaus rajonas tokį gydymo metodą taikė šešerius metus.
Plačiau apie tai TV3 reportaže