Opozicinės Tėvynės sąjungos - Lietuvos krikščionių demokratų partijos pirmininkas Gabrielius Landsbergis teigia, kad Lietuva turi priimti Europos Komisijos siūlomus pabėgėlius, jeigu nori tikėtis Europos Sąjungos solidarumo santykiuose su Rusija ir Ukraina.
„Aš pasisakau už solidarią poziciją. Mes esame Europos Sąjungos nariai, norime Europos Sąjungos solidarumo, kai kalbame apie Rusiją, Ukrainą, tai ir mes turime solidariai prisidėti, kai sprendžiame pabėgėlių klausimą“, - BNS telefonu iš Strasbūro sakė G.Landsbergis.
Jo teigimu, dabartinė Europos Sąjungos situacija neturi precendento ir „akivaizdu, kad didžiosios valstybės negali susitvarkyti, gavusios pirmą emigrantų bangos smūgį“.
Konservatorių lyderis palaikė Seimo pirmininkės Loretos Graužinienės pasiūlytą idėją, kad pabėgėlių priėmimo klausimą svarstytų ne tik Seimo Europos reikalų komitetas, bet ir visas parlamentas. Jo teigimu, tokiu būdu valdančioji dauguma turėtų prisiimti didesnę atsakomybę dėl priimamų migrantų, nei tai darė iki šiol.
„Valdančioji koalicija galų gale išsakytų savo poziciją pabėgėlių priėmimo klausimu viešai“, - teigė jis.
Turime būti solidarūs
Premjeras, socialdemokratų partijos pirmininkas Algirdas Butkevičius sako, jog Lietuva supranta visą Europą užgulusios problemos mastą, todėl turi būti solidari su kitomis Bendrijos valstybėmis.
„Nelegalios migracijos iššūkį vertiname labai rimtai, mes suprantame problemos mastą, todėl turime likti solidarūs ir šią problemą spręsti išvien su kitomis Europos Sąjungos valstybėmis-narėmis“, – A.Butkevičius cituojamas Vyriausybės pranešime.
Valdančiosios Darbo partijos lyderis Valentinas Mazuronis teigia, jog Europos Komisijos siūlymas skirstyti į Europos Sąjungą atvykusius migrantus yra „neteisingas sprendimas tiek Lietuvai, tiek Europos Sąjungai“.
„Aš nepritariu, kad Europos Komisija siūlo skirstyti pabėgėlius, nes aš manau, kad toks elgesys yra nepriimtinas patiems pabėgėliams, didžiajai daugumai valstybių, kurioms per prievartą nuleidinėjami vieni ar kiti skaičiai, ir tai nesprendžia migrantų srautų mažinimo problemos“, - BNS sakė V.Mazuronis.
Jo teigimu, Europos Sąjunga turi griežtai atskirti karo pabėgėlius ir ekonominius migrantus, ir pastaruosius deportuoti į šalį, iš kurios jie atvyko. Taip pat reikia įvardyti saugias šalis, kur iš tikrųjų nevyksta jokie kariniai konfliktai, ir iš ten atvykusius migrantus taip pat grąžinti, teigė „darbiečių“ lyderis.
Europos komisija vaidina, kad neva kažką daro?
Pasak jo, Europos Sąjungos šalys turėtų įsirengti specialias gyvenvietes, kuriose pabėgėliams būtų užtikrinamas maistas, pragyvenimas, infrastruktūra, švietimas. Politikas dėstė, jog pabėgėliai tokiose gyvenvietėse gyventų iki karo jų šalyse pabaigos, o po to šalys galėtų atsirinkti, kokią dalį jų pasilikti, o kokią išsiųsti.
„Šiandien turime masę žmonių, plaukiančių be dokumentų, per sienas lipančių, be jokios kontrolės, tarp kurių yra visko, aš neabejoju“, - tvirtino V.Mazuronis.
„Europos Komisija bando padėti paukščiuką, kad neva kažką daro, prisidengia solidarumu, tokiais jausmais kaip nuskendusio vaiko nuotraukos, o iš esmės maskuoja nesugebėjimą spręsti problemos“, - sakė jis.
Opozicinio Liberalų sąjūdžio lyderis Eligijus Masiulis teigė neabejojantis, jog Europos Komisijos pasiūlytos kvotos nėra pabaiga - pabėgėliai į Europos Sąjungą plūsta kiekvieną dieną ir kol kas nėra sukurtas aiškus planas, kaip kontroliuoti šį procesą. Visgi politikas pritaria Europos Komisijos pasiūlytoms kvotoms. Jo teigimu, Europos Sąjungoje turėtų būti sutarta dėl konkrečių veiksmų, „galbūt net karinių operacijų“ tam, kad būtų suduotas smūgis migrantų kontrabandininkams.
„Mes neišvengiamai turime būti solidarūs su Europos Sąjunga ir tas skaičius turi atitikti valstybės ekonominį potencialą ir galimybes tuos žmones integruoti. Aš suprantu, kad mes turime pademonstruoti tą solidarumą. Aš manau, kad Lietuva yra pajėgi integruoti šį skaičių“, - BNS sakė E.Masiulis.
Pasak jo, Seimas neturėtų spręsti pabėgėlių priėmimo klausimo.
„Labai blogas precendentas būtų, jeigu Seimas imtųsi spręsti visus klausimus, kurie kyla iš Europos Sąjungos“, - sakė E.Masiulis, pridurdamas, kad „populistinės Seimo partijos“ išnaudotų migracijos krizę „politinių taškų“ kaupimui.
R. Paksas: Europa pabėgėliams „atidarė Pandoros skrynią“
Valdančiosios „Tvarkos ir teisingumo“ lyderis Rolandas Paksas BNS teigė, jog nuspręsdama perskirstyti pabėgėlius Europa jiems „atidarė Pandoros skrynią“.
„Mes pasiuntėme signalą - taip, važiuokite, plaukite, skęskite, pasiekite Graikiją ir Italiją, o tada mes jus apgyvendinsime, pamaitinsime, integruosime, duosime kokį nors būstą ir panašiai“, - sakė jis.
„Aš nesiimu spręsti, kas bėga nuo karo, kas yra ekonominis migrantas ar paprasčiausias teroristas. Aš nesiimu spręsti, tik noriu pasakyti, kad tas tūkstantis su truputėliu, kuris yra šiandien pasiūlytas Lietuvai, jeigu Europos Sąjungos institucijos veiks taip, kaip dabar veikia, mes nieko kito nedarysime, tiktai didinsime kvotas kiekvienai mūsų valstybei“, - pridūrė R.Paksas.
Tuo metu opozicinės Lietuvos lenkų rinkimų akcijos pirmininkas Valdemaras Tomaševskis teigė, jog Lietuva pabėgėlius turėtų priimti tik savanorišku pagrindu, o ne pagal Europos Komisijos kvotas.
„Jeigu kalbėtume apie pabėgėlius, tai mes, kaip krikščionys, turime ištiesti ranką pabėgėliams, ypač krikščionims, kurie yra persekiojami artimuosiuose rytuose“, - BNS sakė V.Tomaševskis.
Jo teigimu, Lietuva turėtų atskirti ekonominius migrantus nuo tikrųjų karo pabėgėlių.
„Ekonominės migracijos problemos mes neturime spręsti, nes mes Lietuvoje irgi turime daug socialinių problemų“, - tvirtino politikas.
Šiuo metu Europa susiduria su didžiausia pabėgėlių krize nuo Antrojo pasaulinio karo. Nuo sausio iki rugpjūčio į ES atvyko apie 350 tūkst. migrantų. Siekdamas palengvinti Pietų Europai tenkančią naštą, Briuselis siūlo Europos Sąjungos šalims pasidalyti 160 tūkst. prieglobsčio prašytojų.