Lenkijos vyriausybė sutiko, kad būtų atnaujintos ES ir Rusijos derybos dėl naujos partnerystės sutarties, pranešė pirmadienį Lenkijos užsienio reikalų ministras Radoslawas Sikorskis (Radoslavas Sikorskis) per spaudos konferenciją Briuselyje.
„Mes liekame pasaulinio proceso dalimi, sutikdami su būtinybe grįžti prie derybų“, – sakė R. Sikorskis.
Šis sprendimas padarytas prieš prezidento Lecho Kaczynskio (Lecho Kačysnkio) valią. Lapkričio pradžioje jis ir Lietuvos prezidentas Valdas Adamkus ragino ES neatnaujinti derybų, kol Rusija iki galo neįvykdė paliaubų susitarimo konflikte su Gruzija.
Anksčiau Lietuvos atstovas Briuselyje sakė, jog Vilnius tebesilaiko ankstesnės nuomonės – ES ir Rusijos derybas dėl partnerystės sutarties atnaujinti dar per anksti.
Tačiau 26 iš 27 ES narių pirmadienį pritarė, jog ES ir Rusijos derybos dėl naujos strategines partnerystės sutarties bus tęsiamos, pranešė per spaudos konferenciją Prancūzijos užsienio reikalų ministras Bernardas Kouchneras (Bernaras Kušneras).
Lietuva liko vienintelė nepritarusi šių derybų tąsai.
Derybų data dar nenustatyta. Pasak Europos Komisijos narės Benitos Ferrero-Waldner (Benitos Ferero-Valdner), kitas derybų ratas gali prasidėti po lapkričio 14 dieną Nicoje rengiamo ES ir Rusijos viršūnių susitikimo bei po lapkričio 18 dieną Ženevoje prasidėsiančios tarptautinės konferencijos Abchazijos ir Pietų Osetijos klausimu.
Šiemet jau vykusias partnerystės sutarties derybas rugsėjį dėl Rusijos ir Gruzijos konflikto sustabdžiusi Europos Sąjunga pareiškė, jog derybos bus atnaujintos su sąlyga, jeigu Rusijos karinės pajėgos grįš į pozicijas, buvusias iki konflikto, konflikto zonoje bus dislokuota tarptautinių stebėtojų misija, Ženevoje prasidės tarptautinė konferencija dėl Pietų Osetijos ir Abchazijos statuso.
Lapkritį Prancūzijos prezidentas Nicolas Sarkozy (Nikola Sarkozi) pareiškė, jog ES nebeturi pagrindo neatnaujinti derybų, nes, anot jo, Rusija įvykdė visas ES iškeltas sąlygas.
Derybų atnaujinimui pritarė ir ES užsienio politikos vadovas Javieras Solana (Chavjeras Solana).
„26 iš 27 – tai jau neblogai, antra vertus, balsavimo šiuo klausimu neprireikė“, – sakė Prancūzijos URM vadovas B. Kouchneras.
„Reikia tęsti dialogą su Rusija, mes neturime kito sprendimo. Mes neužmirštame įvykių Gruzijoje ir smerkiame Rusijos veiksmus, bet dialogas – tai vienintelė galima priemonė“, – pabrėžė B. Kouchneras.
Eurokomisijos narė B. Ferrero-Waldner dar nurodė, kad formaliai derybos nebuvo nutrauktos, o tik atidėtos. Europos Komisija turi anksčiau jai skirtą mandatą deryboms su Rusija dėl strateginės partnerystės sutarties.
Pasak B. Ferrero-Waldner, tęsti derybas atitinka ES interesus, tačiau derybos būsiančios sunkios.
„Santykiai tarp ES ir Rusijos gilūs ir sudėtingi, ES ir Rusija priklauso viena nuo kitos. Tačiau reikia modernizuoti šiuos santykius, ypač energetikos srityje“, – sakė ji.
ES išorės ryšių komisarė B. Ferrero-Waldner dar pažymėjo, kad ES sprendimas visiškai nereiškia „dovanos“ Rusijai.
„Mes, kaip ir anksčiau, laikome jos veiksmus prieš Gruziją ir vienašališką dviejų separatistinių regionų pripažinimą neleistinais“, – pabrėžė ji.