Vyriausybė pritarė teisingumo ministro pateiktai naujo Peticijų įstatymo koncepcijai, pagal kurią bet kuris asmenų kreipimasis, kuriame aiškiai suformuluotas siūlymas keisti teisinį reguliavimą, beveik automatiškai turėtų būti pripažintas peticija, iškart pradedant nagrinėjimą kompetentingoje institucijoje.
Sutarta, jog peticija ateityje turės būti laikomas bet koks siūlymas keisti, priimti ar panaikinti teisės aktą, jei keliamas klausimas yra svarbus visuomenei ar jos daliai, taip atsisakant šiuo metu galiojančių formalių ir ne visuomet pagrįstų reikalavimų, keliamų peticijai.
Vadovaujantis naująja koncepcija, peticiją Lietuvoje galės teikti visi asmenys - tiek fiziniai, tiek ir juridiniai. Sutarta, jog turėtų būti nagrinėjamos ir anonimiškai pateiktos peticijos, jei keliamas klausimas bus pripažįstamas labai svarbiu.
Atkreiptas dėmesys ir į peticijų pateikimo būdus. Siūloma, kad būtų priimamos ne tik rašytinės ar saugiu elektroniniu parašu pasirašytos peticijos, bet ir kitais asmenims patogiais, informacinėje visuomenėje plačiai naudojamais būdais pateiktos peticijos - elektroniniu paštu atsiųsti ar užpildant standartinę formą internete parašyti kreipimaisi.
Kartu visa informacija apie pateiktas peticijas ir jų nagrinėjimo rezultatus turės būti viešai ir patogiai prieinama.
Jei Seimas pritars pagal šią koncepciją parengtam Peticijų įstatymui, peticijų nagrinėjimo procesas taps skaidresnis ir lankstesnis, asmenų pateikti siūlymai leis greičiau ir efektyviau reaguoti į teisinio reguliavimo spragas ir problemas.
Vyriausybės pavedimu, naujos redakcijos Peticijų įstatymo projektą Teisingumo ministerija turi parengti ir pateikti Vyriausybei iki šių metų gegužės 1 dienos.