Nors studentų atstovai piktinasi naująja lengvatų studentams iš užsienio teikimo tvarka, valdininkai tvirtina kol kas neradę geresnio sprendimo, rašo „Respublika“. Tuo tarpu vežėjai teigia galintys lengviau atsipūsti, mat vairuotojams nereikia atmintinai išmokti, kaip atrodo studento pažymėjimai iš visų 27 Europos Sąjungos (ES) valstybių.
Švietimo ir mokslo ministerija (ŠMM) tikina, kad sprendimas lengvatas taikyti tik tiems kitų ES šalių studentams, kurie naudojasi tarptautiniu ISIC (International Student Identity Card - angl.) pažymėjimu, - vienintelis būdas įgyvendinti praėjusį pirmadienį įsigaliojusią naują Transporto lengvatų įstatymo redakciją. Neatmetama, kad prieštaringai vertinamą įstatymą bus mėginama perrašyti.
Visos ES nesužiūrėsi
„Įstatymas yra Susisiekimo ministerijos kompetencija. Dėl jo įgyvendinimo atsiranda prievolė ŠMM pateikti dokumentų pavyzdžius. Manau, visiems suprantama, kad ISIC pažymėjimas yra labiausiai tarptautinis, labiausiai gali būti suprantamas, turi aiškiausią požymį - ant ES šalių studentų pažymėjimų dedama ES vėliavytė“, - „Respublikai“ sakė ŠMM Mokslo ir studijų departamento Studijų skyriaus vedėja Daina Lukošiūnienė.
Pašnekovės teigimu, geresnio kelio už ISIC ministerija nerado. „Paklausėme latvių, kaip pas juos yra. Čia Lietuva turi vienodas studento pažymėjimo formas, o tai palengvina vežėjų darbą. Bet Latvijoje visi universitetai turi skirtingus pažymėjimus, o vien Latvijoje yra 60 aukštųjų mokyklų. Įsivaizduokit, kiek aukštųjų mokyklų ir kiek skirtingų pažymėjimo pavyzdžių yra visoje ES“, - aiškino D.Lukošiūnienė.
Įstatymas gali būti perrašomas
Kaip jau skelbė „Respublika“, studentų atstovai tvirtina, kad išskirtinės sąlygos ISIC gali sukelti pasipiktinimą kitose ES šalyse. Mat lengvatas, anot Transporto lengvatų įstatymo, turi gauti „aukštųjų mokyklų dieninių skyrių studentai, Lietuvos Respublikos ir kitų ES valstybių narių piliečiai, studijuojantys ES valstybių narių aukštųjų mokyklų dieniniuose skyriuose“. Apie ISIC ar kokį kitą konkretų dokumentą įstatyme nėra nė žodžio.
Paklausta, ar norint visiškai teisėtai nuolaidas užsienio šalių studentams taikyti tik pateikus ISIC nederėtų perrašyti įstatymo, D.Lukošiūnienė užsiminė, kad tokia galimybė yra svarstoma. „ŠMM nagrinės kitas galimas alternatyvas. Kadangi įstatymui įgyvendinti buvo skirta tik viena diena, parinkome patį geriausią variantą iš visų galimų šiandien. Bet visos alternatyvos svarstomos. Tačiau tai Seimo prerogatyva, o pataisas teikia Susisiekimo ministerija“, - reziumavo pašnekovė.
Mindaugo Grigelio, Nacionalinės vežėjų asociacijos „Linava“ viceprezidento, komentaras: Seimas, rodos, balandžio vidury priėmė Transporto lengvatų įstatymą, jis įsigaliojo nuo liepos 1 d. Vežėjai privalo turėti pažymėjimų pavyzdžius, kurie šį įstatymą atitinka. ŠMM turėjo pateikti tokius pavyzdžius, bet tų pavyzdžių taip ir nebuvo.Kaip vairuotojui ar konduktoriui atpažinti pažymėjimą, ant kurio viskas parašyta graikų ar olandų kalba? Prieš priimdamas tokius įstatymus, Seimas turėtų labiau įsigilinti. Užprogramuojamas konfliktas tarp vežėjų ir studentų. Bet vežėjai, neturėdami patvirtintų pavyzdžių, lengvatų taikyti negali, nes gaus baudas. Studentai irgi teisūs - jie pagal įstatymą turi teisę reikalauti lengvatų. Taigi kas lieka kaltas? Šis įstatymas ypač apsunkina darbą. Kaip vairuotoją per dieną ar dvi išmokyti atpažinti visos ES studentų pažymėjimo pavyzdžius? ŠMM, manau, neatliko namų darbų - nebuvo žiūrima, kaip įgyvendinti šį įstatymą.