O vyras monarchei pažįstamas: penkerius metus dirbo jos žirgyne ir ne kartą bendravo su karaliene. Pažintys pažintimis, bet prireikė vienerių metų, kol Lazdijams buvo suteikta teisė naudoti karalienės vardą.
Hipodromas Lazdijuose veikia jau seniai, yra buvę daugybę varžybų ir renginių, tačiau tokių iškilmių Lazdijai dar nematė. Beje, kaip ir nė vienas hipodromas visoje Europoje.
Lazdijai, o konkrečiai nuošaliau miesto stovintis hipodromas, nuo šiol siejamas su vienu populiariausių ir žinomiausių žmonių planetoje: Anglijos karaliene Ežbieta II. Jos vardu pavadinta tribūna. O viskas prasidėjo, kai į nedidelį pasienio miestelį atvažiavo dirbti kaunietis žirgų treneris Linas Balčiūnas.
Vyras ne vienerius metus treniravo Anglijos karališkosios šeimos žirgus: „Aš turėjau virš dešimt karališkųjų vizitų – nuo karalienės iki princo Čarlzo, Viljamo, vaikų visų.“
Iš karališkųjų arklidžių – tiesiai į Lazdijų hipodromą. Tokio karjeros posūkio Linas visai nesigaili ir dabar didžiuojasi, kad jam pavyko padaryti tai, ko nesugebėjo ar nesugalvojo padaryti net didieji Europos hipodromai – pavadinti tribūną karalienės vardu. O tai nebuvo paprasta: būtina gauti pačios karalienės Elžbietos II ir Bekingemo rūmų administracijos sutikimą. Derinimo procedūros užtruko vienerius metus.
„Kol suvaikščiojo tie laiškai pirmyn atgal, tai virš metų tikrai. Parašytas laiškas, dvejojom, bet žmonės sako vieną kartą gyveni ir labai buvo džiugu, kai gavome teigiamą atsakymą“, – sako žirgų treneris Linas Balčiūnas.
Kai gavo laišką su prašymu tribūną pavadinti karalienės vardu, Bekingemo rūmai pareikalavo parodyti, kaip atrodo Lazdijų hipodromas.
„Buvo nusiųstas katalogas. Aišku, tai nebuvo vienas žirgas, tai buvo visa veikla. Karalienei patinka vaikai, poniai, žirgų lenktynės, kinkiniai. Mes parodėme savo veiklą ir ji susižavėjo iš tikro“, – pasakoja L. Balčiūnas.
Tai vienintelė Europoje tribūna, gavusi teisę vadintis Anglijos karalienės vardu.
„Tribūna, pavadinta karalienės vardu, yra ypatinga. Juolab, kad šiais metais, jos didenybės 70-asis karaliavimo jubiliejus. Ir taip pat 100-asis jubiliejus diplomatinių santykių tarp Didžiosios Britanijos ir Lietuvos“, – teigia Didžiosios Britanijos ambasadorius Brian Olley.
Pelnyti Bekingemo rūmų palankumą Lazdijams greičiausiai pavyko ir todėl, kad čia dirba Linas. Jis 5 metus praleido Anglijos monarchės arklidėse ir yra žinomas karališkąjai šeimai. Jo darbas buvo ypatingai atsakingas – ruošti jaunus žirgus varžyboms. Arklidėse – apie šimtas žirgų. Kasmet gimsta 40 kumeliukų. Juos Linas turėdavo paruošti taip, kad jie nepadarytų gėdos monarchei. Vyras sako, kad ne kartą bendravo su Elžbieta II.
„Esu matęs ir, taip, bendravęs su ja. Bet noriu pasidžiaugti, kad tik apie žirgus, ne kita. Tai, taip, esu ją matęs ir kitus karališkosios šeimos atstovus. Tai yra vėlgi visai kitokie žmonės negu rašo. Tai yra labai paprasti žmonės, labai geri, užtat savaime pradedi juos gerbti“, – tikina L. Balčiūnas.
Į darbą Bekingemo rūmai priima tik tuos asmenis, kurie neturi nė menkiausio praeities šešėlio. Linas sako, kad buvo kruopščiai tikrinama ne tik jo biografija, bet ir šeimos narių, artimų giminaičių, svarbu buvo ir tai, šalia kokių kaimynų jis gyveno čia, Lietuvoje. Karalienė Elžbieta II – didelė žirgų mylėtoja. Tad, anot Lino, neturėtų kilti ir klausimų, kodėl būtent jos vardu pavadintas Lazdijų hipodromas. Čia vyksta įvairios varžybos, arklidėse žirgus laiko privatūs asmenys, o jais treniruojasi vaikai.
„Tai yra mano darbo vieta, norisi visaip garsinti hipodromą, norisi jį įveiklinti, ką mes darėme nuo pat pirmos dienos. Nes hipodromas buvo šiek tiek apleistas, tai vyko renginiai, tai nevyko. Tai ir buvo mūsų pagrindinis siekis ir dabar yra, iš tikro“, – kalba
Siekis išgarsinti Lazdijus pavyko. Apie mažą pasienio miestelį dabar rašo įtakinga užsienio žirgininkystės spauda. Kita karalienės Elžbietos II tribūna yra tik Australijoje.