Buvo atskleistos naujausios karališkosios ataskaitos, kurios parodė, kiek monarchija kainavo Jungtinės Karalystės mokesčių mokėtojams.
Jos parodė, kad monarchija mokesčių mokėtojams per 2021/2022 metus kainavo 102,4 mln. svarų sterlingų – 14,9 mln. svarų sterlingų daugiau, nei praėjusiais finansiniais metais, rašo mirror.co.uk.
Karališkoji veikla, kurią buvo pristabdžiusi pandemija, šiemet ėmė įsibėgėti, nes daugėjo ir kelionių, ir karališkojo turto išlaikymo išlaidos.
Tačiau išsiaiškinti karalienės ir jos šeimos finansus toli gražu nėra paprasta, nes kai kuriems dalykams, kurie yra jos vardu, galioja daug apribojimų ir techninių reikalavimų.
Toliau tiksliai apžvelgiama, kokia yra karalienės, kiek žinoma, grynoji vertė ir iš kur ji tiksliai gauna savo turtus.
Karalienės grynoji vertė
Remiantis 2022 metų „Sunday Times“ turtingųjų sąrašu, Karalienės grynoji vertė yra 370 mln. svarų sterlingų. Tai 5 mln. svarų sterlingų daugiau, nei „Sunday Times“ numatė 2021-aisiais.
2017 metais „Sunday Times“ taip pat apskaičiavo visus Karališkosios šeimos turtus – manyta, kad jie sieks 88 mlrd. svarų sterlingų, tačiau iš tiesų siekia apie 71 mlrd. svarų sterlingų.
Karalienės grynieji pinigai
Karalienė moka už savo kasdienio gyvenimo išlaidas naudodama tris atskirus grynųjų pinigų šaltinius – „Sovereign Grant“, „Privy Purse“ ir savo asmeninius pinigus.
Valstybės dotacija yra pinigai, kuriuos vyriausybė kasmet skiria karalienei, kad paremtų jos darbą, o pinigai ateina iš mokesčių mokėtojų.
2021/2022 m. dotacija nežymiai padidėjo 400 tūkst. svarų sterlingų iki 86,3 mln. svarų sterlingų. Pagrindinis 51,8 mln. svarų sterlingų finansuoja oficialias karalienės pareigas ir jos namų ūkį, o papildomi 34,5 mln. svarų sterlingų lieka nuolatinėms rūmų techninės priežiūros išlaidoms.
„Privy Purse“ yra pinigai, sugeneruojami Lankasterio kunigaikštystės iš žemės, nekilnojamojo ir kito turto, kurios plotas yra apie 18 tūkst. hektarų Anglijoje ir Velse.
Ji egzistuoja nuo 1399 m., kad suteiktų pajamas suverenui, kuris taip pat žinomas kaip Lankasterio kunigaikštis. Tačiau karalienė negali su kunigaikštyste daryti to, ko nori – ji valdoma už ją – tačiau ji gauna visą grynąjį pelną, kuris kasmet siekia milijonus svarų.
Paprastai tai laikoma jos privačiomis pajamomis, nors kai kurie respublikonai teigia, kad šie pinigai patektų į bendrą iždą, jei nebūtų monarchijos (nėra suvereno – nėra kunigaikštystės), todėl tai turėtų būti laikoma viešosiomis lėšomis.
Karalienė savanoriškai moka pajamų mokestį nuo pelno. Ji naudoja pinigus privačioms ir oficialioms išlaidoms apmokėti, įskaitant karališkosios šeimos narių, tokių kaip princo Andrew, princo Edvardo ir princesės Anne, susitikimų išlaidas. Ji taip pat naudoja šias lėšas Balmoralio pilies priežiūrai.
Kiti karalienės turtai
Daugelis dalykų, kurie priklauso Jos Didenybei, jai priklauso kaip suverenei tautos vardu, o ne asmeniškai.
Pavyzdžiui, nors jai priklauso Balmoralio pilis ir Sandringemo dvaras, kurias ji asmeniškai paveldėjo iš savo tėvo, oficialios karališkosios rezidencijos, įskaitant Bekingemo rūmus, turi būti perduotos jos įpėdiniui.
Tai reiškia, kad princas Čarlzas automatiškai juos valdys, bet vėl tik kaip suverenas, kai karalienė mirs. Tos pačios taisyklės galioja daugeliui karališkosios kolekcijos meno dirbinių ir karališkiesiems brangakmeniams.