O kai kurie ir laimės ieškojo, nes, kaip sakoma, radus ir suvalgius penkių lapelių alyvos žiedą sėkmė netruks ateiti.
Lietuvės Latvijoje ieško laimingų žiedų. Rodo penkių lapelių žiedelius. O mažajai Agotai dar labiau pasisekė. Ir iškart jį suvalgo.
Gausiai savaitgalį lankę Duobelės Pėterio Upičio instituto alyvų sodą lietuviai sako ten pasisėmę pozityvios energijos ir jėgų. Grupė moterų iš Šiaulių atvyko švęsti gimtadienio.
Jubiliatė Kristina sako, kad norėjo netradicinio gimtadienio: „Nelabai ką spėjom pamatyti, tik daug žiedų ir užuosti daug kvapų, o kodėl čia, nes nori to neįprastumo. Atsibodo švęsti namuose, su tortais, geriau išvykoje su kolegom, su draugais, su gamta. – Kvapą, sakot, pajutot, gal kažką primena, asociacijos kažkokios? – Vaikystę, senelių namus, man asmeniškai.“
Kiti tautiečiai taip pat žavisi žiedais, fotografuojasi prie jų ir dalijasi savo potyriais:
„Gražu, kai tiek daug.“
„Žiedų daugiau negu lapų.“
„Labai daug kvapų, to nepatirsi niekur kitur, nes gal čia didelis kiekis, tas toks natūralumas, gaivumas.“
„Sužavėta visaip, tokio stebuklo, iš tiesų, tiek spalvų ir tiek formų, pamatyti, pajusti gyvai, tikrai stebuklas, dėkojam latviams.“
„Gaivų pavasarį, lengvumą, toks atsipalaidavimas, minčių blogų nebūvimas.“
„Gerą nuotaiką ir noras gyventi. Ilgai ilgai. Labai kvepia.“
Sode žydi daugiau nei 270 rūšių alyvų, kitąmet institutas planuoja išplėsti kolekciją iki beveik 400 rūšių. Yra ir labai retų – dvispalvių, tokių pasaulyje vos šešios rūšys, keturias iš jų galima rasti Duobelėje. Štai šios rūšies pavadinimas – „Siurprizas“.
„Matome labiau ryškesnę spalvą, labai populiari rūšis taip pat“, – kalba instituto direktorė Inese Ebele.
Dar viena rūšis, traukianti lankytojų žvilgsnius, pavadinta „Sensacija“. „Sensacija“ – tarsi chimera, joje yra kelių skirtingų alyvų rūšių genai.
„Ne kiekvienais metais, tačiau kartais galima pamatyti, čia balti žiedai, o ten viena šakelė šviesiai rožinė“, – pasakoja selekcininkas Arturs Stalažs.
Itin reta ir gelto atspalvio alyvų rūšis. Tai dažniausias lankytojų klausimas, kur galima rasti geltoną alyvą.
„Yra labai sunku rasti ir veisti geltonas alyvas genetiniame procese, beveik neįmanoma. Tačiau mes norime tokių dalykų, kurie yra neįmanomi“, – tvirtina I. Ebele.
Lankytojai ne tik žavisi žiedais, tačiau gali paragauti ir išskirtinio alyvų skonio ledų:
„Oi, labai gardu, tiesiog labai skanūs. – Tikriausiai tokių ledų pasaulyje niekur daugiau ir nelabai galima rasti? – Tikriausiai, kad ne, nežinau, nėra tekę.“
„Nuostabūs, skanūs. Savotiškas skonis, bet skanu.“
„Galvojau, kad skanesni, sąžiningai. – O kokio jie skonio? – Kažkiek primena alyvas.“
Pavasaris alyvoms buvo kiek per šaltas, dalis žiedų nukentėjo, tačiau šios savaitės yra geriausias laikas jais pasigrožėti.