Vakar Lietuvoje duris atvėrė 2 tūkst. 37 rinkimų apylinkės, kuriose iki 20 valandos 2,6 milijono Lietuvos rinkėjų turėjo teisę rinkti naują Seimą ir dalyvauti patariamajame referendume dėl Ignalinos atominės elektrinės (IAE) darbo pratęsimo, rašo „Respublika“.
Skubėjo ryte
Didžiausias žmonių antplūdis rinkimų apygardose buvo juntamas nuo 9 valandos ryto - kai į rinkimų apygardas gužėjo Lietuvos politikai ir pareigūnai. Iki 10 valandos balsavo 5,02 proc., iki 14 val - 24,93 proc., o iki 20 val - 46,37 proc. rinkėjų. Tai keliais procentais daugiau nei per praėjusius Seimo rinkimus.
Per išankstinio balsavimo sesiją, vykusią trečiadienį, ketvirtadienį ir penktadienį, Seimo rinkimuose iš anksto balsavo 3,11 proc. visų rinkėjų - daugiau nei 83 tūkstančiai žmonių. 11 proc. Lietuvos gyventojų šiais metais nebuvo įteikti rinkėjų pažymėjimai, tačiau, Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) pirmininko Zenono Vaigausko teigimu, rinkėjo pažymėjimo neturėjimas nėra kliūtis balsuoti - pateikus asmens tapatybę liudijantį dokumentą buvo išduodami nauji pažymėjimai.
Rinkėjai taip pat dalyvavo konsultaciniame referendume dėl IAE darbo pratęsimo. Seimas, paskelbęs šį referendumą, nutarė paklausti Lietuvos gyventojų, ar jie pritaria, kad Ignalinos atominės elektrinės darbas būtų pratęstas iki techniškai saugių terminų, bet ne ilgiau, negu bus pastatyta nauja atominė elektrinė.
Kaip numato Referendumo įstatymas, konsultacinis referendumas laikomas įvykusiu, jeigu jame dalyvavo daugiau kaip pusė piliečių, turinčių rinkimų teisę ir įrašytų į rinkėjų sąrašus. Sprendimas yra priimtas, jeigu jam pritarė ne mažiau kaip pusė referendume dalyvavusių piliečių. Klausimas dėl šio referendumo sprendimo įgyvendinimo ne vėliau kaip per 1 mėnesį nuo jo paskelbimo turi būti svarstomas Seime Statuto nustatyta tvarka.
Dėl Seimo nario mandato daugiamandatėje ir vienmandatėse rinkimų apygardose varžėsi 16 partijų ir koalicijų atstovai. Dėl teisės užimti Seime 141 vietą kovojo 1603 kandidatai. Galutinius rinkimų rezultatus VRK turėtų paskelbti iki spalio 19 dienos.
Naujas Seimas bus margas
Į Vilniaus Gedimino technikos universitetą prezidentas Valdas Adamkus atvyko be žmonos, mat ponia Alma Adamkienė pasinaudojo išankstinio balsavimo galimybe ir savo pilietinę pareigą atliko dar ketvirtadienį.
Prezidentas visą savaitę buvo tvirtai apsisprendęs, už ką balsuos. „Už tuos, kurie galės prisiimti visą atsakomybę ir daugiausiai tarnaus valstybei. Seimo tikiuosi labai įvairaus, margo ir bandančio sutart. Esu pasiryžęs dirbti tol, kol jie (parlamentarai, - red. past.) pradės vieningai dirbti“, - sakė V.Adamkus.
Komentuodamas kartu su Seimo rinkimais rengiamą patariamąjį referendumą dėl IAE darbo pratęsimo, prezidentas pakartojo nemanąs, kad pasirinktas kelias yra teisingiausias. „Aš niekada nesakiau, kad mes turime nepaisyti stojimo į Europos Sąjungą sutarties, tačiau turime surasti sprendimus, kurie yra geriausi dabartinei situacijai, kuri yra pasikeitusi nuo 2002 metų“, - teigė prezidentas.
Po rinkimų - į tenisų aikštynus
Premjerui Gediminui Kirkilui drauge su žmona Liudmila 9 valandą ryto atskubėjus į Raitininkų 156-ąją rinkimų apylinkę Žirmūnuose, rinkimų stebėjimo komisijos nariai atsistojo. G.Kirkilas po balsavimo buvo puikios nuotaikos.
„Miegojau ramiai, 4-5 valandas - kaip visada. Nesijaudinau, nes rinkimuose dalyvauju jau penktą kartą. Jaudinasi galbūt tie, kurie dalyvauja pirmą kartą“, - po balsavimo sakė premjeras.
Pats balsavęs už savo - socialdemokratų partiją, rinkimų baigties premjeras prognozuoti nesiryžo, tačiau tikėjosi daugiau rinkėjų balsų nei per praėjusius Seimo rinkimus. „Aš manau, kad partijai seksis geriau, ir tikiuosi, kad šiais metais gausime šiek tiek daugiau balsų“, - sakė G.Kirkilas.
Neskuba tartis
Atlikti pilietinės pareigos į L.Sapiegos rinkimų apylinkę atėjęs partijos Tėvynės sąjunga-Lietuvos krikščionys demokratai (TS-LKD) lyderis Andrius Kubilius su žmona Rasa sausakimšoje mokyklos sporto salės eilėje laukė ilgiau nei pusvalandį.
A.Kubilius teigė naktį prieš rinkimus miegojęs gerai, tačiau visiškai ramiai nesijautęs, mat rinkėjų apsisprendimo prognozuoti negalima. Tačiau, jo teigimu, TS-LKD padarė viską, ką galėjo padaryti.
Apie koalicijos sudarymą ir tolesnius planus TS-LKD lyderis kol kas nekalba. „Mes kol kas nieko neplanuojame ir su niekuo nesiderame, nes pirmiausia laukiame rinkėjų atsakymų. Mes matome artėjančioje ekonominėje krizėje galimybę susitarti dėl permainų, kurios dabar yra būtinos. Kaip rodo daugelio kitų Europos šalių patirtis, tokios krizės priverčia politikus ir visuomenę susitelkti dėl permainų ir tapti šalies sėkmės varikliu“, - komentavo A.Kubilius.
Nors A.Kubilius nemano, kad organizuoti referendumą dėl IAE darbo pratęsimo buvo protinga iniciatyva, nes, jo teigimu, kai užduodi klausimą „taip arba ne“, gali susidurti su didžiulėmis problemomis, vis dėlto balsavo „už“.
Sekmadienio rytą šioje rinkimų apylinkėje taip pat balsavo europarlamentaras Aloyzas Sakalas su žmona Rita ir Vilniaus miesto meras Juozas Imbrasas su žmona Birute.
„Mere, balsuokite teisingai“, - J.Imbrasui palinkėjo A.Kubilius.
„Kubiliau, vis tiek pasieksi savo“, - atsakė meras.
Nori 70 vietų
„Balsavau už partijos „Tvarka ir teisingumas“ kandidatą Rimantą Smetoną, ir, be abejo, už Ignalinos atominės elektrinės antro bloko darbo pratęsimą. Pagal atmosferą, kokia yra šioje apygardoje, - niekada tiek žmonių nebūdavo - viltis yra, kad referendumas turės kokios nors galios sprendžiant Ignalinos klausimą“, - po balsavimo sakė partijos „Tvarka ir teisingumas“ pirmininkas Rolandas Paksas.
Jis taip pat priminė, kad norėtų 70, bet tikisi 50 vietų Seime, ir pridūrė, kad per praėjusius rinkimus jo norams nebuvo lemta išsipildyti, nes anie rinkimai vyko po antivalstybinio perversmo ir žmonės buvo suklaidinti.
Paklaustas, su kuo norėtų sudaryti koaliciją, R.Paksas atsakė, jog Arūnas Valinskas yra minėjęs, kad nenorėtų bendradarbiauti su jo partija, o jis pats nenori dirbti nei su socialdemokratais, nei su konservatoriais, nes jie, anot R.Pakso, yra labiausiai atsakingi už dabartinę prastą valstybės situaciją. „Viena priimtiniausių partijų formuojant koaliciją yra Darbo partija“, - teigė R.Paksas.
Pasigedo šventės
Darbo partijos pirmininkas Viktoras Uspaskichas balsavo Kėdainiuose, 18-ojoje Liaudies rinkimų apylinkėje, įsikūrusioje „Aušros“ vidurinėje mokykloje.
Prieš atlikdamas pilietinę pareigą, V.Uspaskichas, kaip pats sakė, išsimaudė pirtyje. „Dėl rinkimų baigties visai nesijaudinu, nes tai nėra pirmi rinkimai, kuriuose dalyvauju. Žinokit, jau toks mano amžius, tiek visko buvo, ko čia jaudintis. Dėl nieko jau beveik nesijaudinu“, - kalbėjo V.Uspaskichas.
Politiką, juodos spalvos limuzinu atvažiavusį balsuoti 14 valandą, lydėjo jauniausioji dukrelė Justė. V.Uspaskicho žmona Jolanta, registruota Kaune, pasinaudojo išankstinio balsavimo teise.
Paklaustas, kiek Darbo partija tikisi gauti vietų naujajame Seime, V.Uspaskichas atsakė, jog galbūt norėtų visų, bet negaus. „Tai pirmi rinkimai, kurių baigties negalėčiau iš anksto atspėti. Manau, 20 proc. vietų turėsime. Nenoriu spėlioti, ar būsiu premjeras. Bet jei tokia bus rinkėjų valia, esu pasiruošęs prisiimti atsakomybę.
Jei teks sudaryti koaliciją, prisipažinsiu, nesinorėtų jos sudaryti su radikalais, nes bus draskymosi. Pats esu karštakošis, bet su amžiumi randu savyje vis daugiau tolerancijos. Reikia atmesti asmenines ambicijas. Manau, negalima skaldyti šalies. Negalima skaldyti visuomenės ekonominės krizės išvakarėse. Manau, kad reikia sutelkti politines jėgas, idėjas ir žmones“, - kalbėjo V.Uspaskichas.
Darbo partijos lyderis pasigedo įspūdingesnės rinkimų dienos. „Gana tylokai praeina. Mažai audros. Mano pažįstami užsieniečiai, esantys Lietuvoje, net nepastebi, kad vyksta rinkimai. Reikėtų surengti šventę. Juk žmonės 4 metams renka savo valdžią. Tetrūksta, kad valstybines vėliavas juodais kaspinais perrištų“, - stebėjosi V.Uspaskichas.
Olava Strikulienė, Agnė Vaitasiūtė