Erkių populiacija auga
Mokslininkai pastebi, jog per pastaruosius keletą metų erkių populiacija Lietuvoje vis labiau auga. Paklaustas, kokia gali būti to priežastis, M. Čepulis sako, kad kalti patys žmonės.
„Pagrindinis veiksnys, kuris didina erkių populiaciją, tai klimato kaita – žiemos darosi vis šiltesnės, todėl išgyvena daugiau parazitų. Antras dalykas – augintiniai. Kuo daugiau turime augintinių, kuriuos vedžiojame gamtoje, tuo daugiau erkių parsinešame namo“, – atvirauja gamtininkas.
Paneigė dažniausius mitus
Profesorius A. Unikauskas atkreipia dėmesį, kad apie erkes vis dar sklando gausybė mitų. Visų pirma, daugelis galvoja, kad išimant erkę, ją reikia sukti prieš laikrodžio rodyklę. Laidos svečias M. Čepulis tokį įsitikinimą skuba paneigti.
„Erkė – ne seifas ir nereikia jos sukinėti, kad ji atkibtų nuo odos. Kai išiminėju erkę, tai darau su nagais suėmęs ją prie pat galvos, kartais net sužnybęs šiek tiek savo odos ir tada staigiu judesiu ištraukiu. Žinoma, galima naudoti ir pincetą“, – patarimais dalijasi gamtininkas.
Laidos vedėjas A. Unikauskas primena, kad įsisiurbusios erkės nevalia tepti tepalais ar kitais skysčiais: „Taip pat norėčiau pabrėžti, kad jeigu pastebėjote įsisiurbusią erkę, nereikia jos tepti spiritu ar kitais tepalais, nes tai tik suerzins parazitą ir šis išskirs dar daugiau seilių, kuriose glūdi pavojingos infekcijos.“
Antrasis mitas, kurį pastebėjo A. Unikauskas – pacientai linkę manyti, kad erkės ant žmonių šoka nuo medžių, todėl reikia vengti miškų ir nusvirusių šakų. Vis dėlto, toks įsitikinimas klaidingas, M. Čepulis sako, kad erkės aukų tyko žolėse ir krūmuose bei priduria, kad šių parazitų taip pat galima sutikti ir gyvūnų takuose, todėl vertėtų jų vengti.
Trečiasis mitas – skiepai nuo erkinio encefalito veiksmingi jau po pirmos dozės. Šį mitą paneigia „Eurovaistinės“ vaistininkė Jovita Aleknienė. Pasak specialistės, pasiskiepijus, imunitetas nesusiformuoja per vieną dieną, todėl skiepus nuo erkinio encefalito patariama atlikti šaltuoju metų laiku, kuomet parazitai miega. Gavus dvi vakcinos dozes, po dviejų savaičių ima formuotis imunitetas, kuris gali apsaugoti nuo infekuotos erkės.
„Po erkinio encefalito skiepo paprastai nepasireiškia jokie šalutiniai simptomai. Skiepo vietoje pacientas gali justi skausmą ir pastebėti paraudimą, bet tai pasitaiko gana retai. Skiepijimo galimybei atsiradus ir vaistinėse, norinčiųjų pasiskiepyti nuo erkinio encefalito padaugėjo“, – sako „Eurovaistinės“ vaistininkė.
Ketvirtasis mitas, kurį pastebi A. Unikauskas – erkės neturi nosies ir nieko neužuodžia, todėl neverta jų baidyti pasitelkiant repelentus. Pasak Čepulio, nors erkės nosies ir neturi, vis dėlto, jos gali jausti kvapą su savo priekinėse kojose esančiais jutimo organais, todėl repelentai tikrai veikia.
Paskutinysis mitas, pasak A. Unikausko – erkės užkratą perduoda praėjus 24 valandoms po įsisiurbimo. Profesorius įspėja, kad tai netiesa ir, pavyzdžiui, Laimo liga užkrečiama vos erkei įsisiurbus.
Naujausias „Kviečiame daktarą“ laidas stebėkite šeštadieniais, 11.30 val. per TV3.
Turite klausimų? Dabar prof. A. Unikauskui juos gali užduoti kiekvienas! Na, o patys įdomiausi ir aktualiausi klausimai nuskambės televizijos eteryje.