Ankstyvas tyrimas neseniai buvo paskelbtas žurnale „Science Translational Medicine“. Biomedicinos mokslininkų komanda iš įvairių JAV institucijų sukūrė spermą surišančius antikūnus, kurių pagrindą sudaro natūralus antikūnas, kovojantis su žmogaus sperma.
Kai kurie žmonės natūraliai gali sukurti antikūnus, kovojančius su spermos ląstelėmis – imuninė sistema klaidingai identifikuoja spermą kaip svetimą įsibrovėlį organizme ir atakuoja ją. Tai pasitaiko labai retai ir gali sukelti daugybę komplikacijų. Tačiau atliekant eksperimentą, šie antikūnai pakišo idealią mintį. Mokslininkai šiuos „anti-spermos“ antikūnus gavo iš daugelio moterų, patyrusių nevaisingumą, reprodukcinio trakto, ir juos pakoregavo, prijungdami skirtingą skaičių papildomų antigeną surišančių fragmentų.
Jie nustatė, kad „anti-spermos“ antikūnų stiprumas ir gebėjimas surišti spermą padidėjo bent 10 kartų, pridedant šiuos papildomus antigeną surišančius fragmentus. Tiriant antikūnus avies makštyje nustatyta, kad mobiliųjų spermatozoidų skaičius sumažėjo daugiau nei 99,9 proc., palyginus su kontrolinėmis grupėmis.
Hormoninė gimstamumo kontrolė, kaip ir tabletė, yra plačiai naudojama ir labai efektyvi, tačiau ji sukelia daugybę nepageidaujamų šalutinių poveikių, įskaitant pykinimą, pilvo pūtimą, nuotaikos pokyčius, migreną ir kraujo krešėjimą. Kaip daugelis pabrėžė, sunkių kraujo krešulių rizika žmonėms, vartojantiems kontraceptikus, yra daug didesnė nei bet kuri vakcina nuo COVID-19.
Mokslininkai nurodo keletą darbo apribojimų. Viena vertus, tyrimas tiesiogiai neįrodė, ar šis metodas galėtų užkirsti kelią nėštumui. Šis naujausias tyrimas dar labai ankstyvas – atsižvelgiant į tai, kad vyriškos kontraceptinės tabletės buvo kuriamos labai ilgai, neturėtumėte tikėtis, kad tokios technologijos greitai pasirodys lentynose, tačiau komanda tikisi, kad jie įgalins naują tradicinių kontraceptikų alternatyvą.
Tyrimo autoriai rašo: „Nors reikia atlikti bandymus su žmonėmis, šie [sukurti antikūnai] gali pasiūlyti moterims kitą hormoninės kontracepcijos alternatyvą“.
Ši komanda nėra vienintelė grupė, ieškanti antikūnais pagrįstų kontraceptikų. Dar praėjusį mėnesį kita JAV mokslininkų komanda pademonstravo naują kontracepcijos metodą, pagal kurį antikūnai iš esmės sukėlė spermos susikaupimą ir tokiu būdu spermatozoidai tapo nenaudingi. Tai buvo pademonstruota tik laboratorijoje ir, priešingai, tyrimas yra tik pradiniame etape, tačiau atrodo, kad galime sulaukti įdomių dalykų.