• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po garsiai nuskambėjusios istorijos, kai Kupiškyje motina net dvi paras užrakintą namuose paliko dviejų metų berniuką, o pati lėbavo su nauju draugu, paaiškėjo vaiko teisių gynėjų specialistų sprendimas. Atvejo vadybos posėdyje nuspręsta palikti motiną ir vaiką gyventi Pagalbos šeimai centre. Su jais dirba specialistai.

Po garsiai nuskambėjusios istorijos, kai Kupiškyje motina net dvi paras užrakintą namuose paliko dviejų metų berniuką, o pati lėbavo su nauju draugu, paaiškėjo vaiko teisių gynėjų specialistų sprendimas. Atvejo vadybos posėdyje nuspręsta palikti motiną ir vaiką gyventi Pagalbos šeimai centre. Su jais dirba specialistai.

REKLAMA

„Šis įvykis yra rezonansinis ir nuskambėjo per visą šalį, nepaliko abejingų žmonių. Šiuo metu vaikas yra saugus. Jam ir motinai yra teikiamos socialinio darbuotojo paslaugos, psichologo konsultacijos ir kitos. Šeima gyvena Pagalbos šeimai centre“, – tv3.lt teigė Kupiškio rajono savivaldybės tarpinstitucinio bendravimo koordinatorius Julius Panka.

Papasakojo, kaip jaučiasi berniukas

Pasak koordinatoriaus, mažylis šiuo metu yra saugus ir taisosi po patirtų išgyvenimų.

„Specialistai rūpinasi 24 valandas per parą ir 7 dienas per savaitę. Galime būti ramūs, kad tikrai nepasikartos liūdna Matuko istorija ar panašios, kurios ištinka šeimas. Berniukas gauna visas paslaugas, tarp jų yra ir psichologo konsultacija.

REKLAMA
REKLAMA

Žinoma, visi vaikai yra prisirišę prie tėvų, nesvarbu, kokie tie tėvai būtų, kokias klaidas jie būtų padarę ar kaip vaikus įskaudinę. Vaikai turi didesnį instinktyvų prisirišimą prie tėvų ir besąlygišką meilę tėvams.

REKLAMA

Bet, mano žiniomis, berniukas jaučiasi pakankamai gerai, kaip galima jaustis išgyvenus tokį išgąstį ir tokią krizę. Viskas tvarkosi, teikiama pagalba ir specialistai stebi, kaip jis bendrauja su mama“, – kalbėjo J. Panka ir vylėsi, kad skaudūs išgyvenimai nepaveiks jo ateities.

Kupiškio Pagalbos šeimai centro vyriausioji socialinė darbuotoja Regina Urbanovičienė pasakojo, kad šeima šiuo metu yra darbuotojų priežiūroje apskritą parą.

REKLAMA
REKLAMA

„Šiai dienai su jais viskas yra gerai. Specialistai dirba, vertina situaciją ir priima sprendimus. Sprendimas priimtas, kad šiai dienai vaikas yra su mama.

Dar yra kur mamai tobulėti ir dar mokytis. Su ja ir dirba specialistai“, – sakė R. Urbanovičienė.

Posėdyje nuspręsta: vaikas lieka su mama centre

Atvejo vadybos posėdyje buvo nuspręsta, kad mama ir vaikas lieka gyventi Pagalbos šeimai centre.

„Šiuo metu viskas priklauso nuo motinos – nuo jos pastangų, nusiteikimo, noro. Jei vėliau specialistai nustatys, kad šeima gali pradėti gyventi savarankiškai, tai bus priimti vieni sprendimai. Jei stebint šeimą ir teikiant paslaugas pasimatys, kad, deja, nepavyksta mamai tapti tikra mama, kuri galėtų užtikrinti vaikų ateitį, saugumą ir jų teises, tai bus priimti kiti sprendimai“, – teigė J. Panka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pagalbos šeimai centro darbuotojai stebi situaciją, kaip motinos elgiasi su savo atžalomis, ar atliepia jų poreikius: ar daro valgyti, ar prausia, ar išleidžia į darželį, mokyklą, ar padeda pamokas paruošti, ar žaidžia su jais ir kitus dalykus.

„Paprastai metus laiko stebima šeima ir tada būna vėl labai svarbus svarstymas. Jei matoma, kad mama ar tėtis pabėga iš centro, palieka vaikus, tokie dalykai yra fiksuojami. Jei specialistai mato, kad rūpinasi vaikais ir yra atliepiami jų poreikiai, tuomet sprendžia, ir šeima gali išeiti gyventi savarankiškai.“

REKLAMA

Kartais tenka atiduoti globėjams

Specialistas J. Panka prisiminė kitus atvejus, kai kuriems tėvams neduota gamtos ar genų būti gerais tėvais ir neturi motinystės ar tėvystės instinktų.

„Specialistai susiduria ir su tokia situacija, kai dirba, bet jokių rezultatų nėra. Žmogus ne gyvūnas, kurį galėtum išdresuoti. Motinystės ir tėvystės instinktai ir suvokimas, kad vaikui šalta, nori valgyti, kad negalima palikti, tai yra arba nėra. Tai nėra išdresuojama. Specialistai gali tik padėti ar kompensuoti iš dalies, ko tėvai negavo savo vaikystėje ir nematė tinkamo pavyzdžio.

REKLAMA

Labai liūdna ir skaudu būna atplėšti vaikus nuo biologinių tėvų. Kai vaikai išgyvena tą krizę ir skausmą, kai būna paimti iš savo šeimos, patekus pas globėjus jų gyvenimas pasikeičia į gerąją pusę“, – teigė J. Panka.

Pasak J. Pankos, specialistai pirmiausia stengiasi padaryti viską, kad vaikas galėtų augti savo biologinėje šeimoje. Paėmimas iš šeimos yra kraštutinis sprendimas.

Kokie bus teisėsaugos sprendimai?

Dėl šio įvykio vyksta ikiteisminis tyrimas pagal Baudžiamojo kodekso 163 straipsnį – „Piktnaudžiavimas tėvų, globėjo ar rūpintojo arba kitų teisėtų vaiko atstovų teisėmis ar pareigomis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Baudžiamasis kodeksas už tai numato baudą arba laisvės apribojimą, arba areštą, arba laisvės atėmimą iki penkerių metų.

J. Panka pažymėjo, kad už pažeidimą gresia ir laisvės atėmimo bausmė: „Niekas dar nežino, kaip sureaguos teisėsaugos pareigūnai. Visos pagalbos priemonės gali pasibaigti, jei teisėsauga paruoš bylą ir teismas nuspręs, kad taikyti realią laisvės atėmimo bausmę.“

Paliko vaiką vieną ir užleido garsiai muziką

Primename, kaip gegužės pabaigoje tv3.lt skelbė, kad Kupiškyje net dvi paras girtaujančios motinos paliktas pusantrų metų berniukas užrakintuose namuose vienas išbuvo nevalgęs ir negėręs, kol į namus, pasigedusi giminaitės, neužsuko krikštamotė su teta.

REKLAMA

O atrakinus socialinio buto duris, abi moteris ir iškviestus pareigūnus šokiravo dar tai, kad sūnų į lėbavimą su naujuoju draugu iškeitusi motina bute paliko grojančią muziką, kad kaimynai neišgirstų mažylio verksmo.

Mažyliui socialiniame būste 28-erių metų motina surengė tikrą išgyvenimo dramą: užrakintame bute sūnų palikusi vieną be vandens ir valgio, pati išdūmė lėbauti į kitą kaimą su menkai pažįstamu draugu.

REKLAMA

Kaip pasakoja kaimynai, jei ne vaikų pasigedusios giminaitės – krikšto mama su teta, neaišku, kuo viskas būtų pasibaigę. Susijaudinusios moterys pagalbos nedelsiant kreipėsi į šeimą lankančią socialinę darbuotoją, kuri ir iškvietė pareigūnus.

„Ji išvyko 22 d., susipažinusi soc. tinkluose su vaikinu, o vaikas buvo vienas rastas 24 d., tai beveik 2 paros laiko. Tai tikrai jautėsi, kad jis nusilpęs, ir buvo pristatytas medikų į Kupiškio ligoninės priėmimo skyrių, būtent ten buvo apžiūrėtas ir konstatuotas bendras organizmo nusilpimas“, – sakė Kupiškio rajono policijos komisariato viršininkas Gintaras Misiūnas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Berniuką nuodugniai apžiūrėję medikai aptiko ir mėlynę. Ar prieš vaiką buvo smurtaujama, kol kas policija dar aiškinasi. O motiną pareigūnai surado neblaivią. Be to, ši dar mėgino gudrauti, išsisukinėdama nuo atsakomybės.

„Vaiko veide buvo sumušimo žymė, bet įvardyti, ar tai smurtavimo pasekmė prieš vaiką, ar vaikas būdamas 2 paras pats užsigavo, kol kas mes atsakyti negalime. Ji buvo rasta visai kitame rajono krašte ir nustatytas 0,6 promilės neblaivumas. Bendraujant su ja, iš pradžių neigė, kad tą vaiką paliko, ir pagal jos elgesį tiesiog bandė laviruoti vaiko palikimo faktą. Vėliau pripažino, kad vaikas namuose yra paliktas“, – pasakoja G. Misiūnas.

REKLAMA

Tačiau veido nenorėjusi rodyti kaimynė atskleidė dar daugiau šokiruojančių aplinkybių. Esą du vaikus – 6-erių metų mergytę ir pusantrų berniuką – turinti kupiškietė juos nuolat palieka vienus. Nors socialinės tarnybos ją ir stebi.

Policija stebisi, kur žiūri socialinės tarnybos, mat moteris už tą patį, tai yra savo mažamečių vaikų nepriežiūrą ir pareigų nevykdymą, jau yra bausta net 4 kartus. Tačiau vaiko teisių prievaizdams tai pasirodė naujiena. Neva šios tarnybos ji bausta tik kartą.

REKLAMA

„Žiūrint į istoriją, kuri užfiksuota faktais, kad konstatuojama kas metai po atvejį vaikų nepriežiūros, ir taikomos sankcijos, ir baudos, ir metai iš metų kartojasi, tai kelia tam tikrą nerimą“, – teigia G. Misiūnas.

„Mūsų skyriaus specialistai ir surašė administracinį protokolą būtent šiai mamai“, – po įvykio kalbėjo Panevėžio apskrities vaiko teisių vadovė Žaneta Ginaitė.

Galiausiai išsiblaiviusi po savaitgalio su abiem vaikais atgabenta į socialines paslaugas teikiantį pagalbos šeimai krizių centrą, kur laikinai bus teikiamos paslaugos ir intensyvi vaikų priežiūra.

Prisiminti šią istoriją galite žinių reportaže:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų