• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Premjeras vieną akimirką sklaidosi pareiškimais apie mažumos vyriausybę, o kitą jau ramina, kad koalicija skirtis nežada. Tuo metu opoziciniai konservatoriai deklaruoja palankumą Sauliui Skverneliui, taip dar labiau keldami bangas trapioje valstiečių ir socdemų sąjungoje.

Premjeras vieną akimirką sklaidosi pareiškimais apie mažumos vyriausybę, o kitą jau ramina, kad koalicija skirtis nežada. Tuo metu opoziciniai konservatoriai deklaruoja palankumą Sauliui Skverneliui, taip dar labiau keldami bangas trapioje valstiečių ir socdemų sąjungoje.

REKLAMA

Politologas Saulius Spurga sako, kad šis „meilės trikampis“ dar sukels daug įtampos Lietuvos politiniame gyvenime. Tačiau skyrybų koalicijai ekspertas neprognozuoja.

Socialdemokratai – gilioje krizėje

Netrukus po koalicijos sudarymo socialdemokratai ėmė skųstis, kad partneriai menkai į juos kreipia dėmesį. Nepasitenkinimas nemažėja, o valstiečiai savo ruožtu atkerta iš socdemų nesulaukiantys deramo palaikymo. Politologas sako, kad abi partijos silpnos ir užuot stiprindamos barikadas, blaškosi nesusikalbėdamos.

„Iš esmės turime dvi koalicijos netvirtumo priežastis. Visų pirma – nesusikalbėjimas, komunikacijos stoka. Valstiečiai nori vykdyti reformas. Šiuo atveju, matyt, susikirtimas buvo dėl urėdijų reformos. O socialdemokratai jaučiasi neįtikinti. Mano, kad su jais nepakankamai bendraujama. Matosi, kad mechanizmas, kaip priimami sprendimai, dar nėra nugludintas.

REKLAMA
REKLAMA

Antroji problema – partijų pasimetimas ir silpnumas. Valstiečiai turi tam tikrų fragmentiškų idėjų. Yra pasiryžę įgyvendinti vieną kitą reformą. Bet jie dar jauna politinė jėga ir kai kurie sudėtingi klausimai jiems atrodo paprastesni, nei iš tikrųjų. Tie projektai iki galo neišdiskutuoti nei su interesų grupėmis, nei su koalicijos partneriais. Kitą vertus, patys socdemai yra pasimetę. Ir net, sakyčiau, jie yra gilioje krizėje.

REKLAMA

Dabar daug kas priklausys nuo partijos vadovo rinkimų. O šiaip, jie tikrai yra šešėlyje. Negirdėjome partijos balso nei rengiant vyriausybės programą, nežinome, kokias nuostatas jie gina. Būdami nepatenkinti esama padėtimi jie kartais įkiša vieną kitą pagaliuką į koalicijos ratus. Taip bando pareikšti savo nepasitenkinimą ir atkreipti dėmesį. Tik bėda, kad dar iki šiol ginčijamasi daugiau ne dėl svarbių programinių nuostatų, o dėl emocijų. Kartais ir dėl asmeninių ambicijų“, – keblią koalicijos padėtį aiškina politologas.

REKLAMA
REKLAMA

Konservatoriai duos, ko socdemai neduoda?

Opozicinių konservatorių vadovas Gabrielius Landsbergis ne per seniausiai išreiškė palaikymą premjerui. S. Spurga sako, kad pokalbis su G. Landsbergiu, matyt, S. Skvernelį įkvėpė ryžtingiau aiškintis santykius su socialdemokratais.

„Aišku, dar toli iki to, kad bendradarbiavimas su konservatoriais būtų nuoseklesnis. Bet Skvernelis tiesiog pamatė, kad paramos iš artimiausių partnerių nedaug, tačiau yra įmanoma susitarti ir su kitais. Dėl to jis viešai ir išreiškė tam tikrą emociją, spaudimą koalicijos partneriams, prabilęs apie mažumos vyriausybę. Matyt, to spaudimo kol kas pakako. Didelės draugystės nėra, bet matysime, kaip vystysis santykiai po socialdemokratų pirmininko rinkimų“, – sako politologas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Valstiečių skaldymo galimybė

Tačiau pozityviai S. Skvernelio atžvilgiu nusiteikęs G. Landsbergis negaili kritikos strėlių kitam valstiečių žaliųjų vedliui – Ramūnui Karbauskiui. Politologo teigimu, šios dvi valstiečių figūros yra labai skirtingos, o čia atsiveria partijos skilimo galimybė. „Čia galima įžvelgti skaldymo galimybę. Partijoje yra du sparnai, dvi tendencijos. S. Skvernelio ir R. Karbauskio. Tai įžvelgė ir G. Landsbergis.

REKLAMA

Jo parama Skverneliui išsakyta ne šiaip sau. Dviejų valstiečių lyderių nuomonės dažnai nesutampa, asmenybės labai skirtingos. Skvernelis daugiau pragmatiškas, turi tam tikro technokratinio mastymo, vadybinių gabumų. O Karbauskis atėjo su daug vertybinių idėjų, tik jos dažnai prastokai argumentuotos, neišdiskutuotos, neaišku kaip įgyvendinamos. Po pastarųjų kelių skandalų jis netenka pagreičio ir populiarumo. Nepasakyčiau, kad partijoje jau yra skilimas, bet tikrai krinta į akis išsiskiriančios vertybės“, – sako S. Spurga.

REKLAMA

„Santuokos iš reikalo – tvirtesnės“

Politologas bent jau grietų skyrybų koalicijai neprognozuoja. „Jeigu ne su socialdemokratais, tai valstiečiams tektų sudaryti koaliciją nebent su konservatoriais. Realiai vertinant, tas variantas niekuo geresnis. Kadangi tai santuoka ne iš meilės, o iš reikalo, kartais tokios santuokos būna dar tvirtesnės. Daug variantų čia nėra, matyt, teks jiems gyventi. Nebent, kaip užsiminė Skvernelis, būtų galima galvoti apie mažumos vyriausybę, tai yra tartis dėl kiekvieno balsavimo su skirtingomis politinėmis jėgomis. Bet aišku, mažumos vyriausybė yra nestabili vyriausybė. Tai irgi ne kuo geresnis variantas“, – sako politologas.

Jis pažymi, kad koalicijos skyrybos nebūtų beprecedentis įvykis. Jis primena koalicijos iširimą 2001 metais, kuomet iširus „naujosios politikos“ koalicijai, socialdemokratai sudarė koaliciją su Naująja sąjunga.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų