Valdančioji koalicija Seime sudaro 56 valstiečių ir 19 socialdemokratų atstovai. Mažesnieji koalicijos partneriai į kabinetą yra delegavę tris ministrus iš keturiolikos. Šis ministrų kabinetas pasižymi nepartinių ministrų gausa.
Įvaizdį gerina prastas Seimo startas
Vilniaus universiteto, Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Tomas Janeliūnas sako, kad kol kas Vyriausybei sekėsi išlaikyti gerą įvaizdį, tačiau tikrųjų darbo rezultatų dar nebuvo. „Vyriausybė atrodo gerai visos valdžios fone, turint omenyje Seimo nevykusį startą. Tai šia prasme Vyriausybei pasisekė bent jau tuo, kad žiniasklaidos dėmesys nuo jos yra nusuktas ir nukreiptas į Seimo pusę. Ir šia prasme, Vyriausybė turėjo gana neblogą laiką sustyguoti ir suderinti pradines pozicijas, parengti Vyriausybės programą. O dabar jau laukia tie pirmieji rezultatai, pirmųjų įstatymų projektų teikimas“, - situaciją komentuoja politologas.
Tačiau pirmieji užtikrinti Vyriausybės žingsniai, bent jau ilgamečių valstybės įmonių valdymo pertvarkoje, yra teigiamas valdžios veiksmas. „Per šimtą dienų dar nelabai ką parodė, nes tas laikas tikrai nėra toks, per kurį būtų galima pateikti rimtus įstatymo projektus. Ypač susijusius su didžiųjų reformų įgyvendinimu: švietimo, sveikatos, finansų pertvarkos, ar valstybės valdomų įmonių pokyčiai. O ką mes galime matyti per tuos pirmuosius rezultatus, tai yra valdymo perėmimą, kaip buvo su „Lietuvos geležinkeliais“. Toks kontrolės perėmimas yra pats savaime pakankamai geras požymis, kad Vyriausybė ruošiasi rimtai valstybės įmones prižiūrėti“, - sako Tomas Janeliūnas.
Pagalius kiša ne opozicija, o koalicijos partneriai
Tomas Janeliūnas taip pat tikina, kad kol kas rimtai kritikai premjero atžvilgiu nė nebuvo preteksto. Tačiau visgi, esminė problema – pozicijų ir sprendimų derinimas su koalicijos partneriais socialdemokratais. „Sauliui Skverneliui svarbu palaikyti tokią nekonfliktinę poziciją tiek Seimo, tiek Prezidentūros atžvilgiu. Kol kas atrodo, kad jam visai sekasi. Tačiau didžioji bėda bus pozicijų derinimas su Seimo dauguma. Ir čia matėme, kad miškų įstatymo pataisos susidūrė su gana nemenku pasipriešinimu iš socialdemokratų pusės“, - situaciją komentuoja politologas.
Premjeras Saulius Skvernelis dar šiandien kategoriškai pasakė, kad nors ir koalicijoje su socialdemokratais, Vyriausybė jau dabar iš esmė dirba kaip mažumos. Komentuodamas šį premjero pasisakymą, politologas Tomas Janeliūnas sako, kad kol kas būtent požiūrių skirtumas tarp koalicijos partnerių, ir yra tai, kas trukdo Vyriausybei pasirodyti gerai.
„Ši situacija nėra palanki, nes socialdemokratai neveikia taip, kaip turėtų veikti tikrai koalicijos partneriai. Jie dar savo partijos viduje nėra problemų išsprendę, o dar laukia ir partijos pirmininko rinkimai. Tai rimti pokyčiai laukiami tik po rinkimų. O iš kitos pusės, socialdemokratai jaučiasi tarsi išspiriami iš visų tradicinių savo užuovėjų. Čia galime kalbėti ir apie „Lietuvos geležinkelius“ ir apie urėdijas, į kurias taikosi naujoji valdžia. Tai tokioje situacijoje socialdemokratai tikrai ieško pretekstų, kaip stabdyti šitas reformas ir išlaikyti, jei ne politinę valdžią, tai bent jau administracinę kontrolę. Paradoksalu, bet pagalius į ratus Vyriausybei kiša daugiau koalicijos partneriai, nei opozicija. Tai nesuteikia Vyriausybei galimybių gerai startuoti“, - tv3.lt naujienų portalui sako politologas Tomas Janeliūnas.
Problemų Vyriausybėje tikėjosi daugiau
Komunikacijos ekspertas Arijus Katauskas, vertindamas pirmąsias 100 Vyriausybės darbo dienų sako, kad ryškiausiai matomas premjeras. Tad ir visa Vyriausybė atrodo, kaip S.Skvernelio komanda, o ne vieningas ir stiprus ministrų kabinetas.
„Sunku vertinti šią Vyriausybę visą kartu. Reikia pripažinti, kad yra ir labai svarbių ministrų. Yra ir pats premjeras, kuris kuo toliau, tuo labiau atsiskleidžia, tiek humoro jausmu, tiek komunikaciniais gebėjimais. Ir iš visos Vyriausybės buvo galima tikėtis daug daugiau problemų. Iš kitos pusės, yra ministrų, apie kuriuos mes sunkiai kažką ir girdėjome. Labai aiškiai matėme kalbantį premjerą ir puikiai matomą finansų ministrą. Taip ir kultūros ministrę matėme mojuojančią kalavijais ir kovojančią su didžiaisiais kultūros demonais. Bet kitų ministrų realiai nematome. Ir bendras vaizdas rodo, kad tai yra S.Skvernelis ir jo komanda, o ne Vyriausybė“, - sako A. Katauskas.
Pašnekovas, visgi, giria politinę valią nomenklatūriniais klausimais parodžiusią Vyriausybę. Tačiau šių darbų komunikuoti, anot A. Katausko, ministrų kabinetui dar nesiseka.
„Atrodo, kad Vyriausybė tyliai pradėjo judinti svarbius elementus, kuriuos vis minėdavo Prezidentė savo metinėse kalbose – Susisiekimo ministerijos, Teisingumo ministerijos pavyzdžiai. Šita Vyriausybė nieko neprisidirbo, nes viską, ką galima padaryti netinkamai, prisidirbo Seimas. Visi kilę skandalai valstiečių pusėje, buvo pradėti ne Vyriausybėje, o Seime. Bet kartu negalime sakyti, kad ši Vyriausybė nieko nepadarė. Ji padarė, tačiau akivaizdus yra dar vienas dalykas, reikės stipriai pasimokyti komunikacijos“, - situaciją vertina pašnekovas.
S.Skvernelis – labiau žmogus, nei buvo A.Butkevičius
Komunikacijos ekspertas taip pat teigia, kad buvęs Vidaus reikalų ministras, dabartinis premjeras Saulius Skvernelis vertinamas pozityviai. „Premjeras yra tikrai aukštai ir teigiamai vertinamas. Saulius Skvernelis įsijaučia į premjero poziciją, tai pradeda matytis iš jo retorikos. Tai, kaip dabar premjeras laikosi urėdijų klausimu, jis kol kas atrodo neblogai. Aš tikėjausi, kad bus sudėtingesnių momentų. Klaidų buvo, tikrai. Bet jis yra žmogus ir tai labai aiškiai matosi. Premjeras kalba ne kaip premjeras, ne kaip politikas, jis kalba kaip žmogus. Pagal reitingus matome, kad žmonėms tai patinka“, - situaciją vertina pašnekovas.
Anot pašnekovo, lyginant pirmuosius sklandžius premjero Algirdo Butkevičiaus mėnesius, Saulius Skvernelis atrodo rimčiau. „Pirmoje savo kadencijos pusėje, A. Butkevičius buvo kur kas geresnis kalbėtojas, nei paskutinėje dalyje. Vyriausybės vadovas yra kertinė figūra. Ir šioje vietoje S. Skvernelis yra labiau premjeras, nei politikas. Kai A. Butkevičius buvo politikas ir jis labai greitai įlėkė į komunikacines duobes. Taigi, kaip kalbėtojas S. Skvernelis yra visa galva aukštesnis už A. Butkevičių, nes jis nebijo improvizuoti, daryti klaidų. Bet sugeba išlikti žmogumi“, - tv3.lt naujienų portalui sako A. Katauskas.