• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kai šį vakarą drauge su savo šeimomis sėsime prie Šv. Kūčių stalo, daugelis prisiminsime jau išėjusius artimuosius, dalinsimės prisiminimais su savo giminaičiais. Tačiau ką iš tiesų vertėtų akcentuoti šį vakarą ir kaip turiningai praleisti laiką su savo šeima, pataria kunigas Ričardas Doveika.

Kai šį vakarą drauge su savo šeimomis sėsime prie Šv. Kūčių stalo, daugelis prisiminsime jau išėjusius artimuosius, dalinsimės prisiminimais su savo giminaičiais. Tačiau ką iš tiesų vertėtų akcentuoti šį vakarą ir kaip turiningai praleisti laiką su savo šeima, pataria kunigas Ričardas Doveika.

REKLAMA

Sakoma, kad Šv. Kūčios yra šventė, kurios metu žmonės išsivaduoja iš tamsiojo meto. Minint kūdikėlio Jėzaus gimimo išvakares, Lietuvoje prie didžiojo stalo susėda visos šeimos.

Tačiau visuomenėje vis dažniau netyla kalbos, kad žmonės nuolat lekiančiame pasaulyje iš tiesų vis mažiau atranda laiko savo artimiesiems ir bendravimui.

Pasak kunigo Ričardo Doveikos, žmonės vis labiau apsiriboja tik momentiniais prisilietimais. „Mums svarbu mandagiai paklausti, kaip tu jautiesi, kaip tu gyveni, bet mes nebeturime laiko išgirsti atsakymo.

REKLAMA
REKLAMA

Mes esame labai mandagūs ir trokštantys bendruomenės, bet šiai dienai yra labai keistai suprantamos saugumo zonos, erdvės, lygybės ar net laisvės – taip mes nutoliname žmones vienas nuo kito ir, svarbiausia, nuo savęs“, – mąsto kunigas.

REKLAMA

R. Doveikos teigimu, šiuo metu žmonija yra labai įdomiame tarpusavio santykio ir supratimo laikotarpyje, kuriame teisiškai sureguliuotas nutolimas, jis formuoja paviršutiniško santykio poreikį.

Kunigo manymu, ir psichologai galėtų greitai įvardinti šių dienų psichologinį mados pajautimą skubėti ir neturėti niekam laiko. Būtent Kūčių vakaras mums, žmonėms, suteikia galimybę atsibusti. Tačiau svarbiausia išmokti pajausti ir akcentuoti tuos dalykus, kurie yra nuoširdūs ir jautrūs.

REKLAMA
REKLAMA

„Reikėtų prisiminti, kad suformuotos tradicijos ne visada sutampa su religiniu šventės turiniu. Dvylika patiekalų yra tradicija, tai nėra Kalėdų šventės esmė. Mes susikoncentruojame į kulinarinę kultūrą, bet Kūčių vakaro esmė nėra patiekalai sudėti ant stalo, bet yra tas, kurio vardu mes susirenkame prie stalo – Jėzaus, Dievo, kuris yra arti mūsų vardu.

Visada sunku suvokti tikėjimo šventes be tikėjimo turinio – Kalėdas – be kūdikio, Velykas – be prisikėlimo, Adventą – be pasiruošimo, Gavėnią – be atgailos, kai mes atimame iš reiškinių esminę žinią, tuomet mes tiesiog kažką darome – imame paskolas, apsikeičiame dovanomis, kurios nieko nereiškia.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kūčių vakaras, tai yra momentas, kai galime sustabdyti tą skubėjimą, nesvarbu, kas yra padėta ant to stalo, svarbu, kas susės aplink tą stalą ir kieno vardu bus susėsta – ar tikrai visuose namuose bus perskaityta Kristaus gimimo istorija iš švento rašto, ar tikrai mes sukalbėsime maldą už savo šeimą, ar tikrai vaikai paprašys savo tėvų palaiminimo“, – atsibusti ragina R. Doveika.

REKLAMA

Dėl to, anot kunigo, Kūčių vakarienė, kurioje vyrauja perkrauti patiekalai, kurie vėliau yra be gailesčio išmetami į šiukšliadėžę – visiškai nesiderina su tikrąją Šv. Kalėdų prasme.

12 patiekalų, tai nėra 12 didžiausių indų. Pasak kunigo, patiekalų gali būti tiek, kiek yra žmonių, o kiekvieno pagaminto patiekalo vos po mažą šaukštelį. Ir to tikrai pakanka, kad maistą pasidalintų visa šeima, o po vakarienės visi drauge išplautų indus ir neišmestų nė vieno produkto.

REKLAMA

„Gausa ant stalo, tai, ko gero, psichologinė problema, svarbu parodyti, kad galiu sau tai leisti.  Visi psichologai, sociologai tvirtina, kad lietuviai yra šiemet pasiruošę daugiau išleisti, tarsi nuo to priklausytų Kalėdų turinys, ramybė šeimoje, mylinčios akys.

Būtent dėl to norisi prašyti susigrąžinti religinių švenčių turinį į šventes, kurias švenčiame kaip šeima, kaip tauta, kaip valstybė. Pirmiausia, mes švenčiame tikėjimą – Dievas tapo žmogumi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nesuprantu, kodėl mes visi kaip išprotėję turime švęsti vien tik gruodžio 24–25  dienas, juk pusė iš mūsų net turinio nežinome ir maldos nesukalbame, nepersižegnojame, maisto nepalaiminame.

Jei švenčiame šias šventes be tikėjimo, raskime kitų būdų. Nes dabar mes iš Kalėdų padarėme nuovargį, vartojimą, paskolas, įtampą“, – priduria pašnekovas.

R. Doveika akcentuoja, kad Kūčių vakarą yra labai svarbi šeima, malda, šventasis raštas, mirusiųjų prisiminimas, kurių gyvenimą mes išpažįstame amžinybėje.

REKLAMA

„Tas, kas tiki Dievą, niekada nepastumia kito žmogaus. Nekalbu apie fizinį pastūmimą, jis tiesiog nėra žingeidus kito žmogaus gyvenimui, jis nėra paskalų maišelis, jis niekada nekurs savo ateities, pažemindamas kitą, jis nebus pigus parsidavėlis, išnešęs įmonės paslaptį į kitą įmonę, parsiduodantis už pakeltą algą keliais eurais.

Tikintis Dievą žmogus niekada taip nepasielgs“, – patikina kunigas R. Doveika.

Visą pokalbį su kunigu Ričardu Doveika žiūrėkite vaizdo įraše.

   

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų