Dėl incidento spalį prie griaunamos tarpukarinės vilos Žaliakalnyje dabar teisme susitinka ekskavatorių tąkart valdęs darbų vadovas Daurius Grebliauskas ir jį jėga užsipuolęs architektas Audrys Karalius. Šiam pateikti kaltinimai viešosios tvarkos pažeidimu.
„Tai buvo aktyvi kūno kalba žmogui suprantamu būdu paaiškinant, ką jis negerai daro. Mano veiksmai buvo tokie, kad užtikrintų efektyvų sustabdymą“, – sako teisiamas architektas Audrys Karalius.
Prieš posėdį prie teismo būrys architektų renkasi į teisiamo kolegos palaikymo akciją su muilo burbulais ir baltais balionais.
„Mūsų tikslas palaikyti kolegą Audrį Karalių, kad jis drastiškai gynė kultūros paveldo statinį, jam vietoj to, kad medalį duotų, jį dabar teisia“, – pasakoja architektė Natalija Danielienė-Tsebriy.
„Kad jam būtų smagiau ir drąsiau. Nuo neteisybės“, – teigia architektas Gintaras Balčytis.
„Suprantam, kad to moralinio palaikymo labai reikia tokioj situacijoj žmogui“, – kalbėjo architektas Kęstutis Vaikšnoras.
„Kas yra tikrasis nusikaltėlis – ar tas kas griauna, nacionalinį turtą Lietuvos naikina, ar tas kas bando sutrukdyti tam naikinimui“, – sako architektas Linas Tuleikis.
„Jei yra tikslas jis ginamas visokiais būdais ar tai būtų istoriniai dalykai,ar žmonių“, – pasakoja architektas Vytautas Budvytis.
Nesusivaldžiusiam architektui gresia iki dvejų metų nelaisvės. Pats Audrys Karalius visus kaltinimus neigia. Ir sako, įvykiai Perkūno alėjoje atskleidė sistemines problemas.
„Sprogo tas visas burbulas arba ta negalia, arba valstybės neefektyvumas veikiant paveldo lauke. Ta pusiau gyva, pusiau mirus art vila deco yra kaip gyvas priekaištas valstybės instancijoms, kad taip negali būti“, – teigia A. Karalius.
Spalį intensyviai ekskavatoriaus kaušu darbavosi darbų vadovas. O šiandien jis itin nekalbus. Už jį kalba advokatas. Iš Karaliaus jie prašo priteisti beveik 2000 eurų moralinei žalai atlyginti ir reikalauja, kad šis būtų nubaustas pagal įstatymus.
„Žmogui nukritus ant metalinės tvoros, po kuria yra ir medienos atplaišos ar galima patirt skausmą ar negalima – pamėginkit patys nukrist ir suprasit Taip. Jis išreiškė poziciją, kad nelabai no ir kalbėt, per daug ažiotažo, paverstas dideliu baubu“, – kalbėjo advokatas Vidas Adomaitis.
Spalį prie griaunamos vilos kunkuliavo aistros. bandydami sustabdyti techniką, brutaliai griaunančią istorinį pastatą tąkart emocijas sunkiai tramdė ir aplinkosaugininkai, ir paveldo sergėtojai.
Griovimo darbus tąkart pavyko sustabdyti. Paveldo sergėtojai apskaičiavo ir žalą- 85 tūkstančiai eurų, o sklypo savininką Artūrą Dankovskį įpareigojo vilą atstatyti. Tačiau, šiandien pastatas atrodo štai taip. Mat savininkas skundžia visus sprendimus ir reikalavimus – tad teismuose vyksta net kelios bylos
„Mūsų reikalavimas, kuris yra dabar apskųstas teismui, jame buvo pareikalauta stabdyti vykdomus darbus ir apdengti pastatą, taip jį apsaugant nuo neigiamo atmosferos poveikio. Taip pat nagrinėjama statybos inspekcijos byla dėl reikalavimo atkurti pastatą“, – sako paveldosaugininkas Andrius Liakas.
Pusiau nugriauta vila nepridengta ir nesaugoma nuo dar didesnės žalos. Kol sukasi teismų karuselė – unikalus tarpukarinis pastatas toliau nyksta nuo drėgmės ir vėjų.
„Buvo sunaikintas vertingas Kauno tarpukario modernizmo pastatas netekome savo istorijos dalies“, – pasakoja A. Liakas.
Dabar jau gerokai sudarkyta Petro Rusecko vila pastatyta 1928 ais metai. Ją suprojektavo garsus architektas Aleksandras Gordevičius.