• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Žmogus, kuriam skauda dantį, laiko laimingais visus, kurių dantys sveiki – šią absoliučiai teisingą mintį kartą ištarė Nobelio literatūros premijos laureatas vienas iškiliausių airių dramaturgų Džordžas Bernardas Šo.

Žmogus, kuriam skauda dantį, laiko laimingais visus, kurių dantys sveiki – šią absoliučiai teisingą mintį kartą ištarė Nobelio literatūros premijos laureatas vienas iškiliausių airių dramaturgų Džordžas Bernardas Šo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kai skausmas perveria vieną svarbiausių burnos organų – dantį, tuomet jau užsimiršti nebepadeda nei per televiziją rodomi „Chorų karai“, nei šokiai ant parketo. Gyvenimas dar labiau papilkėja, dingsta net ir menkutės laimės užuomazgos, kurios ir taip itin retos tradicinio lietuvio natūrai.

REKLAMA

Dažniausia endodontinių ligų priežastis – infekcija

Priežasčių, dėl kurių pradeda kankinti danties skausmas, gali būti pačių įvairiausių: netinkama burnos higiena, įvairios dantų ir dantenų ligos, danties šaknų kanalų uždegimas ir kt. Danties šaknų kanalų anatomija, ligų diagnostika ir gydymas vadinamas endodontija.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak „Vilniaus implantologijos centro“ gydytojos endodontologės Lauros Andriukaitienės, populiariausios danties kanalų ligos yra ūmus pulpos (danties sudėtinė dalis, mažas kraujagyslių, nervų ir limfagyslių raizginys, esantis danties viduje po emaliu ir dentinu) uždegimas bei lėtinis periodontitas, liga, kurios metu uždegimas pažeidžia dantį supančius audinius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Dažniausia endodontinių ligų priežastis yra infekcija, patekusi į danties kanaluose esančią pulpą. Taip nutinka, kai negydomas ėduonis, dėl mikroįtrūkimų danties kietuosiuose audiniuose, nekokybiškai atliktų danties restauracijų. Toliau negydomas pulpos uždegimas sukelia danties ar jo dalies žuvimą ir viršūninio apydančio audinių pažeidimą“, – sakė gydytoja endodontologė. Įdomiausia, kad atsiradus danties kanalų uždegimui žmogus ne visada jaučia skausmą kramtydamas, sukąsdamas dantis. Neretai liga aptinkama atsitiktinai radiologinio tyrimo metu. „Man visiškai neskaudėjo, tačiau net keletą metų vienas dantis reaguodavo į karštį ir šaltį.

REKLAMA

Mano odontologas nieko blogo nepastebėjo, tačiau mano prašymu net keletą kartų dantį perplombavo, tačiau situacija nesikeitė. Kai galiausiai dantenos sutino ir iššoko keistas guzelis, nutariau pasidaryti danties rentgeno nuotrauką. Paaiškėjo, kad to danties šaknų kanaluose jau seniai išplitęs uždegimas, kuris sukėlė visus nepatogumus ir net pradėjo tirpdyti žandikaulio kaulą“, – savo patyrimus pasakojo Aida Mickevičiūtė.

REKLAMA

Mikroskopas – nepakeičiamas gydant danties šaknų kanalus

Į klausimą, kaip gydomi šaknies kanalai, gydytoja endodontologė L. Andriukaitienė atsakė, jog svarbiausias šaknies kanalų gydymo tikslas yra pašalinti uždegiminius, infekcijos pažeistus arba mirusius audinius iš kanalų sistemos. „Procedūra atliekama specialiu instrumentu, kanalai gausiai plaunami dezinfekuojančiais tirpalais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paruošti kanalai turi būti kokybiškai hermetizuojami šiuolaikine plombine medžiaga, o dantis tinkamai restauruojamas medžiagomis, kurios apsaugos ne tik danties kanalų sistemą nuo pasikartojančios infekcijos, bet ir nuo vertikalių šaknies lūžių rizikos“, – kalbėjo gydytoja. Jos teigimu, gydant tokias problemas taikomas mikroskopinis gydymas, nes danties vidinė sandara yra labai sudėtinga, sudaryta iš kanalų sistemos.

REKLAMA

Norint kokybiškai atlikti endodontinį gydymą, visą šią sudėtingą sistemą būtina dezinfekuoti. Naudojant mikroskopą ir specialius instrumentus galima labai tiksliai atskirti ir pašalinti nereikalingus arba pažeistus danties kietuosius audinius, taip atveriant visus egzistuojančius kanalus. „Mikroskopas yra nepakeičiamas instrumentas diagnostikoje. Neretai jame yra įmontuota vaizdo ar foto kamera“, – sakė endodontologė. Ji pridūrė, kad atliekant endodontinį gydymą dažniausiai rekomenduojama nuskausminti vietiniais anestetikais. Dantys po šaknies kanalų gydymo kelias dienas gali būti jautrūs, tačiau skausmas palaipsniui turi nurimti ir visai išnykti.

REKLAMA

Kodėl endodontinis gydymas sąlyginai brangus?

Domintis priežastimis, dėl kurių atsiranda danties šaknų kanalų uždegimas, „Vilniaus implantologijos centre“ dirbanti gydytoja endodontologė Laura Andriukaitienė paaiškina, kad taip nutinka, kai dėl karieso suminkštėja danties audiniai. Kokybiškas endodontinis gydymas užkerta kelią infekcijos plitimui, žandikaulio kaulo, viršūninio apydančio audinių pažeidimams. Atsiranda nemažai pacientų, kuriems kyla klausimų, kodėl šis gydymas toks brangus lyginant su paprastu dantų plombavimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Šiuolaikinis endodontinis gydymas yra sąlyginai brangus dėl naudojamų naujų ir brangių technologijų bei medžiagų. Endodontinis gydymas iš gydytojo reikalauja daugiau laiko, susikaupimo ir meistriškumo. Kai kurie sudėtingi atvejai yra gydomi kelių vizitų metu“, – procedūros įkainius pakomentavo specialistė. Taip pat ji patarė: jei žmogus norėtų išvengti dažno šaknies kanalų taisymo, privalėtų laikytis asmeninės ir profesionalios profilaktinės burnos higienos, bent kartą per metus apsilankyti pas gydytoją odontologą ir burnos higienistą. Būtina gydyti kariozinius pažeidimus ir keisti nekokybiškas dantų restauracijas.

REKLAMA

Sakoma, geriau žinoti nei nežinoti. Taip ir su dantimis: geriau juos tinkamai prižiūrėti nei to nedaryti, nes priešingu atveju – teks ne tik piniginę paploninti, bet ir krokodilo ašaras lieti dėl skaudančio danties. Juk lauke jau pavasaris, o pavasarį norisi plačiai šypsotis net ir nepataisomiems paniurėliams.

Inga Lebrikaitė

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų