Kroatija antradienį dar labiau priartėjo prie narystės ES, pradėdama dar du derybų skyrius iš 35-erių, paskelbė ES pirmininkaujanti Slovėnija.
Abi pusės stengėsi sumenkinti tą poveikį narystės procesams, kurį sukėlė Airijos referendumas dėl Lisabonos sutarties. Kroatija 28-ąja Bendrijos nare siekia tapti artimiausiais metais.
Naujieji derybiniai skyriai liečia laisvą darbuotojų judėjimą bei socialinę politiką ir užimtumą. Tokiu būdu Kroatija jau derasi dėl 20 skyrių nuo tada, kai 2005 spalį pradėjo oficialias derybas.
Kroatija tapo derybų proceso lydere, tuo tarpu Turkija, pradėjusi derybas tuo pačiu metu, šį antradienį pradėjo nagrinėti tik septintąjį ir aštuntąjį skyrių.
„Juridiškai nėra ryšio tarp Lisabonos sutarties ir Kroatijos prisijungimo, todėl mane nustebino kai kurie su tuo susiję pareiškimai“, - sakė Dimitrijus Rupelis, Slovėnijos užsienio reikalų ministras.
„Tačiau galiu pastebėti psichologines ar politines komplikacijas“ dėl airių pasakyto „ne“ referendume, pridūrė ministras, kalbėdamas bendroje spaudos konferencijoje Liuksemburge.
Kroatijos užsienio reikalų ministras Gordanas Jandrokovičius spaudos konferencijoje sakė, kad jo šalis yra pasiryžusi dėl likusiųjų skyrių derybas pradėti dar iki šių metų pabaigos.
„Pagrindinis Kroatijos tikslas per artėjantį laikotarpį pradėti derybas dėl likusiųjų skyrių ir iki 2008 metų pabaigos laikinai užbaigti tiek skyrių, kiek tik galėsime“, - sakė ministras.
Derybas norima užbaigti iki 2009 metų rudens, kai baigsis dabartinės Europos Komisijos (EK) mandatas.
EK Plėtros reikalų generalinis direktorius Michaelas Leigh patvirtino, kad derėtis dėl likusiųjų skyrių galima pradėti iki metų galo, pabrėždamas, būtinumą Kroatijai gerbti sąlygas.
Komisijos vadovas Jose Manuelis Barroso kovą įvertino, kad Kroatijai visai įmanoma baigti prisijungimo derybas iki to laiko, kada baigiasi jo įgaliojimai, jeigu šalis laikysis teisingos reformų krypties.
D.Rupelis, paklaustas, kada Kroatija gali tapti ES nare, pasakė:“2009, 2010“. Tačiau jis pridūrė, nesąs „ateities būrėjas“.