Kas antras – 52 proc. – šalies gyventojas atsakė, jog dažniausiai kiaušinius pagardina majonezu. Beveik trečdalis – 31 proc. – apklaustųjų kiaušinius mėgsta užkąsti krienais, beveik penktadalis – 20 proc. – apsiriboja druska, o 16 proc. respondentų juos valgo su juoda arba balta duona, parodė visuomenės nuomonės ir rinkos tyrimų bendrovės „Vilmorus“ atlikta apklausa. Respondentai galėjo pasirinkti kelis atsakymo variantus.
Algio Kairio, skonio meistro, kulinaro, teigimu, majonezas į Lietuvą atkeliavo neseniai, sovietiniais metais. Anksčiau lietuviai kiaušinius dažniau pagardindavo krienais.
„Majonezas naudojamas daugelyje šalių – nuo Azijos iki Amerikos. Pavyzdžiui, kinai turi net kelias majonezų rūšis. O štai Prancūzijoje senesniais laikais virėjas, norėdamas įsidarbinti prabangiame restorane, savo meistrystę turėdavo įrodyti būtent pagamindamas majonezą“, – sako „Daumantų“ pagardų kūrėjas.
Jo teigimu, atsiranda ir tokių, kurie kiaušinius valgo su pomidorų padažu, tačiau daugiau eksperimentuoti lietuviai vis dar nelinkę, ypač per tokią tradicinę šventę kaip Velykos. O mėgstantiems kiaušinius valgyti ir su majonezu, ir su krienais, kulinaras siūlo sumaišyti šiuos pagardus. Pasak jo, toks padažas išsiskiria subtiliu skoniu.
Apklausa parodė, kad krienus dažniau renkasi moterys (33 proc.) nei vyrai (29 proc.), o su druska juos užkanda dažniau vyrai (20 proc.) nei moterys (19 proc.).
Velykų stalui – iki 30 eurų
Apklausos metu lietuvių taip pat buvo klausiama, kiek vidutiniškai pinigų jie kasmet išleidžia Velykoms. Beveik pusė lietuvių – 47 proc. – velykiniam stalui skiria iki 30 eurų (iki 103 litų). 37 proc. Lietuvos gyventojų į šios pavasario šventės patiekalus investuoja kiek daugiau – nuo 30 iki 60 eurų (nuo 103 iki 207 litų).
Nuo 60 iki 90 eurų (310 litų) kasmet išleidžia kas dešimtas Lietuvos gyventojas, o nuo 90 eurų iki 300 eurų (1035 litų) Velykoms skiria tik 4 proc. respondentų.
Daugiausiai Velykų stalo patiekalams ir užkandžiams skiria nuo 30 iki 50 metų amžiaus žmonės, mažiausiai – jaunesni nei 29 metų amžiaus lietuviai. A. Kairio nuomone, dalis jaunesnių žmonių turi jau kitokias tradicijas – vis dažniau šventes, tarp jų – ir Velykas, sutinka su draugais. Natūralu, kad išlaidų šiai šventei jiems reikia mažiau.