Žmogaus teisių aktyvistų teigimu, kai kurie politiniai kaliniai, kuriems buvo atliktas šis gydymas, praneša, kad buvo žeminami, sumušti ir jiems buvo leidžiami galingi antipsichoziniai vaistai.
Politinių aktyvistų, kuriems buvo skirtas priverstinis psichiatrinis gydymas, skaičius 2023 metais buvo penkis kartus didesnis nei 2021–2022 metų vidurkis, pranešė nepriklausoma tyrimų agentūra „Agentstvo“, rašo leidinys „The Moscow Times“.
Žmonės, kuriems taikomas priverstinis psichiatrinis gydymas, laikomi ligoninėse tol, kol psichiatrų komisija juos pripažina „išgydytais“.
Prasidėjus karui su Ukraina, Rusija išsiuntė priverstiniam psichiatriniam gydymui 86 žmones, gegužę pranešė „Agentstvo“ ir pridūrė, kad „neįmanoma atskirti atvejų, susijusių su tikra liga, nuo tų, kurie yra politiškai motyvuota represija“.
Nobelio taikos premiją gavusi žmogaus teisių priežiūros organizacija „Memorial“ teigia, kad mažiausiai 49 žmonės Rusijoje buvo išsiųsti priverstiniam psichiatriniam gydymui dėl politinių motyvų.
„The Moscow Times“ apžvelgė kai kuriuos labiausiai žinomus priverstinės psichiatrijos atvejus, kai tokia priemonė buvo paskirta opozicijos šalininkams.
Maksimas Lypkanas
19-metis Maksimas Lypkanas yra vienas jauniausių Rusijos politinių aktyvistų, išsiųstų priverstiniam gydymui.
Paaugliui iš Maskvos buvo pateikti kaltinimai dėl „Telegram“ įrašo, kuriame raginama surengti protestą per pirmąsias invazijos į Ukrainą metines. Vaikinas taip pat apkaltintas dėl interviu JAV finansuojamam „Laisvosios Europos radijui“, kuriame jis kalbėjo buvęs šokiruotas dėl Rusijos pradėto karo.
„Manau, kad karas yra Ukrainos išdavystė, įvykdyta Rusijos. Mane taip sukrėtė aukų skaičius Charkive, Bučoje ir kituose Ukrainos miestuose, kad nusprendžiau aktyviai protestuoti“, – tuomet sakė M. Lypkanas.
Jis buvo suimtas 2023 metų vasarį už „melagienų“ (taip Maskva vadina visus Kremliui nepalankius pranešimus, – red. past.) apie Rusijos karinius veiksmus Ukrainoje platinimą. M. Lypkanas teigia, kad kalinamas jis patyrė psichologinį ir fizinį spaudimą.
Maždaug po aštuonių mėnesių jis buvo perkeltas iš tardymo izoliatoriaus į psichiatrijos ligoninę.
Marija Semerenko
38-erių Marija Semerenko iš Maskvos srities pernai buvo išsiųsta priverstiniam psichiatriniam gydymui po to, kai buvo apkaltinta „netikros“ informacijos apie Rusijos kariuomenę platinimu – „nusikaltimu“, už kurį gresia iki 10 metų kalėjimo.
Anot „Memorial“, baudžiamoji byla M. Semerenko buvo iškelta dėl „Instagram“ įrašo, kuriame ji tariamai kalbėjo apie Rusijos kariuomenės žiaurumus prieš civilius gyventojus Kyjivo priemiestyje Bučoje pirmosiomis invazijos savaitėmis.
Maskva neigia, kad jos kariuomenė buvo atsakinga už žiaurumus Bučoje, ir apkaltino Kyjivą bei jo Vakarų sąjungininkus skleidžiant „melagingą“ informaciją.
Andrejus Gajevskis
40-metis maskvietis Andrejus Gajevskis šiais metais taip pat buvo nuteistas priverstiniam psichiatriniam gydymui.
Vyras buvo apkaltintas „melagienų“ skleidimu už savo įrašą apie 2022 metų birželį Rusijos raketos smūgį į prekybos centrą Kremenčuko mieste, per kurį žuvo mažiausiai 20 žmonių, o dar dešimtys buvo sužeisti.
Baudžiamojoje byloje teigiama, kad jis skleidžia „netikras naujienas“, tariamai motyvuotas politinės neapykantos.
Artiomas Vatria
29-erių Artiomas Vatria pernai buvo išsiųstas priverstiniam gydymui į psichiatrinę ligoninę.
Musulmonų tikėjimą išpažįstantis A. Vatria buvo suimtas kartu su kitais dviem vyrais 2020 metais dėl kaltinimų terorizmu, kuriuos žmogaus teisių aktyvistai laiko „išgalvotais“.
Jiems trims taip pat pateikti kaltinimai neteisėtu disponavimu ginklais ir sprogmenimis bei sprogstamųjų medžiagų gamyba. Kaltinamieji teigia, kad šios medžiagos jiems buvo pakištos.
„Memorial“ teigė, kad byla buvo išgalvota ir politiškai motyvuota.
Ši byla „atitinka platesnį Rusijos saugumo pajėgų darbą, kuriuo siekiama išardyti nepriklausomas musulmonų bendruomenes, prisidengiant kova su ekstremizmu ir terorizmu“, – pranešė „Memorial“.
A. Vatria vis dar yra psichiatrinėje ligoninėje.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!