Įtarimai šnipinėjimu Rusijai šiemet buvo pareikšti buvusiam Šiaulių konservatoriui, tremtinių organizacijų nariui Eduardui Manovui, BNS pirmadienį patvirtino du šaltiniai.
Politologai sutaria, kad tokių kaip šis atvejų Lietuvoje neabejotinai yra daug, tačiau tarnybų reakcija taip pat rodo Lietuvos atsparumą.
Maliukevičius: „Tokie nelegalai neveikia kaip pavieniai veikėjai“
Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir mokslų instituto (TSPMI) dėstytojas, politologas paaiškino, kaip veikia Rusijai šnipinėjantys žmonės.
„Žmogus, turėjęs ryšių su Rusija, buvo paprasčiausiai pasirinktas ir išnaudotas infiltruojant į konservatorių partiją. Jis buvo vidutinio lygmens politikas, bet ir tokiame lygmenyje galima vykdyti žvalgybinę veiklą“, – pažymėjo N. Maliukevičius.
Analizuojant kitose šalyse demaskuotus šnipinėjimo atvejus, ekspertas pastebėjo tendenciją, kad dažnai tokie asmenys dirba poromis, kartais netgi šeimomis, taigi toli gražu dirba ne po vieną.
„Reikėtų stiprinti kontržvalgybinius gebėjimus ir šis atvejis reikalauja tolimesnio tyrimo, kokie buvo jo pagalbininkai, nes tokie nelegalai neveikia kaip pavieniai veikėjai, jie nėra atskiros žvalgybos ląstelės. Jiems reikia daug techninės ir kitos pagalbos“, – paaiškino N. Maliukevičius.
Taip pat atkreipė dėmesį, kad šnipinėjantys asmenys kitose šalyse taip pat buvo infiltruoti į būtent verslo ir politikos laukus, kad galėtų efektyviai rinkti informaciją ir perduoti užsakovams.
„Tokio tipo žvalgybos idėja yra, kad agentai būtų infiltruojami kuo labiau svarbiose pozicijose, tikslingai rinktų informaciją ar vykdytų ardomąją veiklą. Tokia programa yra daug resursų reikalaujantis iššūkis Rusijos žvalgybai, yra kuriamos tam tikros legendos tiems asmenims“, – sakė jis.
Laurinavičius: „Jų neabejotinai yra daugiau“
„Žodis „gali“ šiuo atveju netinka, jų [Rusijai šnipinėjančiųjų – tv3.lt] neabejotinai yra gerokai daugiau. Tai čia klausimas, kiek mūsų tarnybos sugeba tai neutralizuoti“, – teigė politikos analitikas Marius Laurinavičius.
Tuo tarpu M. Laurinavičiaus šis demaskavimo atvejis nenustebino, nes tokių kaip jis ne vienas.
„Nieko naujo, aš suprantu, kad rezonancinis dalykas, kai paaiškėjo ir paskelbė, bet įprasta Rusijos veikimo, šnipinėjimo ir visos kitos priešiškos veiklos praktika. Šis atvejis tikrai Lietuvai pavojingas, bet yra ir pavojingesnių“, – sakė politikos analitikas.
Tačiau dalį visuomenės, pasak jo, šis įvykis turėtų praverti akis.
„Tiems, kas nesupranta, kas vyksta, gal pravers akis, o visuomenė turėtų dėl visai kitų dalykų ruoštis Rusijos priešiškai veiklai, šis įvykis neturėtų keisti mūsų elgesio“, – patikino M. Laurinavičius.
Naudojosi įranga, skirta šnipinėjimui
Įtariama, kad asmuo teikė informaciją Rusijos Federacijos Ginkluotųjų Pajėgų Generalinio štabo Vyriausiajai žvalgybos valdybai (GRU).
„Asmuo, turintis dvigubą Lietuvos-Rusijos pilietybę, priklausantis Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių ir Lietuvos politinių kalinių ir tremtinių sąjungai, rinko informaciją, kuri domino užsienio žvalgybą“, – spaudos konferencijos metu teigė Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento vyriausiasis prokuroras Artūras Urbelis.
A. Urbelio teigimu, ikiteisminio tyrimo metu pas asmenį buvo surasta ir iš jo paimta sudėtinga ryšio priėmimo-perdavimo technika, naudojama šnipinėjimo veiklai.
Pareigūnai jo namuose sulaikymo metu rado jam suteiktą šifravimo įrangą, kompiuterinę bei radijo techniką su specialiai sukurta programine įranga.
Turėjo prieigą prie svarbiausių politikų
Kaip nurodo teisėsauga, įtariamasis užduotis šnipinėjimui gaudavo naudojantis specialiu radijo ryšio kanalu, pagal griežtai nustatytą grafiką, o piniginis atlygis už veikimą vykdant užduotis ir lėšos veiklai nuo 2023 metų buvo perduodamos įtariamajam dėl to specialiai nuvykus į užsienio valstybes.
„Asmeniui buvo duodamos užduotys sekti tiek politinį lauką, tiek mūsų pasirengimą gynybai, taip pat kai vykdavo NATO susitikimai“, – kalbėjo A. Urbelis.
Ikiteisminio tyrimo duomenimis, Rusijos Federacijos žvalgybos organizacijos atstovai labiausiai buvo suinteresuoti per šį asmenį gauti informaciją apie Lietuvos gynybos, vidaus bei užsienio politiką, pasirengimą gynybai bei energetikos objektų funkcionavimą karo sąlygomis, Lietuvoje vykusias NATO aljanso narių konsultacijas, pasirengimą pratyboms, planuojamus ginkluotės įsigijimus, Lietuvos tremtinių ir politinių kalinių sąjungos bei TS-LKD partijos veiklą ir šių organizacijų nariams skirtus renginius bei kitus duomenis, įskaitant ir surinktus iš viešų informacijos šaltinių.
Pasak prokuroro A. Urbelio, įtariamasis turėjo galimybę bendrauti su TS-LKD vadovais, kitų partijos nariais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!