Į antrąjį rinkimų turą Pasaulio lietuvių apygardoje pateko Laisvės partijos vadovė A. Armonaitė, surinkusi 34,9 proc. rinkėjų balsų, ir TS-LKD atstovė, buvusi Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė, kuriai palaikymą išreiškė 25,4 proc. rinkėjų.
„Vertinu savo rezultatus labai gerai. Esu naujokė politikoje, dėkoju visiems pasaulio lietuviams, kurie balsavo už mane“, – kalbėjo D. Asanavičiūtė.
„Tikėjausi būti antrajame ture. Labai džiaugiuosi, kad pasaulio lietuviai, užsienyje gyvenantys žmonės mane palaikė labiausiai. Man tai yra įpareigojimas ir toliau sieksiu jų mandato. <...> Tai yra istoriniai rinkimai, istorinė apygarda. Pirmą kartą pasaulio lietuviai turi galimybę rinkti savo Seimo narį ir man yra didžiulė garbė dalyvauti šiuose rinkimuose“, – sakė A. Armonaitė.
Kritikuoja konkurentų taktiką
D. Asanavičiūtė socialiniuose tinkluose pasveikino A. Armonaitę patekus į Seimą per partijos sąrašą ir agitavo antrajame ture balsuoti už ją. Argumentą, kad reikėtų palaikyti D. Asanavičiūtę, nes A. Armonaitė jau pateko į Seimą, agituodamas už konservatorę naudojo ir laidų kūrėjas Rytis Zemkauskas. Visgi vėliau šį argumentą atsiėmė, nenorėdamas nuvertinti D. Asanavičiūtės.
Agitacija balsuoti už TS-LKD kandidatę vien dėl to, kad A. Armonaitė jau Seime, pastarajai atrodo keistokas pasirinkimas.
„Gal truputėlį nustebino ta pasirinkta taktika antrajame ture – pulti. Aš kažkaip galvojau, kad žmonės norėtų balsuoti už, bet ne prieš kažką. <...> Iš tiesų, tai yra keistas argumentas. <...> Šiaip nelogiška, nes reikėtų siekti mandato ir sakyti, kodėl tu nori jo, o ne kodėl kitas neturėtų būti išrinktas“, – naujienų portalui tv3.lt sakė A. Armonaitė.
Reikia savo žmogaus
D. Asanavičiūtė, kalbėdama su portalu tv3.lt, pagyrė savo konkurentę.
„Per tą laikotarpį nuo birželio mėnesio, kai prasidėjo debatai būtent šitoje apygardoje, <...> tai nuo pat pradžios iki pat dabartinių debatų Aušrinė patobulėjo. <...> Matau, kad vyksta patobulėjimas, Aušrinė tikrai pradeda suprasti problematiką“, – teigė D. Asanavičiūtė.
Visgi, jos nuomone, to nepakanka ir pasaulio lietuvių atstovas Seime turi būti iš bendruomenės tarpo.
„Aš esu žmogus, kuris gyveno užsienyje, kuris dirbo, dirba ir dirbs pasaulio lietuviams. Jei Aušrinei tai yra viena iš 71 apygardos, tuo labiau, kad ji yra partijos lyderė, turi jau vietą Seime išsikovojus, man tai yra apygarda, kuri arti manęs, mano širdyje ir pačios apygardos kūrimo koncepcija – turėti žmogų, kuris atstovautų pasaulio lietuvius“, – kalbėjo TS-LKD atstovė.
D. Asanavičiūtė pati buvo emigrantė, kaip sako, buvimas pasaulio lietuvių atstove Seime jai būtų tęstinis darbas.
„Tai visai kitoks matymas iš vidaus ir visai kitoks matymas, kai tu negyveni užsienyje, kai keliauji darbo reikalais ar turistauji. Gyvenant užsienyje, netgi gyvenant skirtingose valstybėse yra savi niuansai, savi iššūkiai, pavyzdžiui, gyvenant Jungtinėje Karalystėje ir Vokietijoje, JAV ar Ispanijoje.
Tuos iššūkius gali suprasti tik ten gyvenantis. Negyvenant užsienyje tas smulkmenas, tuos kasdienius, buitinius dalykus yra sunku perprasti. Visus tuos gyvenimo etapus perėjau aš pati dėl to galiu visai kitaip kalbėti, iš savo asmeninės patirties“, – teigė D. Asanavičiūtė.
Už savo nugaros turi visą partiją
„Dalia Asanavičiūtė yra labai gerai žinanti užsienio bendruomenių organizacijas, pati daug veikusi ten. Manau, kad daug prasmingų darbų jai teko įvykdyti“, – konkurentę gyrė A. Armonaitė.
Visgi politikei neatrodo įtikinami argumentai, kad ji prasčiau atstovautų užsienio lietuvių interesus vien dėl to, kad nėra gyvenusi užsienyje.
„Aš, kaip partijos lyderė, turėdama už savo nugaros visą Laisvės partiją, kuri taip pat įsteigta užsienyje gyvenančių žmonių, mūsų trečias pagal dydį skyrius yra užsienyje, galiu pasakyti, kad mes tikriausiai turime didžiausią mandatą ir galimybę kelti pasaulio lietuviams aktualius klausimus aukščiausiu lygiu. Ar tai būtų naujas referendumas dėl daugybinės pilietybės, ar tai būtų lituanistinis švietimas, ar kiti klausimai“, – įsitikinusi A. Armonaitė.
Politikė teigė, kad tarp jos vadovaujamos politinės jėgos narių nekyla prieštaravimų dėl užsienio lietuviams itin svarbių klausimų.
„Laisvės partijai nereikia aiškintis santykių partijos viduje, ar daugybinė pilietybė yra svarbi. Laisvės partija turi savo tvirtą nuomonę „už“ ir, būdama šitos partijos vadovė, aš galiu pretenduoti drąsiai į pasaulio lietuvių mandatą ir kalbėti jų vardu, siekiant įgyvendini darbus ne kažkur ten darbo grupėje ar komisijoje, o Lietuvos politiniuose prioritetuose“, – kalbėjo A. Armonaitė.
Seimo rinkimų antrasis turas – spalio 25 d.