Kaip Lietuva kovos su korupcija? Apie tai buvo diskutuota Teisingumo ministerijoje surengtame Tarpžinybinės komisijos kovai su korupcija koordinuoti posėdyje, kuriame dalyvavo ministerijų, Specialiųjų tyrimų tarnybos, Vyriausybės kanceliarijos, Policijos departamento, nevyriausybinių organizacijų atstovai.
Posėdyje buvo pristatytas parengtas Nacionalinės kovos su korupcija 2015-2025 m. programos projektas, kuris užtikrins korupcijos kontrolės tęstinumą ir veiksmingumą bei prisidės prie pažangios, modernios ir stiprios valstybės sukūrimo.
„Korupcija kelia grėsmę demokratijai, žmogaus teisėms, iškreipia socialinį teisingumą, sąžiningą konkurenciją, verslo sąlygas. Privalome prieš ją kovoti ryžtingiau. Nacionalinės kovos su korupcija 2015-2025 m. programos strateginis tikslas yra didinti skaidrumą, atvirumą viešajame ir privačiame sektoriuose, kelti visuomenės antikorupcinį sąmoningumą ir pasiekti, kad Lietuva 2025 m. būtų viena iš skaidriausių Europos Sąjungos narių“, - sako Tarpžinybinės komisijos kovai su korupcija koordinuoti pirmininkas teisingumo ministras Juozas Bernatonis.
Šia programa bus siekiama didinti skaidrumą politinių partijų ir politinių kompanijų veikloje ir jų finansavime; stiprinti viešųjų pirkimų priežiūrą, rengti ir įgyvendinti papildomas prevencijos priemones perkančiosiose organizacijose, kad būtų galima nustatyti korupcijos atvejus įvairiuose viešojo pirkimo etapuose, mažinti ir šalinti nustatytus korupcijos rizikos veiksnius, papildomą dėmesį skiriant savivaldai ir sveikatos priežiūros sektoriui.
Taip pat bus siekiama sukurti neoficialių mokėjimų sveikatos priežiūros, policijos, vietos savivaldoje ir kitose sistemose mažinimo ir šalinimo priemones, nustatyti kontrolės mechanizmus su būtinais įgaliojimais, rengti mokymus ir sudaryti sąlygas nepriklausomai veiklai.
Teisingumo ministerijoje vykusio posėdžio dalyviams taip pat buvo pristatytas Lietuvos teisės instituto atliktas mokslinis tyrimas apie korupciją privačiame sektoriuje. Tai pirmasis Lietuvoje išsamesnis tyrimas dėl korupcijos apraiškų privačiame sektoriuje. Šiame tyrime analizuojamos korupcijos apraiškos sporte, farmacijoje, taip pat teikiant švietimo ir mokslo, teisines, sveikatos priežiūros ir kitas paslaugas. Atliktas tyrimas sudarys galimybę įvertinti korupcijos paplitimą privačiame sektoriuje ir numatyti antikorupcinio poveikio kryptis ir priemones.