• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Serbija ir toliau nepraranda vilties įrodyti, kad Kosovo nepriklausomybės deklaracija yra nelegali. Tuo tarpu patys Kosovo serbai yra pasiryžę netgi griebtis smurto siekdami parodyti, kad jie niekada nesutiks su Prištinos vyriausybės priimamais sprendimais, skelbia „Spiegel Online“.

REKLAMA
REKLAMA

Serbijos užsienio reikalų ministras Vukas Jeremičius pradėjo diplomatinį turą Europoje, kuriuo siekiama pristatyti Belgrado poziciją. Tačiau, jei turėsime omenyje, kad dauguma Vakarų valstybių rikiuojasi į eilę siekdamos pripažinti nepriklausomą Kosovą, tai V. Jeremičiaus darbas primena beprasmį galvos daužymą į sieną. Trečiadienio ryte Kosovą pripažino ir Vokietija.

REKLAMA

V. Jeremičius trečiadienį turėtų kalbėti Europos parlamento užsienio reikalų komitete. Dieną po to jis susitiks su Europos saugumo ir bendradarbiavimo organizacijos atstovais. Belgrado argumentai, kad Kosovo nepriklausomybė yra neteisėta, aidu buvo atkartoti pagrindinės Serbijos sąjungininkės Rusijos. Antradienį Rusijos užsienio reikalų ministras Sergejus Lavrovas perspėjo JAV, kad Kosovo nepriklausomybė yra pavojinga pasauliui. „Mes pabrėžiame pavojingas tokio žingsnio pasekmes, kurios graso sugriauti pasaulio tvarką bei per dešimtmečius susiklosčiusį tarptautinį stabilumą“ – rašoma Rusijos Užsienio reikalų ministerijos pareiškime, išplatintame po S. Lavrovo susitikimo su JAV valstybės sekretore Condoleezza Rice.

REKLAMA
REKLAMA

Tebesitęsiant politiniams ginčams, Kosovo serbai lieja savo įniršį. Po to, kai įsiutę serbai antradienį nusiaubė du pasienio perėjimo punktus, NATO taikdariai vienai parai buvo priversti uždaryti Kosovo pasienį su Serbija. NATO KFOR misijos kariai buvo dislokuoti pasienio punktuose po to, kai šimtai Kosovo serbų užgrobė pasienio punktus ir iš jų išvijo Kosovo policininkus bei Jungtinių Tautų muitininkus. Anot BBC, išpuolis įvykdytas po to, kai pasklido gandai, jog Kosovo pasienyje bus iškelta nauja nepriklausomos šalie vėliava.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Padegimai buvo vienas iš paskutinių Kosovo serbų išpuolių, kuriais jie reiškia savo norą likti Serbijos sudėtyje bei anuliuoti nelegalią Prištinos vyriausybės deklaraciją. Pasienio su Serbija uždarymas gali tik dar labiau pakurstyti ir taip per kraštus besiliejančias aistras bei neapykantą.

REKLAMA

Serbijos ministras Kosovo reikalams Slobodanas Samardžičius, kalbėdamas televizijai B92, pagyrė išpuolį prieš Kosovo pasienio punktus: „Muitinės punktai turėjo tapti dalimi Kosovo valstybės sienos, o mes neleisime, kad taip atsitiktų“.

Tačiau Serbijos prezidentas Borisas Tadičius paragino visus nurimti ir pranešė, kad ketvirtadienį Serbijos sostinėje Belgrade bus rengiama taiki protesto prieš Kosovo nepriklausomybės deklaraciją akcija. „Tik taika bei protingi žingsniai gali suteikti mums teisę apginti mūsų Kosovą argumentų keliu“ – teigė prezidentas.

REKLAMA

Nepaisant kylančios įtampos, Kosovo parlamentarai nedelsia kurdami nepriklausomą valstybę. Antradienį buvo priimti įstatymai, sukuriantys Kosovo pilietybę, pasus bei Užsienio reikalų ministeriją. Tačiau Kosovo serbų pasiryžimas naudoti smurtą rodo, kad ES misijos Kosove laukia labai sunki užduotis.

Antradienį Kosove apsilankė ir ES užsienio reikalų vadovas Javieras Solana. Paklaustas, ar yra tikimybė, jog ES gali prašyti NATO sustiprinti savo misiją Kosove, J. Solana atkirto, kad negali atsakyti į tokius klausimus, kol ES misija dar nėra prasidėjusi. Rusija kritikuoja ES misiją ir teigia, kad ji neturi teisinio pagrindo, kuriam reikalingas Jungtinių Tautų Saugumo tarybos pritarimas. Kai kurie analitikai teigia, kad Kosovas taps ES protektoratu, kuriame Prištinos vyriausybė neturės realios valdžios. Be to, teigiama, kad Kosovo vyriausybė neturi jokių galimybių nenaudodama smurto bei jėgos įvesti savo valdžią serbų gyvenamose provincijos teritorijose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų