Pietų Korėjoje parengta speciali etikos chartija, reguliuojanti žmonių ir robotų tarpusavio santykius, rašo britų visuomeninis transliuotojas BBC.
"Vyriausybė numato nustatyti etikos normas, apibrėžiančias robotų vaidmenį ir funkcijas, nes manoma, kad artimiausiu metu jų intelektas bus smarkiai ištobulintas", - sakė Pietų Korėjos prekybos, pramonės ir energetikos ministras.
Manoma, kad robotų etikos chartija bus pristatyta Korėjos piliečiams jau 2007 metais, ir bus taikoma tiek robotų gamintojams, tiek jų naudotojams.
Dokumentą rengė penkių ekspertų grupė: keturi futurologai ir vienas mokslinės fantastikos kūrinių autorius.
Pietų Korėja yra viena aukštųjų technologijų šalių pasaulyje. Jos vyriausybė įsitikinusi, kad robotai yra pagrindinė šalies ekonominės plėtotės dalis, todėl investuoja į atitinkamus tyrimus milijonus dolerių.
Naujausioje vyriausybės ataskaitoje pateikiama prognozė, pagal kurią 2018 metais įprastas reiškinys bus robotai-chirurgai.
Informacijos ir komunikacijų ministerija taip pat prognozuoja, kad 2015-2020 metais kiekviena korėjiečių šeima turės įsigijusi robotą.
Iš dalies tokia prognozė susijusi su tuo, kad Korėjos visuomenė sensta, tačiau tai taip pat akivaizdžiai rodo, kaip sparčiai plėtojama robotų technika.
Pirmiausia, teigia taisyklių rengėjai, chartija turi įtvirtinti nuostatą, kad žmogus kontroliuoja robotus, ir užkirsi kelią neteisėtam robotų naudojimui.
Į būsimų žmogaus ir robotų santykių problemas atkreipiamas dėmesys ir kitose šalyse.
Štai pernai Didžiosios Britanijos užsakymų atliktas tyrimas nurodo, kad per artimiausius 50 metų robotai gali pareikalauti sau tokių pat teisių, kaip ir žmonės.
Europos robotų technikos tyrimo tinklas (ERRN) taip pat pradėjo rengti robotų naudojimo normas.
Europos taisyklių juodraštyje rašoma, kad XXI amžiuje žmonijai "pirmą kartą susidurs su svetimo proto apraiška - su robotais".
"Šis įvykis sukels įvairių etinio, socialinio ir ekonominio pobūdžio problemų", - mano ERRN.
Europos chartijos projektą numatoma paskelbti Romoje 2007 metų balandį.