Gegužės mėnesį minėsime gražią sukaktį. Sueis dveji metai, kai Vyriausybė (Gedimino Kirkilo) pradėjo šnekėti, kad reikia naikinti dvi nežinia ką, bet už gerus pinigus veikiančias institucijas. Tai - Valstybinė tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba ir Narkotikų kontrolės departamentas.
Šiemet ir vėl žadama jas naikinti. Tačiau neaišku, ar tik žadama, ar bus naikinama.
Balsys reikalingas!
Vakar Tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos šefas Česlovas Balsys Vyriausybės Strateginio planavimo komiteto posėdyje mušėsi į krūtinę, kad jo kontora pati reikalingiausia visuomenei. Direktorius gynė savos tarnybos strateginį planą, gyrėsi savo kontrolierių darbo rezultatais.
Ar tikrai be šios kontoros Lietuva žlugtų? To vakar norėjo paklausti Č.Balsio „Vakaro žinios“. Tačiau to sužinoti neįmanoma. Jo pavaldiniai aiškino, esą šefas užsiėmęs itin svarbiais klausimais.
Balsys nereikalingas!
„Vakaro žinios“ domėjosi, ar visuomenė turi galimybę džiaugtis tarnybos darbo vaisiais. Deja, deja...
Viena pagrindinių Tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos funkcijų - siekis, kad žmonės mažiau rūkytų ir vartotų alkoholį, kontroliuoti, kaip alkoholiu ir tabaku prekiaujančios įmonės laikosi įstatymų, išduoti joms licencijas. Deja, funkcionieriai tikslo - mažinti žalingų įpročių turinčių žmonių skaičių - nepasiekė. Gal niekada ir nesiekė?
2007-ųjų gegužę tuometė Gedimino Kirkilo Vyriausybė priėmė protokolinį nutarimą: reikia išformuoti alkoholio tarnybą arba ją prijungti prie Narkotikų kontrolės departamento. Už ką!?
„Taikomos neadekvačios baudos, bausmės“, „už etiketes, kamštukus iš verslininkų licencijas atimdavo“, - taip atsiliepė tuometis ūkio ministras Vytas Navickas.
Naudingumo mastas
Narkotikų kontrolės departamento pagrindinės funkcijos - įgyvendinti narkotikų kontrolės politiką, stebėti narkotikų vartojimo mastą, teikti rekomendacijas ir t. t.
Departamento vadovė Audronė Astrauskienė nė neslėpė, kad pagrindinio tikslo - mažinti narkotikus vartojančių žmonių skaičių - pasiekti nepavyko. Nepaisydama to, ji tikra, kad departamento funkcionieriai funkcionuoja gerai ir kontora yra reikalinga.
„Mums savo funkcijas įgyvendinti pavyksta: išplėtotos gydymo, reabilitacijos paslaugos, kryptingai finansuojamos prevencijos paslaugos, dirbame su rizikos grupės vaikais, mokyklose yra kursai apie narkotikų žalą“, - dėstė A.Astrauskienė.
VŽ FINANSAI
1,44 mln. litų
Tiek šiemet visuomenei kainuos išlaikyti 20 nepamainomų Tabako ir alkoholio kontrolės tarnybos funkcionierių
3,4 mln. litų
Tiek šiemet visuomenei kainuos išlaikyti 25 naudingus Narkotikų kontrolės departamento specialistus
Valdininkų kaimenės tik imituoja darbą
Parlamentaras Jurgis RAZMA stebisi, kad su narkomanija, alkoholizmu ir rūkymu kovojančios institucijos iki šiol nereorganizuojamos, nors jų darbo rezultatas akivaizdus: šių žalingų įpročių turinčių žmonių tik daugėja.
„Kalbant apie narkotikų bei alkoholio kontrolės tarnybų veiklą akivaizdu, kad rezultatai netenkina visuomenės. Yra įvairių variantų: galima įstaigas sujungti, galima jų funkcijas perduoti kam nors kitam. Tačiau pirmiausia jau daug anksčiau reikėjo nagrinėti vadovų atsakomybės klausimą“, - dėstė J.Razma.
Seimo nariui nepatinka ne tik tai, kad dvi institucijos tik imituoja kovą su žalingais įpročiais. Jam nuostabą kelia ir tai, kad Česlovo Balsio įstaiga atiminėja licencijas iš smulkių verslininkų už niekus, o stambių nebaudžia.
„Jau dvejus metus Kirkilo Vyriausybė tik kalbėjo apie blogą tarnybos darbą. Būtinumą sujungti su Narkotikų kontrolės departamentu. Tačiau kaip ir visada jai pritrūko ryžto. Ryžto užteko tik LEO LT sukurti. Kas gali paneigti, kad Tabako ir alkoholio kontrolės tarnyba buvo reikalinga tik kaip įrankis tam tikriems verslininkams paspausti?“ - svarstė J.Razma.
Danas Nagelė