Konstitucinis Teismas (KT) savaitei atidėjo bylos dėl nacionalinio investuotojo bendrovės „Leo LT“ įsteigimo teisėtumo nagrinėjimą. Ji bus nagrinėjama sausio 27 dieną.
KT pranešė, jog penktadienį apklausus specialistus paaiškėjo naujos aplinkybės, dėl kurių būtina apklausti kitus specialistus, taip pat gauta naujų dokumentų. Byla dėl „Leo LT“ įsteigimo teisėtumo KT turėjo būti pradėta nagrinėjama antradienį.
KT atstovė spaudai Ramunė Sakalauskaitė pirmadienį BNS neatskleidė, kokios aplinkybės lėmė KT sprendimą, tačiau teigė, kad jos yra susijusios su bylos medžiaga.
BNS žiniomis, antradienį KT į uždarą posėdį kviečia dabartinį „Leo LT“ vadovą Gintautą Mažeiką, buvusį „Leo „LT“ vadovą Rymantą Juozaitį, „Leo LT“ stebėtojų tarybos pirmininką Julių Niedvarą bei ūkio ministrą Dainių Kreivį.
Seimui Konstituciniame Teisme atstovaujanti socialdemokratė Birutė Vėsaitė BNS tvirtino, kad posėdžio atidėjimas jai buvęs netikėtas. Ji teigė, kad posėdis neįvyko tikriausiai dėl to, kad KT gavo papildomų dokumentų.
„Buvo Ūkio ministerijos darbuotojai pakviesti dėl to, kaip buvo formuojama nuomonė dėl „Leo LT“ kūrimo. Buvo pateikta 2006 metų galimybių studija, ji didelės apimties, teismas nespėjo susipažinti ir buvo nutarta, kad nepasiruošta teismo posėdžiui“, - sakė B. Vėsaitė.
Kaip specialistai į Konstitucinio Teismo posėdį kviečiami Lietuvos energetikos instituto tarybos pirmininkas Jurgis Vilemas, buvęs ūkio ministras Vytas Navickas, Kainų komisijos pirmininkas Virgilijus Poderys, Valstybinės energetikos inspekcijos viršininkas Vytautas Miškinis, Užsienio reikalų ministerijos Ekonominio saugumo politikos departamento direktorius Romas Švedas, Valstybės kontrolieriaus pavaduotojas Viktoras Švedas, buvęs „Leo LT“ patarėjas strategijos ir valdymo klausimais Tomas Suslavičius, Lietuvos elektros energetikos asociacijos prezidentas Vladas Paškevičius.
Kol bus paskelbtas teismo nutarimas, sustabdytas Atominės elektrinės įstatymo 10 straipsnio 1 dalies ir 11 straipsnio 1 dalies 1 punkto galiojimas - jie numato, kad nacionalinis investuotojas dalyvauja įgyvendinant naujos atominės elektrinės statybos, jungčių su Lenkija ir Švedija projektus, taip savo rankose sutelkdamas pagrindinę elektros gamybos, perdavimo, skirstymo, eksporto, importo dalį, be to, Vyriausybė turi teisę derėtis su VST savininku dėl nacionalinio investuotojo steigimo ir visų jam priklausančių akcijų investavimo ir dėl naujų išleidžiamų nacionalinio investuotojo akcijų įsigijimo.
„Leo LT“ vadovas Gintautas Mažeika yra teigęs, kad teisminis procesas turi įtakos nacionalinio investuotojo reputacijai ir prarandama laiko įgyvendinant tarptautinius projektus, derantis su strateginiais partneriais bei finansų institucijomis.
Pernai rudenį gavęs Seimo priimtą kreipimąsi dėl įstatymų, leidusių įsteigti „Leo LT“, konstitucingumo KT turi šią bylą nagrinėti be eilės. Tačiau kiek ilgiau, nei tikėtasi, užtruko pasirengimas nagrinėti bylą.