• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas sekmadienį gyrė savo šalies, kaip pasaulinės galybės, iškilimą ir ragino laikytis vienybės, pradėdamas kas penkerius metus vykstantį Komunistų partijos suvažiavimą, kuriame tūkstančiai delegatų turi patvirtinti jo istorinę trečiąją kadenciją.

Kinijos prezidentas Xi Jinpingas sekmadienį gyrė savo šalies, kaip pasaulinės galybės, iškilimą ir ragino laikytis vienybės, pradėdamas kas penkerius metus vykstantį Komunistų partijos suvažiavimą, kuriame tūkstančiai delegatų turi patvirtinti jo istorinę trečiąją kadenciją.

REKLAMA

Įžanginėje kalboje kreipdamasis į 2 300 delegatų, susirinkusių Didžiojoje liaudies salėje, Xi Jinpingas gyrė įvairias savo politikos kryptis, įskaitant „nulinio COVIDo“ politiką ir kovą su korupcija. Įgyvendinant šią kampaniją, pastaraisiais metais keli įtakingi valdančiosios partijos pareigūnai ir verslininkai patyrė dramatišką nuopuolį.

„Vienybė yra jėga, o pergalei reikia vienybės“, – sakė Xi Jinpingas, kurį užlipusį ant scenos audringais plojimais pasveikino kruopščiai atrinkti delegatai, per savaitę truksiantį suvažiavimą balsuosiantys dėl partijos vadovybės ateinantiems penkeriems metams.

REKLAMA
REKLAMA

Dešimtmetį prie šalies vairo stovintis Xi Jinpingas sakė, kad „Kinijos tarptautinė įtaka, patrauklumas ir galia formuoti pasaulį smarkiai išaugo“.

REKLAMA

Maždaug valandą ir 40 min. trukusioje kalboje Xi Jinpingas apžvelgė pastaruosius penkerius metus. Daug dėmesio jis skyrė dviem opiausiems Kinijos saugumo ir suvereniteto klausimams, susijusiems su Honkongu, kur buvo numalšinti demokratiniai protestai, ir su savarankiška Taivano sala.

Jis gyrė perėjimą nuo „chaoso prie valdymo“ Honkonge, o jo pažadas „niekada neįsipareigoti atsisakyti jėgos naudojimo“ prieš Taivaną sulaukė audringų plojimų.

REKLAMA
REKLAMA

Nulinis COVIDas

Prezidentas kaip dideliu pasiekimu džiaugėsi partijos besitęsiančiomis pastangomis išnaikinti COVID-19 įvedant virtinę griežtų apribojimų, kurie, vis dėlto, verčia šlubuoti šalies ekonomiką.

Jis teigė, kad šis metodas „maksimaliai apsaugojo žmonių saugą ir sveikatą“.

Xi Jinpingas taip pat pabrėžė, kad jo kova su korupcija vyksta sėkmingai. Tūkstančiai žmonių buvo įkalinti, o kritikai teigia, kad prisidengiant kova su kyšininkavimu susidorojama su kitaminčiais ir žmonėmis, nepritariančiais jo valdymui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kinijos lyderis sakė, kad kovos su korupcija kampanija pašalino „rimtus užslėptus pavojus“ Komunistų partijoje, kariuomenėje ir valstybėje.

„Kova su korupcija pasiekė triuškinamą pergalę ir buvo visapusiškai konsoliduota“, – sakė jis.

Kalboje, kurioje daugiausia dėmesio skyrė vidaus klausimams, Xi Jinpingas sakė delegatams, kad Kinija „aktyviai dalyvaus pasauliniame klimato kaitos valdyme“.

REKLAMA

Be to, Xi Jinpingas pakartojo, kad Kinija nepritaria „šaltojo karo mentalitetui“ tarptautinėje diplomatijoje, tačiau neužsiminė apie pašlijusius santykius su Jungtinėmis Valstijomis.

„Kinija... ryžtingai priešinasi visoms hegemonijos ir galios politikos formoms, Šaltojo karo mentalitetui, kišimuisi į kitų šalių vidaus politiką ir dvigubiems standartams“, – sakė jis.

Rusijos sukelto karo Ukrainoje savo kalboje jis nepaminėjo.

Stabilumas

Kreipimesi, kuriame iš esmės buvo apžvelgta dabartinė padėtis, nebuvo paskelbta jokių politinių pranešimų, o analitikai teigė, kad Xi Jinpingas norėjo pademonstruoti stabilumą.

REKLAMA

„Dabar labai neramus metas dėl COVIDo krizės, ekonominio nuosmukio ir įtemptos tarptautinės padėties, ypač su JAV“, – sakė Kanadoje gyvenantis Xi Jinpingo biografas ir profesorius Alfredas L. Chanas (Alfredas L. Čanas).

„Protingiau yra atsargumas, o ne dramatiškos permainos“, – teigė jis.

Jei viskas klostysis pagal planą, pasibaigus savaitę truksiančiam kongresui, 69 metų Xi Jinpingas bus patvirtintas partijos generaliniu sekretoriumi ir taip įtvirtins savo, kaip galingiausio Kinijos lyderio nuo Mao Zedongo (Mao Dzeduno) laikų, poziciją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei Xi Jinpingas bus išrinktas partijos vadovu dar vienai penkerių metų kadencijai, jis beveik neabejotinai bus išrinktas prezidentu kovą vyksiančiame kasmetiniame Kinijos nacionalinio liaudies kongreso posėdyje.

Tikėtina, kad aukščiausi partijos vadovai bus pristatyti spalio 23-iąją, kitą dieną po Kongreso uždarymo.

Sustyguotuose, dažniausiai už uždarų durų vykstančiuose rinkimuose delegatai rinks apie 200 partijos Centro komiteto narių. Pastarasis savo ruožtu išrinks 25 politinio biuro ir septynis politinio biuro nuolatinio komiteto narius.

REKLAMA

Balsavimas dažniausiai tėra formalumas: politinio biuro ir jo nuolatinio komiteto sudėtis greičiausiai bus nuspręsta iš anksto.

Sustiprintas saugumas

Ruošiantis kongresui, sekmadienį anksti ryte Pekine budėjo gausios policijos pajėgos.

Į beveik tuščią Tiananmeno aikštę ir Didžiąją liaudies salę žurnalistus ir kitus dalyvius atvežė autobusai.

Prieš įeidami į salę, kurioje virš scenos, kur turi sėdėti aukščiausi vadovai, kabojo milžiniška kūjo ir pjautuvo emblema, dalyviai įveikė virtinę saugumo patikrų.

REKLAMA

„Tegyvuoja didi, šlovinga ir teisinga Kinijos komunistų partija“, – skelbė vienas iš salėje pakabintų ryškiai raudonų plakatų.

Tuo metu valdžios institucijos stengėsi užgniaužti bet kokias visuomenės nepasitenkinimo formas.

Penktadienį Kinijos interneto cenzoriai pašalino praktiškai visas nuorodas į pranešimus apie Pekine įvykusį retą protestą, kai buvo smerkiami prezidentas Xi Jinpingas ir šalies politika dėl COVID-19.

Ketvirtadienį internete išplitusiuose vaizdo įrašuose ir nuotraukose matyti protestuotojas, ant vieno tilto Pekine išskleidžiantis du ranka nupieštus transparantus su kritika Komunistų partijos politikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų