Vilnietė Galina skaičiuoja trisdešimtus metus turguje. Pavasarį miško ar daržo gėlės padeda papildyt taupyklę, o štai prasidėjus miško gėrybėms, moteris mažame turgelyje parduoda jas. Galina pastebi, kasmet prekyba prastėja, kainos auga, o pirkėjai dėl to tampa piktesni.
Tad užsidirbti, kaip skundžiasi moteris, iš turgaus darosi sunkiau.
Per dieną dabar Galina sako užsidirbanti apie dvidešimt eurų, o litais, sako, už panašų derliaus kiekį vasarą gaudavo apie šimtą. Tad jeigu anksčiau galėjo pataupyti, dabar to padaryti nepavyksta. Ir perka žmonės mažiau visko. Po litrą, kitą. Anksčiau bent jau uogas moteris parduodavo kibirais.
Galinai antrina šalia atvežtiniais vaisiais ir savo augintais agurkais, gėlėmis, bei miško žemuogėmis ir grybais prekiaujanti Aliona. Mergina sako, pirkėjų mažiau, o ir perka žmonės gerokai mažiau. Tad per mėnesį ji šeimos biudžetą papildo vos dviem šimtais eurų. O dėl kainų, kaip pastebi Aliona, žmonės pult neturėtų, nes paskaičiavus kiek įdedama darbo, kol užauginama viena ar kita daržovė, paaiškėja, kad žemės ūkis – brangus malonumas. Tiesa, kainas, turgininkai nustato pasitarę tarpusavyje.
Pasigirti uždarbiu negali ir stambesni ūkininkai. Pirkėjai reiklesni, ir perka po nedaug.
Braškių augintoja Rasa per dieną parduoda apie šimtą kilogramų braškių. Uždarbis – keturi šimtai eurų. Tačiau į kišenę gali neįsidėti nieko. Paaiškėja, kad išlaidos kartais viršija pajamas.
Sūrius Tymo turguje parduodanti ūkininkė Laima sako, kad per vieną dieną parduodanti apie dešimt penkiolika kilogramų sūrių. Moteris optimistė – sako, kiek uždirba, tiek gana, nors visada norisi daugiau.
O štai atvežtinėmis daržovėmis ir vaisiais Halės turguje prekiaujanti Elvyra sako jiems, matyt, prasčiausios dienos. Per ketverius jos darbo turguje metus uždarbis krenta, o ne auga. Mergina uždirba apie keturis šimtus eurų per mėnesį. Nes žmonės esą perka mažiau, tad ir algos mažesnės.
Tiesa, parduodančiųjų vaisius, daržoves, žoleles, yra. Ir skųstis, kad kainos labai didelės, kaip sako direktoriaus pavaduotojas, pirkėjai neturėtų. Nes mažesniuose miesteliuose atvežtinės prekės ir dar brangesnės nei Vilniuje, mat periferijose tiesiog nėra konkurencijos.
Plačiau apie tai TV3 reportaže