„Viena iš priežasčių, kodėl Lietuvoje vidutinis darbo užmokestis mažiausias regione – per mažai tarptautinių įmonių, dažnai galinčių mokėti didesnius atlyginimus. Tiesioginės užsienio investicijos Lietuvoje nesiekia 40 proc. BVP, yra mažiausios regione ir, priešingai nei kaimyninėse šalyse, per dešimtmetį beveik visai neišaugo“, – socialiniame tinkle „Facebook“ pažymi banko „Swedbank“ vyriausiasis ekonomistas N. Mačiulis.
Jis pateikė 10 priežasčių, kodėl atsidūrėme šioje situacijoje. N. Mačiulis atkreipė dėmesį į tai, kad dalis priežasčių yra natūralios, o kitas galima pašalinti.
Natūraliomis priežastimis, dėl kurių Lietuvos regionuose vidutinis darbo užmokestis yra mažiausias, ekonomistas įvardijo mažą šalies rinką, kai kuriuose sektoriuose esančią didelę konkurenciją ir pakankamą vietinio kapitalo kiekį, tai, kad nemažai investicijų Lietuvoje yra nukreiptos į paslaugų sektorių, o ne į pramonę (anot M. Mačiulio, paslaugų centrams reikia mažiau finansinių investicijų nei fabrikams).
Kokios mažiausią vidutinį darbo užmokestį Lietuvos regione lemiančius veiksnius galima pašalinti? N. Mačiulis tokių išskiria bent septynis:
• Mažėjantis darbingo amžiaus gyventojų skaičius;
• Nepalanki mokestinė aplinka (Estijoje pelnas neapmokestinamas tol kol lieka įmonėje ir naudojamas investicijoms, darbo užmokesčio didinimui ar kitoms augimo potencialą didinančioms išlaidoms);
• Sudėtingas (sudėtingesnis nei kaimyninėse šalyse) darbo santykių reguliavimas;
• Didelė biurokratinė našta – priežiūros institucijų reikia, bet reguliavimas bei priežiūra gali būti ir pertekliniai;
• Savivaldybių pasyvumas ieškant ir viliojant investuotojus;
• Vengimas listinguoti valstybės valdomas įmones ir pritraukti užsienio kapitalą;
• Implicitinis, o kartais ir eksplicitinis (pavyzdžiui, apribojimai užsieniečiams pirkti žemę) ekonominės politikos priešiškumas ir nepatrauklumas.