Nors daugelis mano, kad pasaulinis atšilimas prasidėjo 8-ąjį XX amžiaus dešimtmetį, naujas vandenyno temperatūrų kaitos tyrimas atskleidė, kad klimatas šilti pradėjo dar XIX a. pabaigoje.
Scrippso okeanografijos instituto San Diege (JAV) mokslininkų atlikto tyrimo rezultatai liudija, kad Ramusis vandenynas šilti pradėjo dar XIX a. antrojoje pusėje, o tai esą reiškia, kad klimato permainos Žemėje yra prasidėjusios kur kas anksčiau, nei manoma, skelbia Dailymail.co.uk.
Šis tyrimas yra pirmoji didelės apimties Pasaulinio vandenyno temperatūrų kaitos studija, pradedant istorinės mokslinių tyrimų laivo „HMS Challenger“ ekspedicijos 1872–1876 m. atliktais matavimais ir baigiant vandenyno temperatūrą nuolat matuojančiais šiuolaikiniais robotais, veikiančiais pagal „Argo“ programą, sakoma pranešime. Okeanografo Deano Roemmicho vadovaujama mokslininkų grupė nustatė, kad viršutinėje vandenyno dalyje (nuo vandens paviršiaus iki 700 m gylio) vidutinė vandens temperatūra nuo XIX. pabaigos yra padidėjusi 0,33 laipsnio pagal Celsijų. Labiausiai vidutinė temperatūra padidėjo vandenyno paviršiuje – iki 0,59 laipsnio, o 900 metrų gylyje ji yra sumažėjusi 0,12 laipsnio.
Anksčiau mokslininkai buvo nustatę, kad beveik 90 proc. perteklinės šilumos, patekusios į Žemės klimato sistemą nuo 1960 m., buvo sukaupta planetos vandenynuose. Naujasis Scrippso okeanografijos instituto mokslininkų tyrimas, paskelbtas internetiniame mokslo žurnale „Nature Climate Change“, pasaulinio atšilimo pradžios ribas nukelia į XIX amžių: sukaupti duomenys liudija, kad Pasaulinis vandenynas šyla jau 135 metus.
D. Roemmichas mano, kad naujojo tyrimo rezultatai padės mokslininkams geriau suprasti jūros lygio kilimo procesą, nes dėl temperatūros didėjimo jūros vanduo plečiasi, taip gerokai prisidėdamas prie jūros lygio kilimo. Be to, faktas, kad Pasaulinis vandenynas šyla jau daugiau nei 100 metų, verčia manyti, kad mažiausiai tiek pat laiko šyla ir Žemės klimato sistema.