Ukrainietė Julija su septynmečiu sūnumi Ivanu iš Odesos į Klaipėdą atvyko balandžio pradžioje. Vasarą berniukas lankė įvairius būrelius ir net lietuvių kalbos kursus. Tačiau artėja rugsėjis, tad šeima jau pradėjo ruoštis antrajai klasei. Tiesa, berniukas eis į rusišką mokyklą.
„Mano sūnus eis į „Gabijos“ mokyklą, kuri netoli mūsų gyvenamosios vietos. Labai patogu, kad ji rusakalbių, tai viską supras. Ten taip pat moko lietuvių kalbos, tad po truputį mokysis ir jos“, – sako ukrainietė Julija.
Tačiau moteris svajoja, jog sūnus mokytųsi gimtąją kalba. Vis tik jis ukrainietis, o ne rusas.
„Nes vaikai turi atsiminti savo kalbą, ją girdėti, kad grįžę namo ją atsimintų, žinotų, nepamirštų. Namie mes taip pat stengiamės ja kalbėti, žiūrim ukrainietiškas programas. Jis žiūri ukrainietiškai įgarsintus filmukus, filmus“, – kalba Julija.
Ir panašu, kad rudeniui įsibėgėjus, mažasis Ivanas galės mokytis savo gimtąją kalba. Klaipėdoje ukrainiečiai steigia mokyklą, skirtą visiems pajūrio mokyklinukams iš Ukrainos. Jų – apie 900.
„Bandom pasiekti, kad pamokos prasidėtų 9 valandą ir tada mokykliniai autobusai, mes jau turim sąrašus, visus vaikus atveš. Čia viskas netoli, todėl tėvai nori penkiadienės mokyklos. Ir tai jau realybė. Mokytojų ir vaikų turim užtektinai“, – teigia Tarptautinės Ukrainos mokyklos steigėja Olena Vnukovska.
Dauguma mokytojų – ukrainiečiai. Tiesa, lietuvių kalbos mokys mūsų tautiečiai. Vaikai mokysis ne vienoje vietoje, o kitų mokyklų ar įstaigų patalpose. Tiesa, dalis mažųjų jau užregistruoti rusų mokyklose, tad ir klaipėdiečiai, ir svečiai pastebi, jog paskelbus apie ukrainietišką mokyklą, kilo didžiulis sujudimas.
„Jaučiamas labai didelis rusakalbės bendruomenės aktyvumas ir pasipriešinimas, kalbant apie tai, kad dauguma ukrainiečių atvykusių į Klaipėdą kalba rusiškai, tai kokios jiems problemos?“ – sako Klaipėdos Tarybos narė Nina Puteikienė.
„Kiekvienas mokykloje užregistruotas vaikas, todėl mes mokyklą ir užregistravom, gauna subsidiją, o tie pinigai ir yra užmokestis mokytojams. Todėl matematika labai paprasta. Kodėl nenori atiduoti ukrainiečių vaikų? Todėl, kad jei mokykloje 1200…“, – sako O. Vnukovska.
Klaipėdos savivaldybės Švietimo skyriaus darbuotojai audras ramina. Sako jokių nusiskundimų iš ukrainiečių dėl to negavę, o Lietuvoje niekas negali priversti vaiko likti mokykloje, kurioje jis ar jo tėvai būti nenori.
„Tas procesas dabar suaktyvėjo, į mokyklas kreipiasi ukrainiečių vaikų tėvai ir be jokių kliūčių tai yra padaroma. Tuo labiau, kad rusakalbėse mokyklose klasės jau yra perpildytos ir taip yra nukraunamos šitos klasės ir mokinių skaičius šiek tiek mažėja. Ir tai yra dalykai kurie džiugina, kad yra steigiama tokia mokykla, mes pritariam tokiai idėjai“, – tvirtina Švietimo skyriaus patarėja Vida Bubliauskienė.
O ukrainiečių vaikų skaičius Lietuvoje gali tik augti. Ypač orams šąlant. Specialistai prognozuoja, kad į mūsų šalį plūstelės antra pabėgelių su vaikais banga, mat subombarduotų namų gyventojai žiemos rūsiuose ar palapinėse savo šalyje neištvers. Tuo metu okupantai Ukrainoje jau sunaikino 1800 mokyklų, pagrobė ir išsivežė 450 000 vaikų.
„Dabar nuo rugsėjo pirmosios, tik dabar, Ukrainos mokyklose nebebus pamokų rusų kalba. Iki karo pradžios niekas rusų kalbos nelietė. Dabar tėvai nusprendė, kad vaikai mokytųsi gimtąja ukrainiečių kalba“, – sako O. Vnukovska.
„Ir Lietuvai, kaip valstybei, vykdyti kitokią švietimo politiką ukrainiečių atžvilgiu, tai būtų net nelabai moralu“, – tikina N. Puteikienė.
Lietuvoje šiuo metu apsistoję 22 000 vaikų iš Ukrainos.