Sekmadienį prie Klaipėdos „Akropolio“ buvo renkami parašai, turintys įpareigoti Seimą svarstyti įstatymą, kuris atšauktų nacionalinio investuotojo „Leo LT“ kūrimą.
Parašų rinkėjų atstovas Artūras Račas pasakoja, kad berenkant parašus „Akropolio“ apsauga atėmė ar sunaikino keletą lapų, kuriuose jau buvo surinkta parašų.
„Buvo atėjusi „Akropolio“ apsauga, jėga paėmė tris lapus, vieną visai suplėšė, kitą apiplėšė. Aš nuvykau į policijos komisariatą ir parašiau pareiškimą. Kol buvau išvykęs, apsauga buvo atėjusi dar kartą ir atėmė dar du lapus su parašais, apstumdė parašus rinkusią moterį. Atvykusi policija pareikalavo lapus grąžinti ir jie buvo sugrąžinti“, – pasakoja jis.
Tuo tarpu Klaipėdos „Akropolio“ valdytojas Ovidijus Zibalis Alfa.lt sako, kad apsauga jokių parašų lapų neatiminėjo ir neplėšė. Jis sako, kad apsaugos kamerų vaizdo įrašai įrodo, jog apsaugininkai tik paprašė protestuotojų pasitraukti, nes jie nėra gavę leidimo.
„Kalbėjau su apsaugos vadovu, jis tikina, kad apsauginiai nieko tokio negalėjo daryti. Nemanau, kad jis meluoja. Manau, tai tik parašus rinkusių žmonių pasikarščiavimas. Jie tą pačią versiją pasakė policijai, bet „Akropolis“ policijai parodė vaizdo įrašą, jiems daugiau klausimų nebekilo. O kad jie parodė suplėšytus lapus – tai juk galima namuose lapus suplėšyti ir parodyti“, – kalba O. Zibalis.
A. Račas savo ruožtu O. Zibalį vadina „įžūliu melagiu“.
„Noriu labai aiškiai pasakyti, kad tas žmogus, kuris taip pasakė, įžūliai meluoja. Esu pasirengęs eiti į teismą, kad tai įrodyčiau. Policininkai matė įrašą, jie tikrai matė, kaip viskas vyko. Turi aiškiai matytis, kaip apsaugininkas laiko suglamžytą lapą, o europarlamentarė Ona Juknevičienė bando jį atimti. Aplink buvo apie 50 žmonių, jie gali paliudyti, kaip viskas vyko“, – dėsto A. Račas.
Būtų leidimas – nebūtų konflikto
„Incidento nebūtų buvę, jei būtų paprašyta leidimo. Mes nesame prieš tokius renginius, bet reikia pranešti iš anksto, nustatyti laiką, gauti leidimą. Apsauga reagavo, nes jie žino tvarką – be leidimo nieko negalima daryti. Paprasčiausiai buvo paprašyta pasitraukti, nes tai nesuderinta akcija“, – kalba O. Zibalis.
Anot jo, parašai buvo renkami „Akropolio“ teritorijoje – greta centrinio „Akropolio“ įėjimo.
Tačiau A. Račo nuomone, toks apsaugos elgesys yra įstatymo pažeidimas.
„Tai yra žmonių nesupratimas, kokie Lietuvoje galioja įstatymai, kur vieša erdvė, kur privati, kokios piliečių teisės, kas galima, ko ne. Susidaro įspūdis, kad tai, kas vyksta aplink „Akropolius“, yra šventa jų savininkų nuosavybė ir be jų leidimo nieko negalima daryti“, – kalba jis.
Vietą rinkti parašams jis parinkęs pagal draugų rekomendacijas – mat sekmadienį čia galima tikėtis sutikti daugiausia žmonių.
Tai buvo pirmas kartas, kai parašų rinkėjai įsivėlė į konfliktą, kalba A. Račas, nors Vilniuje parašai buvo renkami net parduotuvės „Maxima“ viduje.
Parašai yra renkami tam, kad Seimas svarstytų panaikinti Atominės elektrinės įstatymą, pagal kurį yra kuriamas nacionalinis investuotojas „Leo LT“, valdysiantis didžiąją dalį Lietuvos energetikos. Pastarąją bendrovę kuria valstybė kartu su asmenų grupe, kuri valdo energetikos įmonę VST, taip pat „Akropolio“ prekybos centrus, „Maximos“ parduotuves, „Eurovaistines“ ir kitus verslus.
Iniciatyvinė grupė turi nuo kovo 6 dienos per du mėnesius surinkti 50 tūkst. parašų. Iki sekmadienio buvo surinkta per 3 tūkst. parašų, nurodoma protestuotojų svetainėje „http://www.slibinas.lt“.
Andrius Sytas