Daugelį metų Lietuvoje tarp lyderių esantys ir tarptautinėse arenose skambių pergalių iškovoję Lietuvos rankinio klubai – Kauno „Granitas-Gaja-Karys“ ir Klaipėdos „Dragūnas“ yra nusivylę Lietuvos kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) požiūriu ir sunkiai suvokiamu lėšų skirstymu.
Metų metus šie klubai iš Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo projektams skirtų lėšų gaudavo bemaž po 10 tūkstančių litų (apie 3 tūkst. eurų) finansavimo sportiniam inventoriui įsigyti ir aukštam sportiniam meistriškumui, tačiau šiemet liko it musę kandę.
Šių klubų atstovai, kaip ir ankstesniais metais rašė projektus ir tikėjosi panašaus finansavimo, tačiau liko be menkiausio cento. Klubų vadovai, siekiantys aukščiausių tikslų ir dirbantys itin atsakingai: planuojantys kiekvieną eurą, yra priversti sukti galvas, kaip užlopyti susidariusias finansavimo spragas.
„Kažkodėl šiemet finansavimą gavo Pasvalio „Rankininkas/SM“ klubas, kuris Lietuvos rankinio lygos pirmenybėse rungtyniauja tik pirmus metus. Mūsų klausimas: kurių kriterijų mes neatitinkame, kad negauname nieko? Juk ten pagal kriterijus svarbu sportas, klubo plėtra ir tik 10 procentų sudaro programos pateikimas. Kuriais kriterijais, tarkime, Pasvalio „Rankininkas/SM“ klubas yra geresnis už mus? Mes nesame prieš Pasvalio rankininkus, tačiau įdomu, kokias duris reikia atidaryti, kur pasibelsti, kad gauti finansavimą?“, - neslėpdamas pasipiktinimo kalbėjo penkių pastarųjų metų Lietuvos čempionų „Dragūno“ vyr. treneris Artūras Juškėnas.
- Per eilę metų paruošėme daug Lietuvos rinktinės narių, klubas praėjusiais metais prarado net šešis pagrindinius žaidėjus, tačiau vis vien šiai dienai esame Lietuvos rankinio lygos lyderiai. Kuri komanda galėtų sau tai leisti? Klubas auginasi sau pamainą, ir išvykus lyderiams, juos pakeičia jauni žaidėjai. Mes esame vienintelis Lietuvos vyrų rankinio klubas, kuris jau penkerius metus dalyvauja Europos rankinio taurės varžybose, dvejus metus buvo pavykę įveikti net tris etapus, o 2012 metais „Dragūno“ vardas skambėjo visoje Europoje, kai įveikėme Ukrainos čempionus Zaporožės ZTR rankininkus. Kuom mes neatitinkame kriterijų? Mano nuomone, tai tiesiog yra absoliutus pasityčiojimas iš mūsų klubo. Mes anksčiau, prieš daugelį metų, kai buvome tik Lietuvos vidutiniokai, iš KKSD net nedrįsdavome prašyti pinigų. Paraiškas pradėjome rašyti tik tada, kai tapome čempionais. Jei minėtasis departamentas vadinasi sporto departamentu, o ne vaikų užimtumo departamentu, tai noriu užduoti jiems klausimą, kurioje vietoje mes neatliekame sportinės funkcijos? Kokiu lobizmu reikia užsiimti, kad gauti finansavimą? Susidaro įspūdis, kad sąžiningai gauti tai, ką mes pasiekėme savo darbu, išlietu prakaitu, anot kai kurių sporto vadovų, mes nenusipelnėme. Kyla klausimas, negi, kad gauti finansavimą reikia susitarti su reikiamais „dėdėmis“? Šiemet bendras KKSD biudžetas padidėjo, o mes negavome nieko“, - tęsė savo mintis A. Juškėnas.
Jam pritarė ir kito rankinio klubo, nuolat esančio lyderių gretose, Kauno „Granito-Gajos-Kario“ (16 kartų Lietuvos čempionas, anksčiau dalyvavo Europos rankinio klubų Čempionų lygos turnyre), valdybos pirmininkas Algis Mikučionis.
„Penkerius pastaruosius metus iš Kūno kultūros ir sporto rėmimo fondo projektams gaudavome finansavimą ir tai palengvindavo mūsų naštą. Juk tiek mes, tiek „Dragūnas“ dirbame profesionaliai: atsivežame iš rajonų, kuriuose nėra rankinio centrų, jaunus perspektyvius žaidėjus, juos apgyvendiname, maitiname, auginame. Juk jų išlaikymas atsieina nemenkas sumas. „Granitas-Gaja-Karys“ tokių vaikų savo gretose kasmet turi 4-5, vieno jų išlaikymas mėnesiui atsieina apie 2500 Lt (beveik 725 eurai). Nesunku paskaičiuoti, kiek vienam sezonui atsieina 4-5 vaikų išlaikymas. Gaunasi apvalios sumos. Anksčiau gaudavome lėšų bent sportiniam inventoriui, aprangai ir tai džiaugdavomės“, - sakė A. Mikučionis.
- Man skaudu ir tai, kad Lietuvos rankinio lyga iš KKSD negavo nė cento, kai tuo metu finansavimo sulaukia teisėjų asociacijos ir įvairios kitos asociacijos. Juk Lietuvos rankinio lyga ruošia žaidėjus Lietuvos rinktinei, negi nenusipelnė sulaukti pagalbos iš KKSD?, - klausė A. Mikučionis.
Paskambinus Lietuvos kūno kultūros ir sporto departamento (KKSD) vadovui Edžiui Urbonavičiui ir prabilus, kokia tema bus norima kalbėti, šis susimąstė ir pasakė, kad eina į susitikimą ir šiuo metu kalbėti negali, prašė paskambinti po trijų valandų. Bandžius susisiekti sutartu laiku, KKSD vadovas telefono jau nekėlė, neatsiliepta telefonu buvo ir kitą dieną. O taip norėjosi sužinoti, kokių kriterijų gauti finansavimui neatitinka „Dragūnas“ ir „Granitas-Gaja-Karys“ ir kuo labiau nusipelnė treti nuo galo Lietuvos rankinio lygoje esantys Pasvalio „Rankininkas/SM“ atstovai, aukščiausio lygio pirmenybėse dalyvaujantys pirmus metus.