• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praeiviai  gręžiojasi į šaligatviu einantį būrį žmonių, nes jie ne tokie, kaip kiti. „Ne tokie” yra iš viešosios įstaigos (VšĮ)  „Mūsų atgaiva“ dienos centro, kurį lanko žmonės, turintys proto negalią.

REKLAMA
REKLAMA

„Kitokie“ - sveikesni už mus

„Žmogus, mūsų akimis žiūrint, gimė kitoks, tačiau, vertindama santykius mūsų įstaigoje ir kitose institucijose, kartais pagalvoju,  kad dienos centro lankytojai yra sveikesni už mus, - samprotauja VšĮ direktorė Asta Graužinienė. - Ateini rytą į darbą ir tau būtinai kuris nors pasako komplimentą, visada šypsosi, kitaip suvokia santykius”.

REKLAMA

Pagrindinis prieš dvejus metus pradėjusios veikti įstaigos tikslas - integruoti tokius žmones į visuomenę.  Prisimindama  žygį į Kraštotyros muziejų - būtent tada centro lankytojus varstė praeivių žvilgsniai - A.Graužinienė sako jaučianti pasididžiavimą, kad jie gali nueiti į muziejų: „Aš tikiuosi, kad mes taip bevaikščiodami, bebendraudami nekelsime išskirtinio susidomėjimo, tapsime bendruomenės dalimi“.

REKLAMA
REKLAMA

Šventė bendrame būryje

Tokia dalimi „Mūsų atgaivos“ žmonės pasijuto Šaltinių pagrindinėje mokykloje - čia jie buvo pakviesti kartu su moksleiviais, mokytojais minėti Vasario 16 - ąją. „Jaučiau nerimą,  kaip mus priims - juk vaikai yra vaikai, jie kartais būna žiaurūs, visokie kitokie. Tačiau mokykloje mūsų niekas neapžiūrinėjo, pritapome,  labai gražiai  bendravome, kitą dieną moksleiviai atėjo pas mus. Kad matytute, kaip mūsų vaikai džiaugėsi!” - kalba įstaigos vadovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji centro lankytojus, kurių yra daugiau kaip dvidešimt, vadina vaikais. Nors jų amžius nuo aštuoniolikos iki keturiasdešimt vienerių metų, nė vienas dėl to nepyksta. Tai matė ir kelias valandas dienos centre praleidęs, su „vaikais“ bendravęs „Miesto laikraščio“ korespondentas.

REKLAMA

Aišku, ir čia visko pasitaiko, kai kurie lankytojai linkę vadovauti, būna, kad jie susipyksta, tačiau viskas išsprendžiama pirmadieniais organizuojamuose „Gerumo pusryčiuose“. A. Graužinienė pasakoja, tada viskas  aptariama, išsiaiškinama, kas susipyko, kodėl, kaip reikėtų elgtis konflikto pusėms: atsiprašyti, apsikabinti... Įstaigos darbuotojai siekia, kad lankytojai patys nuspręstų, ką daryti vienu ar kitu atveju.

REKLAMA

Visi nori groti

Šiek tiek daugiau kaip prieš savaitę „Mūsų atgaiva“ prisistatė neįgaliųjų draugijai. Direktorė ir  socialiniai darbuotojai papasakojo apie įstaigą, o vaikai  koncertavo: dainavo, grojo.

Dienos centro „vaikai” ugdomi per kūrybą. Anot direktorės, mokytis groti - tokią paslaugą  teikia čia dirbantys Jaunimo centro pedagogai - nori praktiškai visi lankytojai. Jie taip pat mokomi dainuoti, piešti, siūti, megzti, konstruoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Antai dabar viename centro kambarių veikia Tomo sukurtų namų maketų paroda. Pastatai traukia spalvingumu, kai kurie - originalia konstrukcija. „Tačiau čia dar ne viskas, - sako direktorė. - Viduje Tomas sumontavo įvairių įrenginių, gaila, kad juos labai sunku pamatyti“.

Bendros „vaikų“ kūrybos parodos rengiamos ne tik dienos centre, jos jau pabuvojo minėtoje Neįgaliųjų draugijoje, Jurgio Kunčino viešosios bibliotekos filiale. Jo darbuotojas, kurios labai daug padarė organizuodamos parodą, nuoširdžiai bendravo su darbelių autoriais, A. Graužinienė mini geru žodžiu, jos buvo pakviestos ir į Tomo parodos atidarymą.



Tėvai ramūs dėl vaikų

REKLAMA

Dienos centras, pasak direktorės, ne tik ugdo lankytojus, bet ir išlaisvina jų tėvus darbo rinkai. Antai Andriuko, kuris labai įdėmiai apžiūrinėjo, kaip atrodo jo ir draugų nuotraukos, darytos skaitmeniniu aparatu, mama bei tėtis yra jauni žmonės, o palikti sūnų namie vieną negalima.

REKLAMA

„Mūsų centre jis saugus, visą dieną prižiūrimas, tėvai ramūs“,  - aiškina A. Graužinienė.

O štai  nedirbanti Giedriaus mama ateina į kiekvieną renginį, ji tiesiog įsitraukė į „Mūsų atgaivos” bendruomenę. Direktorės įsitikinimu, ją stiprina ir neseniai susibūręs bendras vaikų, mamų ir centro darbuotojų choras.



Angelas - sargas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ji rodo fojė stovintį teniso stalą, brangų treniruoklį - jį dovanojo Alytaus „Rotary“ klubas.  „Jo atstovai atėjo, paklausė, ko labiausiai reikėtų, aš garsiai pasvajojau ir svajonė išsipildė, - kalba neseniai direktore tapusi A. Graužinienė,  visus nuopelnus dėl dovanų, auklėtinių subūrimo priskirianti buvusiai vadovei Sabinai Bitinienei, kurios rūpesčiu įsteigta „Mūsų atgaiva“. - Ji yra mūsų angelas-sargas“.  

REKLAMA

Alytuje potencialių dienos centro lankytojų yra apie  trys šimtai. Moksleiviams sukurtos specialios grupės mokyklose, o kitus kviečia „Mūsų atgaiva“. Tačiau atvyksta toli gražu ne visi, nors centro įstaigos darbuotojai agitavimui pasitelkia žiniasklaidą.

Prireikė įtikinėti

Anot A. Graužinienės, kartais tėvai atveda vaikus, jų ieško centro darbuotojai. „Problema yra ta, kad kitokį vaiką tėvai neretai uždaro namuose, stengiasi neišleisti į viešumą, - pasakoja direktorė. - S. Bitinienei su socialiniais darbuotojais pavyko visą būrį  „ištraukti“ iš šeimų, įrodyti tėvams, kokios sąlygos, galimybės užsiimti veikla „kitokiems žmonėms“ sudaromos „Mūsų atgaivoje“.

REKLAMA

Vadovė nerimauja,  kad lankytojų padidėjimui gali turėti įtakos nuo kovo mėnesio apmokestintos dienos centro paslaugos. Už jas reikės mokėti 20 procentų  neįgalumo pensijos.  Kitą dalį apmoka VšĮ steigėjai - savivaldybė  ir Lietuvos specialiosios kūrybos draugija „Guboja“. Beje, šios visuomeninės organizacijos Alytaus skyriui vadovauja S. Bitinienė.

Vytautas Žemaitis

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų