• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kitais, 2009 metais, Serbija gali gauti šalies kandidatės į Europos Sąjungą titulą. Žinoma, jei išpildys reikiamas sąlygas – taip šiandien pareiškė Europos Komisijos prezidentas Jose Manuelis Barroso.

REKLAMA
REKLAMA

„Jei viskas vyks pagal planą, visai įmanoma, jog kitais metais Serbija gaus kandidatės statusą“, po trumpo pokalbio su Serbijos prezidentu Borisu Tadicu kalbėjo J. M. Barroso.

REKLAMA

Belgradas tikisi Europos Sąjungos dalimi tapti iki 2014 metų.

Tačiau Europos Komisijos pirmininkas pabrėžė, jog šis pareiškimas nėra koks nors laiko įsipareigojimas; Serbijos integracija nėra „kalendoriumi paremtas procesas, o greičiau reformomis paremtas procesas“.

Savo ruožtu Serbijos prezidentas B. Tadicas išreiškė viltį, jog jo šalis įgis kandidatės statusą „kaip įmanoma greičiau“, pasižadėdamas tęsti reikalingas reformas.

REKLAMA
REKLAMA

Kitais metais kandidatėmis taip pat pageidauja tapti Turkija, Kroatija bei Makedonija.

Europos Sąjunga mano, jog Belgradui reikia atlikti dar daug ekonominių ir politinių reformų, bei tikisi, jog šalis aktyviai įsijungs į Tarptautinio buvusios Jugoslavijos karinio tribunolo veiklą. Konkrečiau kalbant, Serbija turėtų areštuoti vis dar laisvėje esančius karo nusikaltėlius ir įtariamuosius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Liepos mėnesį Serbija paskelbė areštuojanti ankstesnįjį serbų lyderį Radovaną Karadžičių, kuris slapstėsi daugiau nei dešimt metų. Jis kaltinamas genocidu, karo nusikaltimais bei nusižengimais žmonijai.

Šiandien buvusio serbų lyderio areštavimas buvo labai pagirtas. J. M. Barroso įvardijo jį kaip Serbijos „istorinį momentą” ir „didelį žingsnį”  į Europos Sąjungos pusę.

REKLAMA

Jis taip pat paragino 27 Sąjungos šalis „pripažinti” ir apmąstyti galimybę įgyvendinti su prekyba susijusią kandidatavimo susitarimo dalį.

Tuo tarpu Europos Sąjunga nusprendė atlikti simbolinį žingsnį ir su Serbija pasirašyti „Stabilizavimo ir asociacijos susitarimą“ – šalis gyvena artėjančių rinkimų, kurie bus reikšmingi šalies ateičiai Sąjungoje, nuotaikomis.

REKLAMA

Tačiau, reikalaujant Nyderlandų Karalystei ir Belgijai, valstybės narės nutarė susilaikyti nuo dokumento įgyvendinimo tol, kol Belgrado bendradarbiavimas su Jungtinių Tautų karo nusikaltimų tribunolu įgaus realų pagrindą.

Jungtinių Tautų prokuroras Serge Brammertzas kitą savaitę ruošiasi apsilankyti Belgrade ir susitikti su serbų valdžios atstovais. Rugsėjo 15 dieną apie susitikimo rezultatus jis informuos Europos Sąjungos užsienio reikalų ministrus.

Serbijos prezidentas sakė tikįs, jog prokuroro vizitas duos pozityvių rezultatų.

Ar Serbija tesės savo pažadus ir kaip jai seksis integracija į Europos Sąjungą, parodys laikas.

Parengta pagal euobserver.com medžiagą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų