Mykolo Romerio universiteto docentas Virgis Valentinavičius teigia, kad prezidentas savo griežtumą parodė per vėlai, nors jis tai mielai demonstravo prieš konservatorius.
„Manau, kad tokio pobūdžio griežtumas yra gerokai pavėluotas. Apskritai prezidentas į visą šitą situaciją dėl R. Žemaitaičio normaliai pradėjo reaguoti tik keli mėnesiai iki rinkimų. Iki tol jis visiškai nedalyvavo veiksmuose prieš R. Žemaitaitį, tai yra apkaltoje, ir savo nuomonės, kad antisemitizmas yra grėsmė, beveik nereiškė. Tuo metu ganėtinai piktai atmetė Gabrieliaus Landsbergio siūlymus kurti sanitarinį kordoną prieš R. Žemaitaitį, nes pats buvo užsiėmęs sanitarinio kordono prieš konservatorius kūrimu“, – teigia politologas.
Prezidentas pradeda suprasti savo laikysenos pasekmes
Anot eksperto, prezidento tyla leido R. Žemaitaičiui užaugti ir laimėti mandatus Seimo rinkimuose. Ir tik dabar, kai Lietuva iš paskutiniųjų bando susigrąžinti gerą vardą tarptautinėje arenoje, G. Nausėda suprato savo elgesio pasekmes.
„Manau, prezidentas tik dabar pradeda suprasti savo buvusios laikysenos pasekmes. Tos pasekmės buvo: bekovodamas su konservatoriais ir bepjudydamas G. Landsbergį, jis visiškai pražiopsojo realią grėsmę Lietuvos reputacijai, tai yra R. Žemaitaitį“, – pažymi V. Valentinavičus.
Nors G. Nausėdos tonas pakito, politologo nuomone, jis griežtėja nepakankamai.
„Aš nemanau, kad užtenka pasakyti, kad yra klaida priimti [į koaliciją] R. Žemaitaitį. Mano galva, tai yra nusikalstama klaida. Lietuva čia ardo vieningą frontą, įvairiose šalyse nukreiptą prieš tokias radikalias, ekstremistines jėgas kaip R. Žemaitaitis ir jo gauja“, – komentuoja V. Valentinavičius.
Kita vertus, pavėluotas griežtas pareiškimas geriau nei jokio.
„Tai geriau negu koks nors nuolankus pritarimas tam, kas vyksta. O vyksta labai rimtas Lietuvos reputacijos [naikinimas] – Lietuva praranda veidą, jeigu priima tokius veikėjus kaip R. Žemaitaitis į Vyriausybę“, – akcentuoja V. Valentinavičius.
„Antisemitiniai politikai yra žemiau bet kokios padorumo ribos. Tai tas pats kaip priimti į Vyriausybę viešnamio madam. Tai yra nepadoru, nepriimtina“, – priduria ekspertas.
Tad vienintelis būdas šiai koalicijai išsigelbėti – perkurti koaliciją iš naujo ir palikti R. Žemaitaitį su „Nemuno aušra“ už borto. Tačiau beveik neįtikėtina, kad socialdemokratai su Gintautu Palucku priešakyje tai padarys.
Politologas apie Gitano Nausėdos pareiškimus: „Čia grynai piaras“
Vytauto Didžiojo universiteto politologas Bernaras Ivanovas atkreipia dėmesį į konstitucines prezidento galias. Pagal Konstituciją, prezidentas Seimo pritarimu skiria ir atleidžia ministrą pirmininką. Nors jis paveda premjerui sudaryti Vyriausybę ir tvirtina jos sudėtį, prezidento galia formuojant Ministrų kabinetą yra tik formali.
Respublikos Prezidentas Seimo pritarimu skiria Ministrą Pirmininką, paveda jam sudaryti Vyriausybę ir tvirtina jos sudėtį.
– Konstitucija.
„Jo vaidmuo formuojant Vyriausybę yra nominalus. Čia yra Konstitucinio Teismo 1998 m. ir kiti išaiškinimai, kurie apibrėžia prezidento galias kaip simbolines. Todėl jo garsūs pareiškimai, mano galva, Konstitucinio Teismo išaiškinimais niekaip negrindžiami“, – paaiškina B. Ivanovas.
Politologas neatmeta, kad naujoji valdančioji koalicija pati nesiūlys ministrų, kurie gali nepatikti prezidentui, nes nenorės gadinti gerų santykių su juo.
„Matote, socdemai su prezidentu juk gerai sutaria, jis juos palaikė, todėl, manau, jie stengsis sudaryti regimybę, kad viskas yra labai gerai ir kad mes labai klausom prezidento, drebinam kinkas kaip anais gerais laikais ir tokiu būdu paklūstame moraliniam autoritetui“, – pažymi B. Ivanovas.
Taigi G. Nausėdos pareiškimus, kad įtraukti į koaliciją „Nemuno aušrą“ buvo klaida, politologas vertina kaip viešuosius ryšius.
„Čia toks politinis žaidimas. Čia grynai piaras“, – sako B. Ivanovas.
Savo ruožtu Prezidentūra pareiškė, kad šalies vadovas gali siūlyti Užsienio reikalų ir Krašto apsaugos ministerijų vadovus. Kilo diskusijų, ar šitaip G. Nausėda nebando sudaryti kišeninės Vyriausybės nuo Prezidentūros.
Visgi, B. Ivanovo vertinimu, tam nepalankios aplinkybės.
„Norėti jis gali, bet jis ne [Dalia] Grybauskaitė. D. Grybauskaitė galėjo, nes ji turėjo didžiulį administracinį resursą, didžiulius partinius resursus (buvo konservatorių partijos žmogus). G. Nausėda nėra socdemų partijos žmogus, tuo viskas pasakyta. Jis yra pats sau“, – sako politologas.
Gitanas Nausėda griežtas dėl „Nemuno aušros“: „Buvo padaryta klaida“
Prezidentas Gitanas Nausėda nutraukė tylą – pirmadienį tvirtino, kad į valdančiąją koaliciją įtraukta „Nemuno aušra“ yra klaida. Jis pridūrė, kad neskirs šios partijos narių ministrais būsimojoje Vyriausybėje.
„Mėginau paaiškinti, kokių problemų ši koalicija galėtų susilaukti. Manau, kad buvo padaryta klaida ir įrodinėti, jog tai nebuvo klaida, koalicijai teks visas artimiausias savaites <...>. Užsienio reakcijos yra tikrai labai neigiamos“, – žurnalistams pirmadienį sakė G. Nausėda.
Prezidentas pridūrė, kad netvirtins kandidatų į ministrus iš „Nemuno aušros“ partijos.
„Aš labai aiškiai pasakiau socialdemokratų partijos vadovams, kad netvirtinsiu ir tegul net nebando nešti „Nemuno aušros“ kandidatus iš pačios partijos. Jie gali mėginti teikti technokratinius kandidatus, nežinau, kas iš save gerbiančių žmonių norėtų tapatintis su šitos partijos lyderiu. Jeigu tokių atsiras, kalbėsime.
Gali būti taip, kad prezidentas Vyriausybės formavimo metu darys tam tikrų kliūčių šiai koalicijos sutarčiai įgyvendinti. Tai darysiu ne iš asmeninių simpatijų ar antipatijų, o dėl to, kad šios koalicijos formavimas tokiu pagrindu buvo klaida“, – teigė G. Nausėda.
Koalicijos partneriai susitarė, kad „Nemuno aušrai“ atitenka trijų ministrų portfeliai – aplinkos, žemės ūkio ir teisingumo.
„Man kilo labai daug klausimų, ar ši partija apskritai gebės pateikti kandidatus, kurie būtų priimtini ir kurie galėtų būti patvirtinti“, – sakė prezidentas.
Pirmadienį žurnalistams G. Nausėda pareiškė, kad valdančiajai koalicijai bus sunku pradėti savo darbą, jei kiekvieną dieną sulauks paklausimų ir abejonių dėl R. Žemaitaičio.
Nepaisant užsienio partnerių kritikos, valdančiąją daugumą formuojanti Lietuvos socialdemokratų partija (LSDP) pirmadienį pasirašė koalicinę sutartį su „Nemuno aušra“ ir Demokratų sąjunga „Vardan Lietuvos“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!