Su prezidentu gerų santykių valdantiesiems dar reikės, mat būsimų ministrų paieškos tik įsibėgėja. Kai kurie politikai sako, kad jau matyti ir trintis tarp prezidentūros bei socdemų. Apie naująją koaliciją pasisakė ir profesorius Vytautas Landsbergis. Sako, kad koalicija bjauriai dvokia.
Daugiau apie tai – TV3 žinių reportaže.
Suformavus valdančiąją koaliciją kartu su „Nemuno aušra“, prezidentas rėžė iš peties. Pavadino šį darinį klaida.
„Netvirtinsiu ir tegul net nebando nešti „Nemuno aušros“ kandidatus iš pačios partijos“, – pareiškė Lietuvos Prezidentas Gitanas Nausėda.
„Nemuno aušros“ problemos socialiniuose tinkluose
Nors dieną Žemaitaitis žadėjo apsiraminti, laikyti liežuvį už dantų ir mažiau siautėti feisbuke, bet vakare neištvėrė „Nemuno aušros“ Klaipėdos skyrius. Apie pusę vienuoliktos vakaro feisbuke publikavo įrašą, kuriame Nausėdą prilygino kaprizingam monarchui.
„Prezidento arogantiškas elgesys kelia klausimą: kodėl „Nemuno aušra“ tapo jo asmeniniu trigeriu? <...> Ar Nausėda bijo, kad ši partija atvers duris į viešumą, kuri jam nepatogi? <...> Jis ne tik peržengė savo įgaliojimų ribas, bet ir pamynė Konstitucijoje įtvirtintus demokratinius principus. Skamba, kaip kaprizingo monarcho sprendimai“, – rašoma „Nemuno aušros“ Klaipėdos skyriaus įraše.
„Gavo 9 valandą lupti, ir baigėsi viskas. Žiūrėkit, žmogus, kuris daugiausia Klaipėdoje dėjo, daugiausia dirbo ir kai išgirdo prezidento žodžius, emociją, matyt, trūko. Aš sakiau, nereaguok ir net nėra ko reaguoti, nes reaguoti apie ką negalima“, – kalbėjo partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas Remigijus Žemaitaitis.
„Tas postas, mano skaičiavimu, „iškabėjo“ 12, gal 14 minučių nakties metu ir tikrai atsidariusi feisbuką pati pamačiau ir puoliau skambinti, prašydama išimti“, – sakė „Nemuno aušros“ narė Agnė Širinskienė.
Širinskienė net susisiekė su prezidento patarėju, atsiprašė už kolegas.
„Anksti ryte parašė elektroninį laišką, parašė man, bet atsiprašė prezidento. Aš manyčiau, kad rašinėti naktį socialiniuose tinkluose tiesiog yra betikslis užsiėmimas. Nauji žmonės politikoje, jie dar vis dažnai elgiasi taip, kaip elgiasi asmeniniame gyvenime“, – teigė Prezidento patarėjas Frederikas Jansonas.
Internete ir daugiau pavojų politikams – kažkas apsimetęs Agne Širinskiene, parašė Ignui Vėgėlei. Paklausė ar jį domintų pasitraukimas iš „valstiečių“ ir prisijungimas prie „Nemuno aušros“ mainais į ministro postą. Vėgėlė sutarė susitikti, nors vėliau parašė, kad suprato, jog kažkas jį mulkina. Vis tik pačiai „Nemuno aušrai“ feisbukas tampa achilo kulnu.
„Panašu, kad jis tikrai tampa prakeiksmu“, – sakė A. Širinskienė.
Prezidentas parodė savo poziciją
Kai kurie politikai sako, kad prezidentas vakar parodė vietą ne tik Žemaitaičiui, bet ir socdemams.
„Jis perėjo į tokią poziciją, kad jam nebetinka socialdemokratai, kurie nepakluso jo siūlymui neįtraukti „Nemuno aušros“. Vienas dalykas – blogas signalas „Nemuno aušrai“, kitas dalykas – blogas signalas ir socialdemokratams. Ne bet kokie socialdemokratų vadovaujamos Vyriausybės, ir pačių socialdemokratų, ar Palucko žingsniai bus palaiminti“, – pabrėžė Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas.
Nausėda „Nemuno aušros“ galėjo nenorėti koalicijoje ir vien dėl to, kad jam nenaudinga stipri valdančioji dauguma Seime.
„Sustato visus į savo vietas – fašistėliai ministrų portfelių negaus. Tie, kurie atvedė fašistėlius į valdančiąją daugumą – irgi gaus tai, ko nusipelnė. Šaunuolis Gitanas“, – pareiškė E. Gentvilas.
„Aš nenorėčiau pradėti nuo trinčių, reikia pirmiausia suformuoti Vyriausybę ir kuo profesionalesnę, ir kad tiesiog pradėtų darbuotis. Čia esminis dalykas, dabar pagrindinis darbas tą padaryti“, – tikino partijos „Vardan Lietuvos“ pirmininkas Saulius Skvernelis.
Problemos formuojant Vyriausybę
Bet formuoti Vyriausybę lengva nebus. Žemaitaičiui reikia ieškoti nepartinių žmonių, vadinamųjų technokratų.
„Jeigu „Nemuno aušra“ pageidaus pagalbos, aš tikrai padėsiu jiems ieškoti tų kandidatų. Bet ir dabar jau tikrai yra keletas kandidatų su labai tvirta viešo administravimo patirtimi, skaidrūs, garbingi žmonės, kurie galėtų pretenduoti į vieną, ar kitą ministeriją. – Kas tokie? – Kol kas neįvardinsiu pavardžių“, – sakė kandidatas į premjerus Gintautas Paluckas.
„Nemuno aušra“ turi teikti kandidatus į Žemės ūkio, Aplinkos ir Teisingumo ministerijas.
„Iš 3 ministerijų, 2 buvo mūsų ministrai nepartiniai pateikti, viena buvo Agnė Širinskienė, kurią kalbėjome apie Teisingumo ministeriją, bet Agnė nori likti Seime. Tai reiškia mums reikės įtikinti. Šiandien buvau su 2 kandidatais susitikęs iš teisininkų bendruomenės, su vienu akademiku“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.
Tiesa, kokie galimi kandidatai – Žemaitaitis nesako. Tik atskleidė, kad Agnei Širinskienei siūloma Seimo vicepirmininkės kėdės.
„Prezidentas yra iškėlęs tam tikrus lūkesčius – tiek koalicija, tiek aš asmeniškai tuos lūkesčius gerai girdžiu. – Pasakė, kad klaida tokia koalicija. Nenuliūdino tokie žodžiai? – Laikas parodys, kas yra klaida, kas ne klaida, bet šiandien atsakomybė už koalicijos formavimą yra toms partijoms, kurios suformavo tą koaliciją“, – tikino G. Paluckas.
Apie koaliciją trumpai, bet aštriai pasisakė ir konservatorių garbės pirmininkas, profesorius Vytautas Landsbergis. Jis sako, kad koalicija spalvinga ir su kvapu.
„Jūs pauostykite ir pajusite, koks kvapas. – Ruda spalva, turite omenyje? – Ne tik spalva, bet ir kvapas. Kvapas labai svarbus elementas. O dvokia bjauriai“, – kalbėjo konservatorių garbės pirmininkas Vyrautas Landsbergis.
„Na ką dabar aš turiu pasakyti profesoriui. Jam viskas dvokia, jam ir Blinkevičiūtė netinka, jam niekas netinka šitam žmogui, nes ne konservatoriai tapo. Kaip tik ne konservatoriai valdžioje, taip piketai, kriminalinės koalicijos, taip viskas blogai yra“, – atkirto partijos „Nemuno aušra“ pirmininkas.
Šiuo metu valdantieji kol kas dėlioja galimas ministrų kandidatūras, neoficialiais kanalais derina jas ir su prezidentūra. Socdemams turi atitekti 9 ministerijos, tiesa, Užsienio reikalų ministras ar ministrė gali būti prezidento žmogus. „Nemuno aušra“ savo 3 kandidatų dar viešai neįvardino, o „Vardan Lietuvos“ kandidatai žinomi jau seniai. Jiems atiteko 2 ministerijos.