• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Mūsų klimato juostoje per uodus gali plisti kirmėlės Dirofilarija immitis ir Dirofilarija (Nichtiella) trepens. Jos plačiai paplitusios pasaulyje ir yra atsitiktinis žmogaus parazitas. Dirofiliarija išsivysto žmogaus organizme iki lytiškai subrendusios stadijos.

21

Mūsų klimato juostoje per uodus gali plisti kirmėlės Dirofilarija immitis ir Dirofilarija (Nichtiella) trepens. Jos plačiai paplitusios pasaulyje ir yra atsitiktinis žmogaus parazitas. Dirofiliarija išsivysto žmogaus organizme iki lytiškai subrendusios stadijos.

REKLAMA

Suaugusios dirofiliarijos parazituoja poodinėje ląstelienoje ir jungiamajame audinyje, šunų bei meškų, tigrų, lapių, kačių ir kt. – širdyje. Pagrindiniai platintojai yra Aedes (O.) caspius, A. vexans, Culex genties uodai.

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro medikai primena, kad uodų platinamos ligos daugiau būdingos tropinio klimato šalims, bet yra ligų, paplitusių ir vidutinio klimato juostos šalyse.

Tai uodų platinami encefalitai, filiariazė. Lietuvos gamtinės sąlygos taip pat tam tinkamos. Nuo uodų pernešamų parazitų galima apsisaugoti naudojant repelentus ir saugantis uodų įkandimų.

REKLAMA
REKLAMA

Pasitaiko ir Lietuvoje

Daugiau nei 13 cm siekiančią kirmėlę Santaros klinikų vaikų ligoninės chirurgas prieš mėnesį ištraukė iš lietuvaičio paauglio sėklidžių. Medikas sako, kad prieš operaciją nė minčių nebuvo, kad vaikiną kankina kirmėlė, manyta, kad tai gali būti sėklidžių vėžys.

REKLAMA

„Pagrindinis skundas buvo toks, kad apie pusę metų kairėje kapšelio pusėje čiuopia darinį, na ir mes, kaip urologai, žinome šitą situaciją, ir visą laiką guldome tokius vaikus ištyrimui. Ir pagrindinis ištyrimas yra darinio biopsija dėl to, kad yra didelė vėžio rizika“, – teigė vaikų chirurgas Vytis Kazlauskas.

Lietuvos specialistams tai uniklaus atvejis. Santaros vaikų ligoninės chirurgas atviras – nei jis, nei už jį vyresni kolegos su panašiu atveju kaip lietuvaičio paauglio dar nebuvo susidūrę.

REKLAMA
REKLAMA

„Šalinant tą darinį išlindo į kirmėlę panašus daiktas. Visi buvome labai nustebinti, nes nesame matę nieko panašaus. Ir darinys tą pačią dieną buvo išsiųstas į parazitologijos laboratoriją“, – tikino V. Kazlauskas.

Iš sėklidžių išoperuotas ir specialiame tirpale laikomas kirminas šiandien yra Nacionalinėje visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijoje. Prieš tyrimą specialistai parazitą išmatavo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„13,3 cm ilgio. Matot, ji, kaip dešimto numerio baltas siūlas atrodo“, – kalbėjo medikė.

Lydi nemalonūs pojūčiai

Šalyse, kuriose nėra paplitę šie parazitai, daug laiko sugaištama patologiniams tyrimams. Būdinga ilga parazito migracija žmogaus organizme – 11 mėnesių.

Kartais ta migracija lydima nemalonių pojūčių. Tai deginimas, gyvo objekto judėjimas patologinio darinio viduje, niežulys, hiperemiška oda bei psichikos sutrikimai. Tačiau pastebima, kad ligoniams nepasireiškia kitų intoksikacijos reiškinių. Tai paaiškinama minimaliu helminto toksiniu alerginiu poveikiu žmogui. Todėl ligoniai ir nesikreipia ankstyvos pagalbos.

REKLAMA

Europo šalyse žinomos dirofiliarijų lervų invazijos žmonėms po uodo įkandimo. Dažniausiai žmonėms aptinkamas šunų parazitas Dirofilaria repens, kurio patelė siekia 100x170x0,46mm dydį.

Neneigiama, kad dirofiliarija gali prasiskverbti į vidaus organus. Tai patvirtina klinikiniai atvejai, kai jų aptinkama akies obuolyje, pilvo ertmėje, ir pan. Literatūroje išanalizuoti 400 dirofiliariazės atvejų iš 30 Europos, Azijos ir Afrikos šalių ir aprašyti 9 atvejai, kai D. repens kirmėlės lokalizavosi plaučių kraujagyslėse.

REKLAMA

Manoma, kad realiai yra daug daugiau sergančių žmonių, bet daugelis atvejų lieka nediagnozuoti. Dirofiliariozių atvejų registruota Baltarusijoje (Minske ir jo apskrityje). Latvijoje dėl dirofiliariazės 2008–2010 m. ištirta 2227 naminių šunų kraujo pavyzdžių. 72 šunys buvo užsikrėtę šia uodų platinama liga.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų