Šiaulių maisto turguje kiauliena pabrango litu. Prekybos centrai jau informuoti apie kiaulių augintojų norą didinti kainas 5–15 procentų. Žemės ūkio ministras siūlo mažinti reikalavimus augintojams, kad daugėtų kiaulių. Šiaulių rajono ūkininkas Antanas Mišeikis mano, jog kainas labiausiai didina godumas.
Mažiau ekologijos – daugiau kiaulių?
Brangsta kiauliena! Mėgautis kepinta šonine bus brangiau! Taip skelbiama pasaulinėje spaudoje. Palengva kyla panika, kuriai Lietuva ypač neatspari. Aiškinama, kad kainos didėja dėl pabrangusių pašarų. Mat Rusijoje ir JAV buvo didžiulės sausros, kurios sunaikino dalį derliaus.
Žemės ūkio ministras Kazys Starkevičius pareiškė, kad kiauliena brangsta, nes mažėja auginamų kiaulių.
„Yra tam tikras nusistatymas dėl kvapų – ne tiktai Lietuvoje, kaip mes žinome, bet ir kitose šalyse – ir paprasčiausiai ūkininkai pradėjo mažiau auginti kiaulienos, ir iš karto tada kilo kaina“, – aiškino ministras.
Ministro teigimu, šiuo metu Lietuvoje auginama 820 tūkstančių kiaulių, nors prieš porą metų jų buvo apie milijoną. Statistikos departamento duomenimis, Lietuvoje nuo metų pradžios iki rugpjūčio mėnesio mėsa pabrango 2,7 procento.
Brango pašarai
Ūkininkas Antanas Mišeikis augina 20 kiaulių. Turi tris paršavedes. Kol motininė kiaulė paršiuojasi ir maitina paršiukus, viena vada jau spėja užaugti. Iki bekono paršiukas užauga per pusmetį.
Ūkininkas mano, kad kiauliena turėtų brangti. Jo skaičiavimu, vienos tonos grūdų pakanka trims bekonams užauginti. Prieš penkerius metus tona pašarinių grūdų kainavo 200 litų. O šiemet – jau 600 litų: „Paprasta aritmetika. Kas augins nuostolį?“
A. Mišeikis nesiginčija – globalizacija veikia lietuvišką ūkį. Tačiau dar labiau veikia vietinių verslininkų godumas: „Visi nori per vieną naktį milijonieriais tapti. Sukels kainas – kris vartojimas. Mano brolis gyvena Anglijoje ir ten sprandinė kainuoja 12 litų. Kodėl ten nebrangsta?“
Ūkininko žiniomis, dauguma mėsos prekyviečių prekiauja atvežtine lenkiška mėsa, esą skerdyklose ji tampa „lietuviška“.
Tokia kiauliena superkama po 4,5 lito už gyvo svorio kilogramą. „O turguje parduoda už 15-18 litų. Argi neapsimoka?“ – klausia ūkininkas.
Tikroji mėsos brangimo priežastis, anot pašnekovo, – Rusijos įstojimas į Pasaulio prekybos organizaciją. Dabar visi didieji Lietuvos ir Danijos kiaulių ūkiai parduoda kiaulieną Rusijai, kuri už kilogramą moka beveik 7 litus. „Greitai Lietuvoje susidarys mėsos trūkumas ir kiaulių kompleksai pakels supirkimo kainas“, – mano ūkininkas.
Ministro versiją atmeta
A. Mišeikis atmeta žemės ūkio ministro versiją dėl kiaulidžių kvapų: „Jei gyvulys auga sausai, ant šiaudų, nėra jokios smarvės. Nedvokia ir maži kompleksai. Dvokia tik tos kiaulidės, kur gyvuliai ant grotelių gyvena. Lagūnos ir tvartai garuoja. Žinau, nes pats esu vadovavęs ūkiui, kuriame buvo užauginama po 2000 kiaulių per metus.“
O jei 100 tūkstančių? Ūkininkas tik numoja ranka – viskas pas mus vyksta su avantiūra. Tokie ūkiai verčiasi per galvą ne tik ieškodami, kur srutas pilti. Jiems nelabai rūpi ir mėsos sveikumas.
Ministras, anot ūkininko, turėtų labiau rūpintis ne kvapu, o ES iš viršaus nuleistiems nurodymams dėl kiaulių komforto. Anksčiau kiaulei pakakdavo 1 kvadratinio metro, o dabar jau reikia 5. Jei ūkininkas turės penkiskart mažinti kiaulių skaičių, jis gerai pagalvos, ar išvis tuo verstis. Didiesiems ūkiams bus dar mažiau konkurencijos.
Natūriniam ūkiui globalizacija nerūpi
A. Mišeikis užsiaugina grūdų, runkelių. Žiemai kukurūzų siloso pasiruošia. Paršiukai kiaulės pienu maitinasi, kol pradeda ėsti tikrus kiaulių pašarus. Sausros kitame pasaulio gale ūkiui nebaisios.
Vyras augina savo išveistos veislės kiaulaites – sukryžminta lietuviška didžioji ir norvegiškas jorkšyras. Kiaulės auga didelės, o lašiniai nestori. Visos kiaulės jau užsakytos iki pavasario. Planuoja didinti kiaulių ūkį, nes paklausa yra.
Žmonės už kilogramą gyvo svorio moka 7 litus. Jei atmestume nevalgomas kiaulės dalis, tai grynos mėsos kilogramo kaina siektų 10 litų. Čia ūkininkas klausia: kaip didieji ūkiai, pirkdami pašarą ir priedus, už kilogramą prašo 5 ar mažiau litų?
„Tokių kaip aš – labai nedaug liko, o lietuvis – kiaulės valgytojas“, – sako ūkininkas ir skaičiuoja, kad pradėti natūraliai auginti kiaules būtų sudėtinga. Užauginus ir pardavus 20 bekonų per metus, žmogus gautų 14 tūkstančių litų. Iš jų reikia atskaičiuoti visas išlaidas ir tik tada liks pelnas.
Prieš stojant į ES A. Mišeikis viešėjo pas Prancūzijos ūkininkus. Jie aiškino: greitai nebegalėsite auginti kiaulių ant šiaudų, pjausite tik skerdyklose. Tada lietuvis atsakė: „Mes jūsų nemokome skrosti varlių ir gaminti sraigių, o jūs nemokykite mūsų sveikai auginti kiaulių.“
Brangs iki 15 procentų?
Šiaulių maisto turguje prieš savaitę kiaulienos išpjova kainavo 16,80 lito. Vakar – litu brangiau. Šaldytuvai su ūkių reklama – tušti. Ant daugumos šaldytuvų užrašai „Lietuviška kiauliena“, „Prekiaujame tik lietuviška mėsa“. Ūkininkų, pardavinėjančių savo produkciją turguje, nepavyko rasti. Pardavėjos tvirtino, kad mėsa tikrai lietuviška – iš lietuviškos skerdyklos.
Olga Malaškevičienė, prekybos tinklo „Maxima“ atstovė ryšiams su visuomene, informavo, kad jau gauna pranešimų apie ketinimus didinti kainas.
„Beveik iš visų mėsos tiekėjų esame gavę pranešimų apie ketinimus nuo 5 iki 15 procentų kelti kainas. Artimiausiu metu su tiekėjais tarsimės ir ieškosime sprendimų, todėl pasakyti, kada ir kiek tiksliai brangs mėsa, dar negalime“, – aiškino atstovė.