– Turite visą būrį siūlymų, kaip sveikatinti žmones. Tarkime, kad ir darbdaviams siūlote tokius dalykus, kaip parengti sveikai gyvenančių žalingų įpročių neturinčių darbuotojų sveikatinimo programą. Tai būtų papildomos atostogos, premijos, sutrumpintos darbo dienos ir netgi apdovanojimai tam tikri. Kaip tai atrodytų ir kam jūs siūlytumėte tokius dalykus?
– Mes su jumis imam vieną iš 100 gairių, kurias pavadinome 100 sveikatinimo gairių skirtų Lietuvos šimtmečiui, kad lietuviai gyventų šimtą metų. Tai čia yra viena iš gairių, kad per darbdavius padėti žmonėms. Na, tiek darbo grafiką patvarkyti, tiek leisti jiems atsistoti nuo kompiuterio, tiek, sakysime, laisvalaikį organizuoti darnesnį. Kas čia – nieko naujo, visam pasaulyje seniai žinoma.
– Bet ir tos premijos, atostogos papildomos, manote, tai realu?
– Jau Lietuvoje yra įmonių, kurios tą ir daro. Aš galiu pasakyti, kad Klaipėdoje yra įmonė, kuri moka 350 žmonėms per metus, jei jie rūpinasi sveikata. Tai čia šitos gairės nėra, kad durtume pirštu – taip ir taip, darykite ar nedarykite. Tai yra orientyrai pažangiausių šalių, kas yra padaryta šiandien.
– Kalbant apie darbdavius, sakote, būtų sportas. Ar tas sveikatinimas ir mokyklose, universitetuose, darbe ir kas valandą iki 10 min. žmogus turėtų atsikelti, pasportuoti, pavaikščioti – kaip jūs tai realiai įsivaizduojate?
– Apie tai gairėse nėra parašyta, komentarai tokie... Apskritai labai daug kas komentuoja net neskaitęs tų gairių.
– Kas iš tiesų yra apie tą pajudėjimą darbo metu?
– Tai, ką jūs sakote, jau yra seniai įrodyta, kad žmonės darbe dirba našiau ir greičiau atstato savo jėgas, jeigu darbdaviai jiems leidžia bent trejetą minučių atsipūsti po sunkaus darbo arba nuo kompiuterio. Na, pranašumas kyla iš karto ir abejonių nekyla.
– Jūs siūlote, kad tam tikroms žmonių amžiaus grupėms būtų gaminamas maistas, maisto produktai vieni ar kiti. Tai reiškia, kad kokia nors duona skirta vaikams, duona paaugliams, duona skirta suaugusiems ir t.t.? Kaip jūs įsivaizduojate, kaip tai vyktų?
– Duona nebūtinai pagal amžiaus grupes. Bet yra daugybė maisto produktų, kuriuos tikrai būtų galima rekomenduoti, sakysime, vaikams arba seneliams, arba sunkiai dirbantiems.
Arba atvirkščiai, sumažinti kažko. Jau dabar mokyklose vyksta sveiko maisto programa, matome kiek daug įvairiausio nepasitenkinimo, todėl, kad žmonės netikėtai buvo prieš faktą pastatyti.
Bet jau praėjo mėnuo, antras, tikrai priprantama ir tie, kurie pabandė, pamatė, kad štai, hiperaktyvūs vaikai arba tie, kurie, sakysime, prastai mokėsi pavartoję sveiką maistą iškart nurimsta ir geriau mokosi.
– Čia tikriausia kalba ne apie mokyklas ir darželius, o tiesiog visiems bendrai žmonėms, nes jeigu išskiriama ir suaugusiems žmonėms, vyresnio amžiaus žmonėms, tai turbūt būtų atskiros maisto grupės. Atėjai į parduotuvę ir žiūri pagal amžių: čia mano, čia ne mano?
– Ir pagal amžių, ir pagal lytį, ir pagal fizinę būseną, daugybę mes turime įvairiausių savybių, į kurias galima atsižvelgti.
– Jūs įsivaizduojate, kad tai yra realu, įmanoma padaryti?
– Žiūrėkite, tas, kas nori, tai yra įmanoma, tas, kas nenori, jiems niekas neįmanoma. Tam šiandien pas mus mokyklose yra ir sveikatos mokytojai, visuomenės sveikatos biurai, kurie tuo užsiima ir tie žmonės, kurie kreipiasi, visuomet gauna patarimų. Vieniems rekomenduotina pabūti žaliavalgiu visišku savaitę, kitiems vegetaru pabūti, tretiems sumažinti mėsos kiekį. Labai įvairūs žmonės.
Bet vienareikšmiškai galima pasakyti, kad tie, kurie pabandė pakeisti savo mitybą, ypatingai, kur su aukštu kraujospūdžiu, širdies problemomis, jie labai greitai keičiasi vien pakeitę maistą.