• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pasikėsinimas į Donaldą Trumpą gali iš esmės pakeisti lapkričio mėnesį vyksiančius JAV prezidento rinkimų rezultatus, sakė politologė, doc. Margarita Šešelgytė. O buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas tikina, jog šalies piliečiai turi pernelyg tvirtas nuomones apie kandidatus, kad įvykis iš esmės jas pakeistų. 

14

Pasikėsinimas į Donaldą Trumpą gali iš esmės pakeisti lapkričio mėnesį vyksiančius JAV prezidento rinkimų rezultatus, sakė politologė, doc. Margarita Šešelgytė. O buvęs Lietuvos kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas tikina, jog šalies piliečiai turi pernelyg tvirtas nuomones apie kandidatus, kad įvykis iš esmės jas pakeistų. 

REKLAMA

2024 m. JAV prezidento rinkimų kampanija turi naują ikoną: Donaldas Trumpas, praėjus kelioms akimirkoms po to, kai vos išvengė sunkaus sužeidimo ar mirties nuo žudiko kulkų, stovėjo iškėlęs kumštį, ant veido matyti tekančio kraujo žymės, o už nugaros vėjyje plevėsuoja Amerikos vėliava.

Buvęs kariuomenės vadas Jonas Vytautas Žukas pastebi, kad ekspertai kalba, kaip pasikėsinimas į D. Trumpą galės padėti jam laimėti artėjančius rinkimus.

REKLAMA
REKLAMA

J. V. Žukas: jokie incidentai negali pakeisti rinkėjų nuomonės

J. V. Žuko nuomone, JAV piliečiai yra pernelyg susiskaldę į respublikonus ir demokratus tvirtai palaikančias grupes, kad incidentas galėtų palenkti Bideno pusę palaikančius rinkėjus Trumpo naudai.  

REKLAMA

Aš manau, kad Amerika yra pasidalijusi į 2 dalis su tokiu stipriu priešiškumu, kaip turbūt nebuvo nuo pilietinio karo laikų. Kadangi daugelis amerikiečių yra jau apsisprendę, aš nedaryčiau tokių toli siekiančių išvadų, kad štai dabar mums reikia galvoti, ką daryti, jeigu prezidentu taps Trumpas“, – kalbėjo jis. 

J. V. Žukas pabrėžia, kad toks piliečių susiskaldymas Lietuvai nėra palankus, bet visgi lemiamos įtakos rinkimų rezultatams neturėtų būti. 

REKLAMA
REKLAMA

„Netgi nesvarbu, kam tai nutiktų, žmonės tiesiog balsuoja prieš vieną ar kitą kandidatą. Daug kas jau yra apsisprendę, todėl niekas, jokie skandalai ir jokie įvykiai, nesugebės pakeisti tos didžiosios dalies žmonių, kurie jau yra iš anksto apsisprendę vieno ar kito kandidato atžvilgiu, nuomonės“, – pažymėjo jis. 

L. Kojala: „Svarbu, kuriuo keliu JAV žengs reaguodama į įvykį“

Socialiniame tinkle „Instagram“ politologas Linas Kojala priminė ir kitus pasikėsinimus į JAV prezidentus. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Svarstydami, ar dabar JAV politika išgyvena didžiausią krizę, galėjome teigti, kad bent jau nevyksta tai, kas, pavyzdžiui, nutiko XX a. septintajame dešimtmetyje, kuomet buvo nužudytas Martinas Lutheris Kingas, taip pat Bobby Kennedy. Kapitolijaus šturmas silpnino šią tezę, o dabar jai praktiškai nebelieka vietos“, – rašė jis.

L. Kojalos manymu, svarbu, kaip bus reaguojama į šį įvykį. 

„Vienas scenarijus – bent momentinis visų susitelkimas, smerkiant pasikėsinimą ir smurtą apskritai kaip absoliučiai netoleruotiną. Bideno atstovai jau teigia pristabdantys rinkiminę kampaniją. Kitas – sąmokslo teorijos ir auganti neapykanta, kuri gali išvirsti į dar daugiau“, – pridūrė politologas. 

REKLAMA

Politologė: šūviai sustiprins Trumpo galimybes laimėti prezidento rinkimuose

Kaip anksčiau rašyta naujienų portale tv3.lt, kraujo praliejimas Pensilvanijoje paliks ilgalaikį pėdsaką Amerikos psichikoje, pralauždamas aukščiausio lygio prezidento politikos saugumą – magnetinę patikrą, neperšaunamus limuzinus ir gerai ginkluotus Slaptosios tarnybos agentus.

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) direktorė, politologė Margarita Šešelgytė Eltai sakė, kad šūviai į kandidatą į JAV prezidentus D. Trumpą sustiprins jo galimybes šalies vadovo rinkimuose – rinkėjai ims labiau mobilizuotis aplink šį politiką.

REKLAMA

„Paprastai po įvairių teroristinių išpuolių ar kitų išpuolių būna labai stiprus mobilizacinis efektas visuomenės, tai yra ir atjauta, ir gailestis, ir parama, ir parama iš abiejų pusių. Tai šitą mes galime stebėti, trumpuoju periodu tikrai tai bus.

Ar to pakaks, kad jis (D. Trumpas – ELTA) laimėtų rinkimus, šiandien, ko gero, atsakyti dar negalima, nes vis dėlto dar daug laiko yra, dar gali daug kas nutikti. Kaip šito atvejo mes nesuplanavome, taip ir negalime suplanuoti kitų atvejų, visokių netikėtumų. Bet kad bus tam tikras mobilizacinis efektas, tai taip, natūralu, tokia visuomenės reakcija būna“, – Eltai sekmadienį kalbėjo politologė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Įvykiu gali pasinaudoti ir demokratai

Anot jos, neatmestina, kad viešojoje erdvėje gali būti pasinaudota ir konspiracijos teorijomis, jog pasikėsinimas į D. Trumpą yra politinių oponentų, tai yra demokratų, darbas.

„Gali būti mobilizuojamasi kovai prieš kažkokį išorinį ar vidinį priešą, kovai prieš demokratus. Dabar kai kurių respublikonų rinkėjų tarpe sklinda visokios konspiracijos teorijos, kad neva čia kažkoks demokratų darbas. Tai, be abejo, bus išnaudojama, tai yra stiprus mobilizacinis elementas, kad „ateikite, mus puola, reikia palaikyti“, – pažymėjo M. Šešelgytė.

REKLAMA

Vis dėlto, pasak VU TSPMI direktorės, pasikėsinimu į D. Trumpą gali pasinaudoti ir demokratai su perrinkimo į prezidentus siekiančiu Joe Bidenu priešakyje.  

„Iš kitos pusės, demokratai teigia, kad tai, kas įvyko, yra labai blogai, kad tai parodo Amerikos skaudulius, tarkime, ginklų klausimas, visuomenės susiskaldymas, jo pasireiškimas politinėje kovoje“, – atkreipė dėmesį pašnekovė.

Dabar reikia su Bidonu kažkokios panašios istorijos, kad išlygintų rinkiminę reklamą. Galėtų pribėgti koks mažas berniukas iš Gitano aplinkos, ir su pagaliuku prakrapštyti jam nosį.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų