„Sudie Salomėjos Nėries gimnazijos pavadinimui. Pasitikit Šventos Kotrynos vardo gimnaziją!!!
Širdyje ramybė. Po daugelio metų nežinios ir stumktraukio bandant keisti mokyklos pavadinimą, galiu pasidžiaugti, kad iki naujo pavadinimo patvirtinimo liko tik vienas žingsnis – patvirtinimas miesto Taryboje.
Istorinės atminties komisija palaimino Šv. Kotrynos gimnazijos pavadinimą!
Sudie Salomėja, labas Kotryna, filosofijos ir mokslų globėja!
Ir kita džiugena. Kartu pritarta ir Sofijos Kovalevskajos gimnazijos vardo pakeitimui į Sostinės gimnazijos pavadinimą!!!! Irgi nuveiktas didžiulis, nors ir mažiau matytas, darbas“, – socialiniame tinkle „Facebook“ paskelbė Vilniaus miesto vicemeras Arūnas Šileris.
Dėl pavadinimų kreipėsi pačios mokyklos
Sostinės Salomėjos Nėries ir Sofijos Kovalevskajos gimnazijos kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę, prašydamos priimti sprendimus dėl jų pavadinimų keitimo.
„Mes kitą savaitė turėsime Istorinės atminties komisijos posėdį ir svarstysime dviejų mokyklų pavadinimų pakeitimus. Bus Vilniaus Salomėjos Nėries ir Vilniaus Sofijos Kovalevskajos gimnazijų pavadinimų pakeitimai“, – Eltai teigė Vilniaus miesto savivaldybės Istorinės atminties komisijos pirmininkė Kamilė Šeraitė-Gogelienė.
Anot politikės, abi mokyklos pačios kreipėsi į savivaldybę dėl jų pavadinimų pakeitimų.
„Tai mes neturime svertų nesvarstyti jų kreipimųsi. Ir tuomet po mūsų komisijos jau keliaus vasario 28 dieną sprendimai į tarybą“, – sakė ji, pažymėdama, kad ugdymo įstaigos pasiūlė ir variantus, kaip norėtų būti pervadintos.
Salomėjos Neries gimnazija pasiūlė keturis variantus, kaip būtų galima pakeisti įstaigos pavadinimą: Vilniaus medijų gimnazija, Vilniaus Šventos Kotrynos gimnazija, Vilniaus senamiesčio gimnazija ir Vilniaus senamiesčio medijų gimnazija.
Tuo metu Vilniaus Sofijos Kovalevskajos gimnazijos pavadinimą ugdymo įstaiga siūlė pakeisti į Vilniaus Sostinės gimnaziją.
Atsisako pavadinimų, primenančių sovietinę praeitį
Diskusijos dėl Vilniaus Salomėjos Nėries mokyklos pavadinimo keitimo viešoje erdvėje tęsiasi jau kurį laiką. Mokyklos vadovybė jau anksčiau buvo prakalbusi apie ketinimus keisti ugdymo įstaigos vardą.
ELTA primena, kad nuo 2023 metų gegužės 1-osios Lietuvoje įsigaliojo dekomunizacijos įstatymas. Jis taikomas bet kokia forma įamžintiems ar atvaizduojamiems asmenims, simboliams, informacijai, propaguojančiai totalitarinius, autoritarinius režimus ir jų ideologijas.
2022 metų gruodį Seimo priimtas įstatymas taip pat sudaro prielaidas pašalinti iš viešųjų erdvių totalitarizmo ir autoritarizmo simbolius – paminklus, kitus memorialinius objektus, gatvių, aikščių ir kitų viešųjų objektų pavadinimus.
Viešųjų objektų pripažinimą tokiais, kuriais propaguojami totalitariniai, autoritariniai režimai ir jų ideologijos, numatyta atlikti LGGRTC ir savivaldybių institucijoms.
O jei rimtai, tai man gaila šitų užzombintų lietuviškųjų "chunveibinų", kurių "dėka" trinama ir perrašoma Lietuvos tautos ir jos kultūros istorija... Juk gyvenimo (istorijos) rato neatsuksi atgal... Tauta (ir valstybė), negerbianti savo protėvių ir praeities, pati pasmerkta užmarščiai ir išnykimui... Kas jau vyksta, deja...