Kauno meras Visvaldas Matijošaitis „Žalgirio“ arenoje apdovanoja „Eurolygos“ finalo ketvirto dalyvius, finale žaidusią Pirėjo „Olympiacos“ komandą. Nors proga džiugi, šiuo metu Kauno miesto savivaldybei dienos liūdnokos. Mat miesto tarybos nariais susidomėjo vietos prokurorai.
„Yra pradėtas informacijos rinkimas dėl galimo viešojo intereso pažeidimo ir prokurorai, tiek Kauno rajono, tiek Kauno miesto savivaldybių audito ir kontrolės tarnybos yra pateikę reikalavimus. Aš viliuosi, kad visgi prokurorai gaus platesnę išsamesnę informaciją negu yra šiandieną viešojoje erdvėje“, – komentuoja Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius.
Visuomenininkas Andrius Tapinas, kuris šiuo metu narplioja tarybos narių išlaidas, atkreipė dėmesį, kad Kaune, kaip ir kitose savivaldybėse, politikai mokesčių mokėtojų pinigus, skirtus darbui taryboje atlikti, galimai naudojo kaip savo.
„Kaune tiesiog visi tarybos nariai supylė ataskaitas, kurios akivaizdžiai yra fiktyvios, akivaizdžiai sumos yra surašytos iš galvos, nes neįmanoma, kad kiekvieną ketvirtį tu išleistum 1700 eurų kanceliarinėms, tada 1600 vėl. Jie surašinėjo skaičius tam, kad atitiktų maksimalią sumą, kuri jiems jau yra pervesta“, – tvirtina A. Tapinas.
2022-aisiais maksimalią pinigų sumą gavo ir į ataskaitas surašė 39 tarybos nariai iš 41. Vienas tarybos narys nuo 2019-ųjų iki 2022-ųjų daugiausia galėjo gauti išmokų už daugiau nei 39 tūkstančius eurų.
„Labiausiai šokiruoja, kad tai darė labai garbingi žmonės, mūsų šokių legendos, verslininkai, teisės kontoros vykdantysis partneris, muzikinio teatro direktoriaus pavaduotojas, KTU, VDU profesoriai, tikrai nusipelnę žmonės“, – kalba A. Tapinas.
Atskaitose daug keistų dalykų, štai Lietuvos olimpiečių trenerės Kauno miesto tarybos narės Ingos Juodeškienės 2022-ųjų kovo 23-iosios ataskaitoje apvalios vienodos sumos nurodytos kiekvienoje eilutėje. 500 eurų ir už kanceliarines prekes, ir už pašto išlaidas, ir už telefoną, internetą, o kas liko, atsidūrė transporto išlaido eilutėje. Ir tai ne vienintelė tokia ataskaita.
„Važiuoti, su žmonėmis šnekėti, daryti, laiškai, važiuoji, darai, savo laiką, savo darbą aukoji, aš nežinau, aš turbūt padėsiu pareiškimą ir išeisiu iš tos tarybos, ir čia ne vienas taip padarys greičiausiai, nes neįmanoma dirbti, tegul eina tada bomžai miestą tvarko“, – kalba I. Juodeškienė.
Panašių pavyzdžių – ne vienas. Buvusi konservatorė, dabar Skvernelio „demokratų“ narė Edita Gudišauskienė taip pat mėgsta apvalias sumas ir tik transporto paslaugų skiltyje matosi skaičiai po kablelio. Tarybos narė pasakoja, kaip galima per tris mėnesius išleisti 1100 eurų kanceliarinėms reikmėms.
„Tai yra įvairūs ir sveikinimai, popierius, padėkų raštai, visi dalykai, kurie susiję, ir spausdintuvui nusipirkti rašalinį ir panašiai. Jeigu susidaro suma, kuri yra cento tikslumu ir panašiai, tai ta suma ir gaunasi. Jeigu tu jos neturi tikslios, nurodai tokia, kokia yra“, – kalba E. Gudišauskienė.
Kauno krepšinio federacijos prezidentas, „Vieningo Kauno“ atstovas Vilius Vaitkevičius taip pat myli apvalias sumas. Tokias pačias kanceliarinių prekių išlaidas patiria kas ketvirtį.
„Raštu, jeigu norit pateikit kažkokius klausimus. – Bet ar jūs juos atsakysit? – Nu, žiūrėsim“, – sako V. Vaitkevičius.
TV3 žinios nusiuntė klausimus raštu, tačiau atsakymo nesulaukė. Tiesa, raštu pasisakė Kauno meras.
„Tvarka vienodai galiojo visiems – ir dabartiniams Seimo nariams, ir ministrams. Jeigu anuomet ir rinkdavo kokius čekius, tai pagal šitą seną Kupčinsko laikų tvarką niekam nereikia jų pateikti. <...> Prokurorai atlieka tyrimą – negalima jam trukdyti papildomais išankstiniais komentarais“, – sako Kauno meras Visvaldas Matijošaitis.
Pasak prokurorų, jei paaiškėtų, kad buvo pažeisti įstatymai, pavyzdžiui, klastojami dokumentai ar piktnaudžiaujama, pinigus tarybos nariams galbūt tektų ir grąžinti.
„Galimi tokie sprendimai, nes jeigu mes matytumėm įstatymo pažeidimus, mes turime galimybę ir teisę pagal prokuratūros įstatymą nutarimu reikalauti, kad būtų pašalinti pažeidimai“, – aiškina Kauno apygardos vyriausiasis prokuroras Darius Valkavičius.
„Tos ataskaitos, tą žodį reikia imti į kabutes, visiems aišku. Kaip teisiškai įrodyti žmonių kaltumą, kad žmonės sukčiavo, klastojo dokumentus ir tuos pinigus vogė, naudojo kitoms reikmėms, savo privačioms reikėmės įrodyti bus ganėtinai sunku“, – tvirtina ELTA vyriausiasis redaktorius Vytautas Bruveris.
Per nepilną kadenciją išmokos mokesčių mokėtojams kainavo 1 milijoną 600 tūkstančių eurų.